Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłacę podatek w Niemczech czy w Polsce?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.09.2011

Jakiś czas temu byłem tłumaczem na zjeździe polsko-niemieckim w Berlinie. Otrzymałem wynagrodzenie 1000 euro. Czy zapłacę podatek w Niemczech, czy w Polsce?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wszystko zależy od tego, gdzie posiada Pan miejsce zamieszkania w rozumieniu podatkowym – jeśli za granicą, nie ma Pan nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce. Jeśli w Polsce – obowiązek rozliczenia na zasadach, które opiszę, ma Pan w Polsce.

 

Obecnie „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym".

 

Troszkę teorii: „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Zasady powyższe stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Pana dotyczy umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.)

 

Zgodnie z art. 14 dotyczącym wolnych zawodów (a za taki uznaje się zawód tłumacza na gruncie umowy) dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga z wykonywanego wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Polsce, chyba że osoba ta dysponuje stałą placówką w RFN, w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, wówczas dochód może być opodatkowany w drugim państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce w RFB, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

 

Jeśli zatem nie ma Pan stałej placówki w RFN, opisane przychody będą to przychody z wykonywania wolnego zawodu, które podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, mimo że były uzyskane w RFN.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus zero =

»Podobne materiały

Odroczenie wpłaty podatku od sprzedaży nieruchomości

Sprzedałem mieszkanie w 2008 r. tuż przed upływem 5 lat od jego nabycia. Niestety sprzedaż jest obciążona 10% podatkiem. Zadeklarowałem, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup w ciągu 2 lat nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Jedną czwartą kwoty, jaką uzyskałem ze sprzedaży, zwróciłem do

 

Wykupienie dożywocia lub służebności a podatki

Wyjeżdżam za granicę i chciałam wynająć mój dom w Polsce. Przyjaciel rodziny, osoba starsza i majętna, zaproponował mi 80% wartości domu lub udziały w jego firmie w zamian za wykupienie dożywocia lub służebności w moim domu. Umowę pan chciałby podpisać u notariusza. Czy takie wykupienie dożywocia lu

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »