.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zamiana renty socjalnej na rentę rodzinną po ojcu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 21.09.2020

Przed miesiącem zmarł mój tata, który pobierał emeryturę i rentę z tytułu choroby zawodowej z ZUS. Ja choruję od dziecka i 20 lat temu prawomocnym wyrokiem sądu przyznano mi rentę socjalną na stałe, uznając mnie za całkowicie niezdolną do pracy. W związku z tym wiem, że przysługuje mi prawo do renty rodzinnej. W ZUS poinformowano mnie, że muszę stanąć na komisji lekarskiej. Czy ma ona prawo podważyć orzeczenie sądu sprzed lat o mojej niezdolności do pracy, nie przyznać mi renty rodzinnej i zabrać rentę socjalną? Muszę mieć co do tego pewność przed złożeniem wniosku o rentę rodzinną, gdyż pozostałabym bez środków od życia, gdyby komisja nie przyznała mi renty rodzinnej i zabrała dotychczasowe świadczenie. Ze względu na stan zdrowia nigdy nie pracowałam i nadal nie jest to możliwe.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zamiana renty socjalnej na rentę rodzinną po ojcu

Renta socjalna, gdy choroba wystąpiła w dzieciństwie

Zacznijmy od tego, że renta socjalna i renta rodzinna to dwa odrębne świadczenia, należne na podstawie innych ustaw. W praktyce zatem każde świadczenie, a w zasadzie prawo do niego, jest ustalane indywidualnie. W Pani przypadku oznacza to, że orzeczenie o niezdolności do pracy na potrzeby renty socjalnej nie jest wiążące, jeżeli chodzi o rentę rodzinną.

 

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej – renta ta przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

 

1) przed ukończeniem 18. roku życia;

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;

3) w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

 

Renta rodzinna

Natomiast w myśl art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w czasie nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

 

Odrębnie ustalana niezdolność do pracy dla renty socjalnej i renty rodzinnej

Jak widać, przesłanki uzyskania tych obu świadczeń są różne. Tym niemniej dla celów obu tych rent odrębnie ustalana jest niezdolność do pracy, dlatego też rzeczywiście będzie Pani ponownie badana przez lekarza orzecznika i na tej podstawie zostanie ustalona niezdolność do pracy dla celów renty rodzinnej. Wynik tego badania może być różny, tak się niestety czasem zdarza, ale oczywiście będzie Pani mogła się odwołać, jeżeli okaże się on dla Pani niekorzystny.

 

Teoretycznie może być zatem tak, że renta rodzinna nie zostanie Pani przyznana, gdyż lekarz orzecznik nie uzna Pani za całkowicie niezdolną do pracy. Natomiast w takim przypadku nie oznacza to, że utraci Pani prawo do renty socjalnej, bo ta została przyznana w innym postępowaniu.

 

W postępowaniu o przyznanie renty rodzinnej ZUS wyłącznie przyznaje lub odmawia tego świadczenia i żadnego innego. Wynika to z faktu, że regulują ją dwie zupełnie inne ustawy. ZUS nie będzie się po złożeniu wniosku o rentę rodzinną zajmował uprawnieniami do renty socjalnej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl