Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamieszkanie z partnerką w mieszkaniu bez podziału majątku

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 26.09.2018

Moja matka podarowała mi i mojej żonie dom, w którym są dwa oddzielne mieszkania. Jesteśmy po rozwodzie, obecnie mam partnerkę i chcę zamieszkać w mieszkaniu, z którego żona nie korzysta, ale nie było podziału majątku. Czy mam do tego prawo? Chcę nadmienić, że mieszkanie niszczeje, bo nie jest remontowane ani opalane. Czy jeśli się ponownie ożenię, to druga żona ma prawo do mojej części domu, jeśli nie ma podziału majątku? Gdy ja tam przebywam w celach porządkowych, czy moja partnerka ma prawo tam być ze mną?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Proponuję możliwie szybko doprowadzić do zakończenia „prowizorki własnościowej”, ponieważ prowizorki (różnego rodzaju) potrafią się utrwalać, a niekiedy wiąże się z nimi ryzyko.

 

Proszę zwrócić uwagę na to, że kierowane do sądów zgodne projekty podziału w sprawach o „działy majątkowe” (zniesienie współwłasności, podział majątku wspólnego, dział spadku) wiążą się z niższą o paręset złotych opłatami sądowymi (od rozpoznania sprawy), w porównaniu ze sprawami bez zgodnego projektu podziału; szczegóły zawarto w Ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dostępnej, wśród wielu innych aktów prawnych, w niżej wskazanej sejmowej bazie danych). Proszę skorzystać ze swego doświadczenia życiowego (w tym dotyczącego Pańskiej byłej żony) i zastanowić się, czy wprowadzanie na „wspólny teren” kogokolwiek, czyja obecność mogłaby irytować współwłaścicielkę, zwiększy szansę na opracowanie i przedstawienie sądowi zgodnego projektu podziału – czy to nieruchomości wspólnej, czy to (byłego już) Państwa wspólnego majątku małżeńskiego.

 

Napisałem o dwóch potencjalnych wersjach podziału, ponieważ ma wiedza o sytuacji nie pozwala mi wskazywać jednej opcji. Chodzi o to, że współwłasność – od art. 195 do art. 221 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.) – ma dwie wersje. Wersją podstawową jest współwłasność ułamkowa, której ustawodawca poświęcił większość kodeksowych przepisów o współwłasności. Drugą wersją jest wspólność majątkowa – wspomniana w artykule 196 K.c. oraz uregulowana bardziej szczegółowo w innych przepisach prawnych; zagadnienia majątkowe małżeńskie uregulowano głównie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (skrótowo: K.r.io.). Skoro nie było podziału (już minionego) majątku wspólnego, to proponowałbym zestawienie sytuacji z przepisami prawnymi – praktyka pokazuje, że w bardzo wielu sytuacjach przydaje się zwracanie szczególnie dużej uwagi na artykuły: 31, 33, 43 oraz 45 K.r.io.; niekiedy przydają się one (zwłaszcza art. 31 i art. 33) w przeprowadzaniu czegoś w rodzaju remanentu majątkowego. Wynik własnych ustaleń (zwłaszcza dający się udowodnić) może się przydać w podziale (dawnej) wspólności majątkowej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zamieszkanie z partnerką w mieszkaniu bez podziału majątku

 

Regułą jest (z uwagi na art. 33 K.r.io., że darowane rzeczy i prawa majątkowe trafiają do majątku osobistego obdarowanego małżonka; są odstępstwa (w tym dotyczące przedmiotów wyposażenia domowego). Proszę sprawdzić (np. w akcie notarialnym z umową darowizny lub we właściwej księdze wieczystej), jaka była wola darczyńcy (czyli Pańskiej mamy). Darowanie (ówczesnym) małżonkom wspólnie nie musiało (choć mogło) oznaczać „wprowadzenia” przedmiotu darowizny „do wspólności majątkowej małżeńskiej”. Być może doszło do darowania udziałów we współwłasności (art. 204 K.c.) Panu oraz Pańskiej ówczesnej Żonie – ze skutkiem w postaci trafienia tychże udziałów do majątków osobistych każdego z (ówczesnych) małżonków. Jeżeli tak rzeczywiście było, to może Pana czekać zniesienie współwłasności (art. 210 i następne K.c.) – nawet bez zajmowania się podziałem (byłej już) wspólności małżeńskiej. Mogło też (co należy sprawdzić w dokumentach urzędowych) dojść do darowania w celu „zasilenia” (ówczesnej) wspólności majątkowej małżeńskiej. W drugim przypadku prawdopodobnie wypadnie podjąć starania o podział (już ustałej) wspólności majątkowej małżeńskiej. Być może uda się dokonać ustaleń przy pomocy internetowej przeglądarki ksiąg wieczystej (link niżej).

 

Proponuję zwrócić uwagę na to, że wspólność majątkowa (np. małżeńska) to – z reguły – określone masy majątkowe. Zaś cechą wspólności majątkowej jest to, że w jej skład wchodzi ileś (niekiedy bardzo wiele) rzeczy. Uproszczone (niekiedy przydatne w praktyce) ujęcie udziałów skłania do tego, by udziały we wspólności (np. majątkowej małżeńskiej) „przekładać” na udziały w poszczególnych składnikach majątkowych; takie ujęcie często pozwala na ujawnianie udziałów ułamkowych w dokumentacji oficjalnej (np. w księgach wieczystych) – np. na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Jednakże dopiero „dział majątkowy” rozstrzyga ewentualne wątpliwości (np. związane ze sporem między współwłaścicielami); chodzi o to, że „dział majątkowy” (w różnych kontekstach) na ogół prowadzi do zniesienia współwłasności – art. 210 następne K.c., zaś w zakresie proceduralnym: art. 617 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.). Przepisy proceduralne o zniesieniu współwłasności mają odpowiednie (czyli przez analogię) zastosowanie do podziału majątku w różnych kontekstach (nie tylko w „sprawach spadkowych”). To zaś jest bardzo ważne, ponieważ (z uwagi na art. 618 K.p.c.) w sądowym postępowaniu z tego zakresu należy zgłaszać związane ze współwłasnością roszczenie – później już nie (zachęcam do lektury przepisów, a art. 618 K.p.c. proponuję bardzo dokładnie przyswoić).

 

Im sprawa ma mniej „zaszłości”, tym łatwiej jest najczęściej udowodnić swe roszczenia – np. związane z nakładami na rzecz wspólną oraz w zakresie pożytków z rzeczy wspólnej (art. 207 K.c.). Swoistym pożytkiem może być korzystanie z rzeczy wspólnej (art. 206 K.c.) ponad „wskazywany udziałami” zakres – ewentualny brak umowy w tym zakresie spór może być rozstrzygany przez sąd. Po co angażować się w odrębny spór z zakresu artykułu 206 K.c., jeśli to zagadnienie szczegółowe mogłoby być (przejściowo) rozstrzygnięte przez sąd w sprawie o „dział majątkowy”?

 

Proszę zwrócić uwagę na to, że zniesienie współwłasności budynków z odrębnymi lokalami (nie tylko mieszkalnymi) może polegać na ustanowieniu odrębnych nieruchomości lokalowych; ustanawianiu takich nieruchomości ustawodawca poświęcił początkowe artykuły Ustawy o własności lokali. Współwłaściciele odnośnej nieruchomości (art. 46 K.c.) z domem są uprawnieni znieść współwłasność lub podzielić (byłą) wspólność majątkową małżeńską umownie – z uwagi na nieruchomość, niezbędna byłaby forma aktu notarialnego. Proponuję porozmawiać z notariuszami o wysokości taksy notarialnej (zazwyczaj procentowej, licząc od wartości przedmiotu czynności prawnej), ale wydaje się prawdopodobne, że taka taksa byłaby wyższa od opłaty sądowej (nawet bez zgodnego projektu podziału) – czy to w przypadku zniesienia współwłasności odnośnej nieruchomości z domem, czy to w przypadku podziału (dawnej) wspólności majątkowej małżeńskiej. Dbanie o unikanie (dodatkowych) zadrażnień ze współwłaścicielką może się przydać, przynajmniej w celu przedstawienia sądowi zgodnego projektu podziału (podpisanego przez oboje Współwłaścicieli!). W tym zakresie szczegółowym wkraczamy na „działkę psychologów” (emocje, wspomnienia, intencje…), więc zachęcam do rozważenia sensownej lektury z tego zakresu lub skorzystania z porady psychologicznej (np. dotyczącej negocjowania lub unikania konfliktów).

 

Przepisy o współwłasności nie precyzują, kto ma prawo przebywać na nieruchomości, która objęta jest współwłasnością. Bardziej tej problematyki tyczy się ustawowe określenie własności, czyli treść artykułu 140 K.c.: „W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”. Jak widać, własność może być wykonywana z wyłączeniem innych osób oraz ma ona swe ograniczenia (w tym związane z zasadami współżycia społecznego). To ma odpowiednie zastosowanie do współwłasności.

 

Przesadą byłoby stwierdzić, jakoby współwłaściciel nie był uprawniony wprowadzać na wspólną nieruchomość osoby, która jest mało pożądana przez innego współwłaściciela. Wiele (czasami nawet bardzo wiele) zależy od kontekstu sytuacyjnego. Gdyby Pan stał się (w wyniku „działu majątkowego”) właścicielem odrębnej nieruchomości lokalowej (np. mieszkalnej), to Pan byłby wyłącznie uprawniony decydować o udostępnianiu takiej własnej nieruchomości dowolnej osobie trzeciej (niezależnie od ewentualnych relacji osobistych); z odpowiednią dostępnością nieruchomości wspólnej (gruntowej lub budynkowej). Zasady współżycia społecznego oraz ochrona życia rodzinnego (mająca związek z art. 23 K.c.) mogą przemawiać przeciwko ingerowaniu w Pana życie osobiste przez Współwłaścicielkę. Znajomość sytuacji oraz umiejętność przewidywania zdarzeń powinny pomóc w określeniu, na co można sobie pozwolić bez ryzyka (nawet mającego związek z czyjąś złośliwością).

 

Proponowałbym dać tamtej Pani oświadczeni (najlepiej z oficjalnie poświadczonym podpisem) Pańskie oświadczenie o wyrażeniu zgody na korzystanie z (części) nieruchomości.

 

W Pańskiej obecności być może doszłoby do scysji, ale sama Pańska obecność (jako współwłaściciela) powinna stanowić zabezpieczenie przed (zwłaszcza dużym) ryzykiem dla osoby, której obecności mogłaby sobie nie życzyć Współwłaścicielka. Chodzi zwłaszcza o ewentualność oskarżeń (a nawet pomówień) o dopuszczenie się przestępstwa, stypizowanego w artykule 193 Kodeksu karnego (skrótowo: K.k.), który stanowi: Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Po co jakieś nieprzyjemności z Policją, skoro można by bardzo szybko (np. przy pomocy oświadczenia pisemnego) wykazać przestępcze fałszywe powiadomienie o popełnieniu przestępstwa (art. 234 K.k., art. 238 K.k.)? Nie można wykluczyć powództwa cywilnego z artykułu 222 K.c. (gdzie przewidziano roszczenia z zakresu ochrony własności), ale w takim przypadku sam tok załatwiania sprawy powinien ułatwić wywiązanie się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 K.c., art. 232 K.p.c. – zwłaszcza w przypadku rzeczywiście odpowiednio aktywnego zachowania w sprawie cywilnej (art. 230 K.p.c.).

 

Osobie w związku małżeńskim przysługuje tytuł prawny (na podstawie artykułu 281 K.r.io.) do korzystania z mieszkania, do którego uprawnienie (np. jako właścicielowi albo jako najemcy) przysługuje małżonkowi takiej osoby. W przypadku związków nieformalnych bardzo wiele zależy od zawieranych umów oraz od zachowań faktycznych. Zwracam uwagę na to, że art. 281 K.r.io. nie oznacza przyznania udziałów we współwłasności lub czegoś podobnego – chodzi o tytuł prawny do zamieszkiwania.

 

Odradzam samowolne zajmowanie pomieszczeń, zwłaszcza zamkniętych. Chodzi, między innymi, o ryzyko możliwych obwinień z zakresu prawa karnego. Lepszym rozwiązaniem mogłoby być zawnioskowanie do sądu o ustanowienie Pana zarządcą nieruchomości wspólnej (art. 203 K.c.) oraz – bardziej docelowo – o zniesienie współwłasności lub o podział (dawnej) wspólności majątkowej małżeńskiej. Nie można (również w przypadku) „prowizorki prawnej” wykluczyć nawet zameldowania kogoś z Pańskiej inicjatywy, ale proszę się liczyć z tym, że związany z taką sytuacją spór mógłby utrudnić dokonanie „działu majątkowego” (zwłaszcza w sposób pozwalający uniknąć nadmiernych kosztów).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Intercyza w trakcie małżeństwa i aktualny podział majątku

W 2004 r., w czasie trwania naszego małżeństwa podpisaliśmy intercyzę. W listopadzie ubiegłego roku dostaliśmy rozwód, czeka nas jeszcze sprawa o podział majątku. W chwili podpisania rozdzielności (czyli intercyzy) posiadaliśmy jako małżeństwo dwa mieszkania nabyte wspólnie o wartości jedno 50 tys. zł a drugie 200 tys. zł – to wartości ustalone przez biegłych na moment podpisania intercyzy. Aktualnie mieszkania mają wartość: 110 tys. zł i 400 tys. zł, także jest to wycena biegłych. Ich wartość wzrosła, ponieważ sporo w nie zainwestowaliśmy. Na jakiej zasadzie i według jakich przepisów przebiegnie podział? Czy zgodnie z wyceną mieszkań na chwilę podpisania intercyzy, czy też zgodnie z wartością na ten moment, czyli z cenami z tego roku?

Przepisanie majątku przez rodziców na syna będącego w separacji

Rodzice chcą przepisać dom na córkę i syna po połowie. Syn jest w separacji i nie chce dzielić się przepisanym majątkiem z żoną. Jak najlepiej jest przepisać majątek rodziców?

Sprzedaż ziemi i zakup mieszkania w małżeństwie a podział majątku

Kilka lat temu mój brat kupił kawałek ziemi. Jakiś czas później ożenił się, a po roku sprzedał ziemię i za te pieniądze kupił mieszkanie. Jego właścicielami, potwierdzonymi notarialnie, są oboje – brat i żona. Teraz, po czterech latach małżeństwa, chcą się rozwieść i dokonać podziału majątku. Czy żona będzie miała prawo do części mieszkania kupionego za jego pieniądze?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »