Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamknięcie działalności gospodarczej z powodu niskich przychodów

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.11.2018

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ale z powodu niskich przychodów poważnie myślę nad jej zamknięciem. Nie mam zainstalowanej kasy fiskalnej, jestem biernym vatowcem, opłacam tylko składkę zdrowotną, gdyż jestem zatrudniona na cały etat w innej firmie na umowę o pracę oraz nie zatrudniam żadnych pracowników. Korzystam z pomocy biura rachunkowego, jestem rozliczana na zasadach ogólnych (KPiR). Na początku działalności przygotowałam spis z natury zerowy, gdyż wykonuję usługę wypożyczenia (nie sprzedaję żadnych towarów), wszystkie ubranka po wypożyczeniu do mnie wracają i ponownie są wypożyczane przez inne klientki. Działalność prowadzę w mieszkaniu prywatnym, nie mam żadnych środków trwałych. W związku z powyższym mam pytanie: co z formalnego punktu widzenia, poza wyrejestrowaniem DG z CEIDG, muszę zrobić, aby zlikwidować DG? Czy muszę przygotować remanent likwidacyjny, skoro spis jest zerowy? Czy mogę zostawić sobie wszystkie ubranka, które wypożyczałam? Byłabym wdzięczna o rozpisanie wszystkich czynności krok po kroku.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z § 27 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy na dzień likwidacji działalności gospodarczej są zobowiązani do sporządzenia spisu z natury. Spis ten obejmuje wartość towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków. Zgodnie z § 28 rozporządzenia o zamiarze sporządzenia spisu z natury w związku z likwidacją działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek zawiadomić pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.

 

Co istotne, w spisie z natury nie ujmuje się ani wyposażenia, ani środków trwałych. Zakładam, że stroje, które są wypożyczane, stanowią Pani wyposażenie, w związku z czym nie ma potrzeby ujmowania ich w spisie z natury. Trzeba jednak pamiętać, że nawet zerowy spis należy sporządzić i dopełnić obowiązku powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o jego planowanym sporządzeniu.

 

Natomiast kolejnym obowiązkiem jest sporządzenie wykazu składników majątku pozostałych na dzień likwidacji. Zgodnie z art. 24 ust. 3a ustawy PIT osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą w przypadku likwidacji tej działalności ma obowiązek sporządzić wykaz składników majątku na dzień tej likwidacji.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wykaz ten powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych. W tym wykazie powinna już Pani ująć stroje odzieżowe będące wyposażeniem w firmie.

 

Należy mieć na uwadze, że wykaz ten nie wpływa na ustalenie dochodu z działalności gospodarczej. Również wykorzystywanie składników majątku objętych wykazem na potrzeby osobiste jest obojętne podatkowo. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit a) oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) ustawy PIT składniki majątku pozostałe po likwidacji działalności gospodarczej nie powodują konieczności zapłaty podatku. Oznacza to, że sama likwidacja działalności jest neutralna na gruncie podatku PIT. Dopiero w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku w ciągu 6 lat od dnia likwidacji powstanie konieczność wykazania przychodu podatkowego. Jeżeli jednak przekaże Pani składniki majątku nieodpłatnie swojemu mężowi, to podatek nie wystąpi, ponieważ będzie to zbycie nieodpłatne (a jedynie odpłatne zbycie podlega opodatkowaniu). Jak wiadomo, darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione od podatku. Wystarczy, że mąż jako obdarowany złoży w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania wyposażenia druk SD-Z2 do urzędu skarbowego i taka darowizna jest całkowicie zwolniona od podatku (część urzędów uznaje nawet, że nie ma potrzeby składania takiego zgłoszenia ponieważ jest to wciąż przesunięcie składników w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej).

 

Na dzień dzisiejszy podatnik likwidujący działalność gospodarczą nie ma już obowiązku składania zgłoszenia aktualizacyjnego. Wystarczy, że zgłosi zaprzestanie działalności w urzędzie gminy – urząd gminy powiadomi o tym fakcie urząd skarbowy.

 

Czynni podatnicy VAT mają również określone obowiązki w zakresie sporządzenia remanentu likwidacyjnego, jednak wskazała Pani, iż nie jest aktywnym podatnikiem VAT, w związku z czym regulacje z art. 14 ustawy VAT nie obejmują Pani.

 

Jeżeli natomiast chodzi o działalność nierejestrową, to zgodnie z art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowan

Śmierć przedsiębiorcy i dalsza działalność firmy

Czy po śmierci przedsiębiorcy możliwa jest dalsza działalność firmy? Właścicielka zakładu jest bardzo chora i wkrótce umrze. Firmę chciałby przejąć jej mąż. Co powinien zrobić? Firma zajmuje się produkcją wędlin, zatrudnia pracowników; sprzedaż jest prowadzona za pomocą k

Diety dla prowadzącego firmę zajmującą się handlem samochodami

Czy osoba prowadząca jednoosobową firmę, której główną działalnością jest handel samochodami (a miejscem wykonywania cały kraj), sprowadzająca samochody z zagranicy, może rozliczać diety krajowe i zagraniczne? Proszę o podstawę prawną.  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »