Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaproszenie dla mieszkańca Afganistanu

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 14.01.2019

Co musi mi przesłać osoba, którą chcę zaprosić i gdzie ja muszę załatwiać zaproszenie? Osoba ta jest mieszkańcem Afganistanu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do uzyskania zaproszenia nie będą Pani potrzebne żadne dodatkowe dokumenty od tej osoby, poza oczywiście danymi z jej paszportu. Ze strony internetowej Urzędu ds. Cudzoziemców pobiera Pani wniosek o wystawienie zaproszenia, drukuje go, wypełnia i dołącza niezbędne dokumenty.

 

We wniosku trzeba podać przede wszystkim Pani dane, zapraszanego cudzoziemca, dokładne terminy na kiedy jest zapraszany do Polski. Dostanie wizę maksymalnie na czas zaproszenia. Może również dostać wizę na krócej, ale zawsze „od do” pomiędzy określonym przez Panią terminem na zaproszeniu.

 

Trzeba też podać cel wizyty. Proszę oczywiście napisać prawdę, czyli np. turystyka, odwiedziny, życie rodzinne itp. Co trzeba dołączyć do wniosku o zaproszenie:

 

 • potwierdzenie, że ma Pani dom lub mieszkanie, np. akt notarialny, odpis z księgi wieczystej,
  potwierdzenie, że ma Pani pracę lub inne źródło stałego dochodu, np. renta, emerytura,
  zgodę współwłaściciela mieszkania lub domu, że taki i taki cudzoziemiec może w takim i takim terminie przebywać w tym lokalu; zgoda musi obejmować z dokładnością co do dnia ten sam termin, co zaproszenie,
  wyciąg z banku z aktualnym stanem konta,
 • opłatę za wydanie zaproszenia – 27 zł.

 

Potrzebne są ksera i oryginały tych dokumentów. Pani zabiera tylko ksera, ale oryginały są do wglądu. Może Pani wysłać te dokumenty do Wydziału ds. Cudzoziemców u swojego wojewody pocztą (wysyła Pani wówczas wniosek + ksera ww. dokumentów) lub też złożyć je osobiście u wojewody (zabiera Pani ze sobą ksera i oryginały do wglądu).

 

Po otrzymaniu zaproszenia wysyła je Pani do cudzoziemca, którego chce Pani zaprosić (lub też w inny sposób je Pani tej osobie przekazuje), wraz z niżej wymienionymi dokumentami:

 

 • zaproszeniem z czerwoną pieczęcią urzędową
  potwierdzeniem, że ma Pani dom lub mieszkanie, np. akt notarialny, wypis z księgi wieczystej
  potwierdzeniem, że ma Pani pracę lub inne źródło stałego dochodu, np. rentę, emeryturę
  zgodą współwłaściciela mieszkania lub domu na pobyt cudzoziemca w tym lokalu
  wyciągiem z banku z aktualnym stanem konta

 

Czyli w zasadzie to samo, co dawała Pani w urzędzie razem z wnioskiem o zaproszenie. Za granicę wysyła Pani oczywiście ksera (nie oryginały). Na podstawie tych dokumentów cudzoziemiec wyrabia sobie wizę w Konsulacie RP w kraju pobytu cudzoziemca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 2 plus 5 =

»Podobne materiały

Ślub z cudzoziemcem (Nepalczykiem) – jakie dokumenty będą potrzebne?

Chciałabym zawrzeć związek małżeński z mężczyzną z Nepalu. Zależy nam na ślubie cywilnym w Polsce. Jakie dokumenty i procedury musimy przejść, żeby wziąć ślub? Narzeczony mieszka w tej chwili w Danii, ma wizę ważną do grudnia 2011.

 

Zezwolenie na pobyt stały cudzoziemca – męża Polki

Wyszłam za mąż za obywatela Nigerii, ślub jest już zarejestrowany w Polsce. Niebawem mąż przyjeżdża do mnie (ma wizę czasową). Chcemy, by w tym czasie uzyskał pozwolenie na pobyt i pracę, gdyż zamierzamy mieszkać na stałe w Polsce. Jakie powinniśmy spełnić warunki, by uzyskać wszelkie zgody? &

 

Przedłużenie wizy z powodu ciąży

Moja narzeczona (nie jest Polką) dostała wizę polską na 30 dni. Nie wystarczy nam tyle czasu na zawarcie związku małżeńskiego, a sprawa jest pilna, bo narzeczona jest w 6. miesiącu ciąży. Czy jest możliwość przedłużenia wizy na pobyt w Polsce na tej podstawie? Co możemy zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »