.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamieszkanie w USA i sprawa karna w Polsce

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 17.07.2017

Mam sprawę karna oraz wyrok za uchylanie się od wyrok. Sprawa karna to obrażenie słowne policjanta oraz jestem poszukiwany listem gończym. Od 16 lat jednak mieszkam w USA i nic o tej sprawie nie wiedziałem, dopiero przy wymianie paszportu dowiedziałem się, że jestem poszukiwany. Co ma zrobi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zamieszkanie w USA i sprawa karna w Polsce

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż na dzień dzisiejszy nie jest utworzona baza osób poszukiwanych, która po pierwsze obejmuje wszystkie takie osoby, a po drugie jest ogólnie dostępna.

 

Wskazuje Pan, że nie ma żadnej wiedzy co do tego, czy wydany został przeciwko Panu jakikolwiek list gończy, czy też nie. Wskazuje Pan jedynie, iż prawdopodobnie tak nie jest, ale pewności Pan nie ma. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl.

 

Jednakże odpowiedź na Pana pytanie może dać sprawdzenie Pana osoby w Krajowym Rejestrze Karnym. Zasadne jest zatem udzielenie pełnomocnictwa radcy prawnemu lub adwokatowi, by ten skierował do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o Pana osobie. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym, skazanych w tym także zaocznie. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 30 zł.

 

Możliwe jest także uzyskanie informacji z KRK za pomocą portalu informatycznego osobiście przez Pana, ale osobiście jest przeciwnikiem takiego rozwiązania, bowiem wówczas Pan zmuszony byłby podać wszelkie swoje dane, co z kolei umożliwiłoby organom ustalenie Pana miejsca zamieszkania, co w razie poszukiwania nie byłoby dla Pana korzystne.

 

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w Pana dawnym miejscu zamieszkania).

 

Jeżeli byłby Pan zainteresowany, jestem gotów uzyskać dla Pana takie dane z Krajowego Rejestru Karnego. Konieczne byłoby jednak udzielenie pełnomocnictwa, które musiałby zostać wysłane na adres Kancelarii. Po jego uzyskaniu skierowałbym do KRK wniosek o wskazanie, czy jest Pan poszukiwany, a także czy wydany został jakikolwiek wyrok przeciwko Panu. W KRK byłaby informacja o wyrokach, które nie uległy zatarciu, ewentualnych listach gończych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl