Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata podatku od darowizny w gotówce

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 23.08.2020

Trzy miesiące temu dostałam od rodziców darowiznę na zakup mieszkania w wysokości 90 tys. zł. Niestety pieniądze zostały przekazane w gotówce, zatem nie mam na to żadnego potwierdzenia poza spisaną umową darowizny ze wskazaniem celowości darowizny, nie podlegam pod żadne zwolnienie podatkowe z tego tytułu i muszę złożyć druk SD-3 do US w celu zapłaty podatku od darowizny według ustalonej skali. Dowiadywałam się trochę w tej kwestii i wiem, że jest coś takiego jak ulga mieszkaniowa, czyli możliwość „podwojenia” kwot wolnych. Stąd moje pytanie, czy dobrze myślę, że mogę obniżyć podstawę opodatkowania o 9 637 zł x 4, czyli 38 548 zł? Jak tę ulgę ująć w druku SD-3, żeby US wiedział, na co poszła darowizna? Czy dostanę jakąś decyzję o wysokości podatku do wpłaty, czy wpłacam od razu wyliczoną kwotę? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zapłata podatku od darowizny w gotówce

Darowizna i kwota wolna od podatku oraz ulga

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku osób z I grupy podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł.

 

Dodatkowo, jak czytamy w art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy, zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9 637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

 

W konsekwencji słusznie Pani zauważyła, że w przypadku darowizny od rodziców (dwóch osób) kwota wolna od podatku wynosi 38548 zł. Dopiero nadwyżka ponad tę kwotę będzie podlegała opodatkowaniu.

Obowiązek złożenia zeznania SD-3

Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy podatnik w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny ma obowiązek złożenia zeznania SD-3. W Pani przypadku termin ten został przekroczony, więc do dwóch deklaracji należy dołączyć czynny żal, który będzie chronił przed odpowiedzialnością karnoskarbową za nieterminowe złożenie zeznania.

Ustalenie podatku od darowizny do zapłacenia

Na podstawie otrzymanych deklaracji naczelnik US wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku, w której uwzględnia kwoty wolne od podatku przy wyliczaniu wysokości zobowiązania. Faktem jest, że formularz SD-3 nie przewiduje żadnego specjalnego pola do umieszczenia kwoty wolnej z uwagi na wydatkowanie środków pochodzących z darowizny na cele mieszkaniowe. Informację na ten temat należy umieścić w części I „UWAGI SKŁADAJĄCEGO ZEZNANIE (np. informacja o korzystaniu z ulg podatkowych, adresie do korespondencji lub numerze telefonu), imiona, nazwiska i adresy pozostałych nabywców, jeżeli składają odrębne zeznania”. Naczelnik uwzględni zatem samodzielnie drugą kwotę wolną przy obliczaniu podatku.

 

Na podstawie zeznania SD-3 naczelnik US wyda decyzję, której termin płatności wynosi 14 dni od dnia jej odebrania. Dopiero po tym terminie, w przypadku niezapłacenia podatku, zaczynają biec odsetki za zwłokę.

 

Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy SD do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. To oznacza, że do zeznań SD-3 będzie Pani zobligowana dołączyć umowę darowizny oraz dokumenty potwierdzające, że kwota darowizny została faktycznie wydatkowana na cele mieszkaniowe (np. potwierdzenie przelewu, akt notarialny itd.)

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 0 =

»Podobne materiały

Przelewy na konto syna a zgłoszenie do US

Podarowałam synowi kwotę 25 000 zł. Przelewałam na konto syna bez umowy. Na przelewie pisałam „zasilenie rachunku”, a nie darowizna. Czy to ma jakieś znaczenie? Kwoty przelewałam w różnych transzach, co kilka miesięcy. Nie zgłosiłam do tej pory do US, bo wiedziałam, że 9637 zł jest zwoln

 

Zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego

Moje pytania dotyczą zgłoszenia spadku po zmarłym w 2000 r. ojcu. Dopiero teraz postanowiliśmy potwierdzić spadek – mama, ja i siostra. Czy jest za to jakaś kara? Wiem, że połowa wartości nieruchomości staje się własnością mamy, a druga połowa to w 1/3 udział mamy, mój i siostry. Co to jest zg

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »