.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Posiadanie innego lokalu a zamiana mieszkania komunalnego na większe

Autor: Grzegorz Partyka • Opublikowane: 09.02.2020

Staram się o zamianę mieszkania komunalnego na większe. We wniosku, który mam złożyć, muszę podpisać oświadczenie, że nie przysługuje mi i mojemu mężowi tytuł prawny do lokalu położonego w danej gminie, spełniającego warunki lokalu zamiennego, w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2001r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego LUB że przysługuje mi ww. lokal, lecz nie mogę go używać z danych powodów. Co mam napisać w tym oświadczeniu, skoro ja i moja córka od 20 lat zajmujemy lokal należący do gminy, a trzy lata temu wyszłam za mąż i mąż jest właścicielem mieszkania o pow. 45 m2, które zajmuje wraz z rodzicami, poza tym 2 lata temu w spadku po tacie otrzymałam wraz z moimi dwoma braćmi mieszkanie o pow. 36 m2?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Posiadanie innego lokalu a zamiana mieszkania komunalnego na większe

Fot. Fotolia

Spełnianie warunków posiadania odpowiedniego lokalu zamiennego

Biorąc pod uwagę pytanie postawione w ankiecie dotyczącej oświadczenia przy zamianie mieszkania komunalnego, należy ustalić, czy spełnia Pani trzy postawione warunki, tj.:

 

  1. czy przysługuje Pani lub Pani mężowi prawo do lokalu położonego w tej samej miejscowości,
  2. czy lokal ten spełnia warunki lokalu zamiennego;
  3. czy może Pani z tego lokalu korzystać.

 

Wobec faktu, że Pani mąż jest właścicielem mieszkania o powierzchni 46 m2, a Pani z kolei przysługuje prawo współwłasności lokalu o powierzchni 35 m2, to warunek z punktu pierwszego z pewnością jest spełniony, gdyż zarówno Pani, jak i Pani małżonek posiadacie tytuły prawne do lokali położonych w danej miejscowości.

 

Ustalić następnie należy, czy lokale te spełniają warunki lokalu zamiennego. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w art. 2 ust. 1 pkt 6 stanowi, że pod pojęciem „lokal zamienny” należy rozumieć „lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni”.

Odpowiedni metraż mieszkania zamiennego

Napisała Pani, że w mieszkaniu Pani męża mieszka on oraz jego rodzice. Po ewentualnym wprowadzeniu się Pani oraz Pani córki, na powierzchni 46 m2 mieszkałoby 5 osób. Zgodnie z przytoczoną powyżej definicją lokalu zamiennego na jednego członka gospodarstwa domowego winno przypadać 10 m2, wobec czego zajmowane mieszkanie powinno mieć powierzchnię co najmniej 50 m2. Z tego powodu mieszkanie Pani męża nie spełnia definicji lokalu zamiennego.

 

Pozostaje kwestia lokalu, którego współwłaścicielami jest Pani wraz z braćmi. Z podanych przez Panią informacji nie wynika, czy w mieszkaniu tym ktoś w tym momencie mieszka. Jeżeli mieszkanie owo stoi puste, to przyjąć należy, że spełnia ono warunki lokalu zamiennego, gdyż zamieszkując w nim wraz z córką, miałyby Panie do dyspozycji 37 m2 na dwie osoby, nawet pomimo tego, że przysługuje Pani jedynie prawo współwłasności. To jest ów trzeci warunek, o którym wspomniałem wcześniej, czyli możliwość korzystania z lokalu.

Ustalenie odpowiedniej treści oświadczenia dla gminy

Podsumowując, mieszkanie należące do Pani męża nie spełnia warunków lokalu zamiennego, którego dotyczy pytanie z wniosku. Natomiast jeżeli lokal, którego jest Pani współwłaścicielką, nie jest obecnie przez nikogo zajmowany, spełnia wówczas warunki lokalu zamiennego, dlatego nie jest możliwe złożenie przez Panią zgodnego z prawdą oświadczenia, że lokal taki Pani nie przysługuje. Konsekwencją powzięcia przez gminę informacji o tym mieszkaniu może być wypowiedzenie Pani umowy najmu zajmowanego obecnie lokalu komunalnego. Rozwiązaniem byłoby jak najszybsze wyzbycie się prawa współwłasności mieszkania poprzez np. darowiznę czy sprzedaż pozostałym współwłaścicielom.

 

Jeżeli w tym mieszkaniu któryś z braci (np. z rodziną) faktycznie zamieszkuje (kwestia zameldowania nie ma tu znaczenia), w powodu tego, że Pani brat wraz z córką zostaliby zapewne uznani – w świetle przepisów – za odrębne gospodarstwo domowe, w mojej opinii w takiej sytuacji powinna Pani w formularzu zaznaczyć, że dysponuje Pani lokalem zamiennym, lecz nie może Pani z niego korzystać, gdyż zamieszkuje w nim osoba posiadająca do owego lokalu tytuł prawny (współwłasność).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl