.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamknięcie firmy przed końcem okresu wypowiedzenia a odprawa

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 10.02.2019

Pracę w firmie zacząłem w 1997 r., a w 2012 przejął nas inny pracodawca. Cztery miesiące temu szef ogłosił, że zamyka firmę i otrzymałem 3-miesięczne wypowiedzenie. Wynagrodzenie wypłacił za 3 miesiące, ale zamknął firmę miesiąc przed upływem okresu wypowiedzenia i nie opłacił ZUS za ten ostatni miesiąc. Nie odebrałem świadectwa pracy, które było wystawione z końcem drugiego miesiąca wypowiedzenia. Co związku z tym zrobić? W firmie pracowało nas trzech, czy należy nam się odprawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia. Zgodnie z treścią art. 361 Kodeksu pracy (K.p.) – jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, maksymalnie do 1 miesiąca. Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 K.p. powoduje rozwiązanie tej umowy z upływem skróconego okresu (SN (7) z 9.7.1992 r., I PZP 20/92, OSNC Nr 1-2/1993, poz. 2). Jednak  musi się to odbyć przy pełnej świadomości pracownika (wyrok SN z 8.5.1997 r., I PKN 123/97, OSNP Nr 5/1998, poz. 151).

 

W takich okolicznościach pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

 

Pracodawca musi złożyć oświadczenie o skróceniu wypowiedzenia na podstawie art. 361 K.p. jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu umowy.

 

Powinien Pan był odebrać świadectwo, ale sądownie dochodzić jego sprostowania – w zakresie daty ustania stosunku pracy.

 

Do odprawy niestety nie ma Pan prawa. Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 w związku z art. 1 i art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 192) – pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników przysługuje odprawa pieniężna, jeżeli wyłącznym powodem uzasadniającym rozwiązanie stosunku pracy była przyczyna niedotycząca pracownika, a jednocześnie w zakładzie pracy nie miały miejsca grupowe zwolnienia w rozmiarze określonym w art. 1 powołanej ustawy.

 

Ustawę stosuje się w odniesieniu do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatem jeśli było tylko 8 pracowników, odprawa nie przysługuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 6 =
.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »