.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata dużej sumy tytułem zaległych alimentów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.09.2016

Owocem mojego związku jest 4-letnia córka, na którą do tej pory oficjalnie nie przeznaczałem żadnych środków materialnych. Chciałbym zrekompensować matce trud wychowania dziecka i zapłacić stosowną (dużą) kwotę za wspomniane 4 lat zaległości tytułem alimentów. Jak tego dokonać? Czy przelać kwotę na konto matki? Czy będzie to rodziło zobowiązania podatkowe? Czy niezbędna będzie umowa, czy tylko opis na przelewie bankowym? Dodatkowo nadmienię, że z matką dziecka planuję w niedalekiej przyszłości zawrzeć związek małżeński.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 127 ustawy wolne od podatku dochodowego są alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

 

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, że jedyną granicą jest wiek dziecka (z zastrzeżeniem wyjątków, o których mowa powyżej). Ustawodawca nie przewidział granicy kwotowej. Innymi słowy może Pan wpłacić na rzecz dziecka każdą kwotę i nie będzie to rodziło obowiązku podatkowego.

 

Z ostrożności zawarłbym jednak pomiędzy Panem a matką dziecka porozumienia, na którego mocy wpłaci Pan matce określoną kwotę pieniędzy, aby w przyszłości z tego tytułu nie powstały żadne nieporozumienia. Pomimo wskazania, że chce Pan z matką dziecka w niedalekiej przyszłości zawrzeć związek małżeński, takie porozumienie winno jednak Pana chronić, a poza tym będzie bardzo dobrym dokumentem na wypadek kontroli z urzędu skarbowego w razie próby ustalania pochodzenia przekazanych środków pieniężnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »