.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapis w świadectwie pracy o odmowie dalszej pracy a zwrot odprawy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.11.2019

Byłam nauczycielem mianowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. Otrzymałam 3-miesięczne wypowiedzenie. Otrzymałam odprawę i świadectwo pracy, w którym pojawił się zapis: „Zatrudnienie ustało po wypowiedzeniu na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela – pracownik odmówił propozycji dalszej pracy”. Wystąpiłam do pracodawcy o usuniecie tego zapisu, jednak poinformowano mnie, że dyrekcja wpisała mnie do arkusza na pól etatu, a ja tej propozycji nie przyjęłam. Co prawda w rozmowach dotyczących pracy wątek ewentualnej połówki etatu się pojawiał, ale niczego na piśmie nie otrzymałam. Czy w związku z powyższym wpisem w świadectwie pracy będę musiała zwrócić odprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zapis w świadectwie pracy o odmowie dalszej pracy a zwrot odprawy

Fot. Fotolia

Nie, odprawa i tak Pani przysługuje niezależnie od tego, co pracodawca wpisał w świadectwo pracy.

 

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu likwidacji stanowiska, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu likwidacji stanowiska, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Odprawa z tytułu rozwiązania umowy na podstawie art. 20 KN przysługuje bez względu na to, czy pracownik odmówił przyjęcia ograniczenia etatu. Przysługuje bowiem z tego powodu, że stosunek pracy został rozwiązany.

 

Inna sprawa, że w świadectwie pracy nie powinny się znajdować informacje tego typu, co wynika wprost z przepisów o treści świadectwa pracy. Jeśli pracodawca odmówił sprostowania świadectwa pracy, może Pani w terminie 7 dni od odmowy wystąpić do sądu pracy o sprostowanie świadectwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »