Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamieszczenie zdjęć z drona na portalu internetowym

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 28.09.2018

Mamy konto na internetowym portalu bezpłatnej wymiany mieszkań. Do opisu naszego mieszkania chciałem załączyć zdjęcia wykonane z mojego drona pokazujące nasz blok oraz widoki w czterech kierunkach. Zdjęcia są zrobione z wysokości około 50 m, więc postacie ludzi są niewyraźne. A same zdjęcia byłyby widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników portalu. Chciałem się upewnić, czy umieszczenie tych zdjęć spełniałoby warunki niekomercyjnego wykorzystania (nie mam jeszcze licencji UAVO ).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zamieszczenie zdjęć z drona na portalu internetowym

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestie związane z prawem autorskim często nie należą do łatwych i nie zawsze można to prosto i szybko rozstrzygnąć. Z prawem autorskim wiąże się kilka nieco bardziej skomplikowanych kwestii prawnych.

 

Zostały one wszystkie opisane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (zwana dalej ustawą). Normuje ona zasady związane z każdym przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze utrwalonym w jakiejkolwiek postaci (art. 1 ustawy). W ustępie drugim tego przepisu wymieniono przykładowe postacie utworów. Zaliczają się do nich m.in. utwory wyrażone plastycznie, słownie, muzyczne, scenicznie, a także fotograficznie.

 

Tak więc zdjęcia są utworem w rozumieniu prawa autorskiego, niezależnie od tego, czy zrobione aparatem, telefonem czy dronem. Przepisy dotyczące konieczności uzyskania licencji koncentrują się właśnie na użytku komercyjnym. A więc poza tym pozostaje ona w centrum regulacji prawa autorskiego. Jeśli rzeczywiście nie będzie to wykorzystywane w celach komercyjnych, czyli zarobkowych (szeroko rozumianych).

 

Zgodnie z art. 8 ustawy prawo autorskie zasadniczo przysługuje twórcy (o ile ustawa nie stanowi inaczej). Jednym z podstawowych praw autorskich osobistych jest prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności czy nadzorem nad sposobem korzystania z utworu. Jeśli to więc będą zdjęcia Pana autorstwa, może Pan je umieszczać, gdzie Pan zdecyduje, pod warunkiem oczywiście tutaj zachowania zasady niekomercyjności. Należy też pamiętać o zasadach dotyczących korzystania z dronów w mieście.

 

Teraz co do drugiej kwestii, związanej z prawem do wizerunku. Kwestia ta została opisana w art. 81 ustawy. Zgodnie z nim rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy rozpowszechniany jest wizerunek osoby powszechnie znanej, gdy wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji społecznych, zawodowych itp., a także w sytuacji, gdy dana osoba jest jedynie elementem całości takiej jak krajobraz, zgromadzenie czy publiczna impreza. W związku  z tym możliwe jest wykorzystanie zdjęć, gdzie ludzie będą stanowić element krajobrazu. Nie zostało to nigdzie wprost określone, ale niewątpliwie powinni oni znajdować się na dalszym planie, nie mogą być gdzieś z przodu, zajmować na zdjęciu znacznej powierzchni, a także nie powinni być identyfikowalni, czyli raczej żeby trudno było rozpoznać, kto konkretnie znajduje się na zdjęciu. Jeśli rzeczywiście znajdowaliby się oni w oddaleniu, jako jedynie element tła, wówczas nie zostałoby naruszone ich prawo do wizerunku.

 

Tak więc możliwe byłoby wykonywanie oraz ich umieszczanie przy spełnieniu opisanych wyżej warunków – jeśli nie będzie to używane na użytek komercyjny, a także gdy nie będzie naruszone prawo do wizerunku osób tam umieszczonych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus dziewięć =

»Podobne materiały

Naruszenie praw autorskich – odpowiedzialność cywilna i karna

Przypadkiem ściągnęłam z niemieckiej strony internetowej trzy zdjęcia sprzętu AGD, które wykorzystałam później na swoich aukcjach na Allegro (prowadzę sklep). Okazało się, że zdjęcia były chronione prawem autorskim – zostałam oskarżona o naruszenie praw autorskich. Sprawa zos

Legalność przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu bezpłatnych tapet na pulpit komputera

Chciałabym prowadzić forum z tapetami na pulpit komputera. Forum ma zawierać linki do paczek (w formacie RAR) z tapetami na innych stronach. Niestety nie wiem nawet, kto jest autorem tych tapet, na stronach nie ma żadnych licencji, a tapety chcę udostępniać nieodpłatnie. Chciałabym też umi

Wykorzystywanie zdjęć a prawo autorskie

Moja firma była agentem firmy angielskiej. Podczas wizyty dyrektora otrzymałem polecenie używania na swojej stronie internetowej zdjęć z zasobów witryny angielskiej (zdjęcia zrobione przez angielskiego fotografa). Później zostałem poproszony o usunięcie tych zdjęć ze względu na spór f
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »