Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamiana mieszkania komunalnego na większe

Autor: Grzegorz Partyka • Opublikowane: 09.02.2020

Staram się o zamianę mieszkania komunalnego na większe. We wniosku, który mam złożyć, muszę podpisać oświadczenie, że nie przysługuje mi i mojemu mężowi tytuł prawny do lokalu położonego w danej gminie, spełniającego warunki lokalu zamiennego, w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2001r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego LUB że przysługuje mi ww. lokal, lecz nie mogę go używać z danych powodów. Co mam napisać w tym oświadczeniu, skoro ja i moja córka od 20 lat zajmujemy lokal należący do gminy, a trzy lata temu wyszłam za mąż i mąż jest właścicielem mieszkania o pow. 45 m2, które zajmuje wraz z rodzicami, poza tym 2 lata temu w spadku po tacie otrzymałam wraz z moimi dwoma braćmi mieszkanie o pow. 36 m2?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zamiana mieszkania komunalnego na większe

Fot. Fotolia

Spełnianie warunków posiadania odpowiedniego lokalu zamiennego

Biorąc pod uwagę pytanie postawione w ankiecie dotyczącej oświadczenia przy zamianie mieszkania komunalnego, należy ustalić, czy spełnia Pani trzy postawione warunki, tj.:

 

  1. czy przysługuje Pani lub Pani mężowi prawo do lokalu położonego w tej samej miejscowości,
  2. czy lokal ten spełnia warunki lokalu zamiennego;
  3. czy może Pani z tego lokalu korzystać.

 

Wobec faktu, że Pani mąż jest właścicielem mieszkania o powierzchni 46 m2, a Pani z kolei przysługuje prawo współwłasności lokalu o powierzchni 35 m2, to warunek z punktu pierwszego z pewnością jest spełniony, gdyż zarówno Pani, jak i Pani małżonek posiadacie tytuły prawne do lokali położonych w danej miejscowości.

 

Ustalić następnie należy, czy lokale te spełniają warunki lokalu zamiennego. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w art. 2 ust. 1 pkt 6 stanowi, że pod pojęciem „lokal zamienny” należy rozumieć „lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni”.

Odpowiedni metraż mieszkania zamiennego

Napisała Pani, że w mieszkaniu Pani męża mieszka on oraz jego rodzice. Po ewentualnym wprowadzeniu się Pani oraz Pani córki, na powierzchni 46 m2 mieszkałoby 5 osób. Zgodnie z przytoczoną powyżej definicją lokalu zamiennego na jednego członka gospodarstwa domowego winno przypadać 10 m2, wobec czego zajmowane mieszkanie powinno mieć powierzchnię co najmniej 50 m2. Z tego powodu mieszkanie Pani męża nie spełnia definicji lokalu zamiennego.

 

Pozostaje kwestia lokalu, którego współwłaścicielami jest Pani wraz z braćmi. Z podanych przez Panią informacji nie wynika, czy w mieszkaniu tym ktoś w tym momencie mieszka. Jeżeli mieszkanie owo stoi puste, to przyjąć należy, że spełnia ono warunki lokalu zamiennego, gdyż zamieszkując w nim wraz z córką, miałyby Panie do dyspozycji 37 m2 na dwie osoby, nawet pomimo tego, że przysługuje Pani jedynie prawo współwłasności. To jest ów trzeci warunek, o którym wspomniałem wcześniej, czyli możliwość korzystania z lokalu.

Ustalenie odpowiedniej treści oświadczenia dla gminy

Podsumowując, mieszkanie należące do Pani męża nie spełnia warunków lokalu zamiennego, którego dotyczy pytanie z wniosku. Natomiast jeżeli lokal, którego jest Pani współwłaścicielką, nie jest obecnie przez nikogo zajmowany, spełnia wówczas warunki lokalu zamiennego, dlatego nie jest możliwe złożenie przez Panią zgodnego z prawdą oświadczenia, że lokal taki Pani nie przysługuje. Konsekwencją powzięcia przez gminę informacji o tym mieszkaniu może być wypowiedzenie Pani umowy najmu zajmowanego obecnie lokalu komunalnego. Rozwiązaniem byłoby jak najszybsze wyzbycie się prawa współwłasności mieszkania poprzez np. darowiznę czy sprzedaż pozostałym współwłaścicielom.

 

Jeżeli w tym mieszkaniu któryś z braci (np. z rodziną) faktycznie zamieszkuje (kwestia zameldowania nie ma tu znaczenia), w powodu tego, że Pani brat wraz z córką zostaliby zapewne uznani – w świetle przepisów – za odrębne gospodarstwo domowe, w mojej opinii w takiej sytuacji powinna Pani w formularzu zaznaczyć, że dysponuje Pani lokalem zamiennym, lecz nie może Pani z niego korzystać, gdyż zamieszkuje w nim osoba posiadająca do owego lokalu tytuł prawny (współwłasność).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + I =

»Podobne materiały

Wstąpienie w stosunek najmu z mocy prawa

Po śmierci głównego najemcy chciałabym wstąpić w stosunek najmu mieszkania komunalnego. W latach 50-tych najemcą tego mieszkania został mój dziadek i był nim aż do śmierci w 2006 r. Mieszkała z nim nieprzerwanie moja mama i ja również od urodzenia. Mama niedawno zmarła, niestety nie postarała się wc

 

Sprzedaż mieszkania zakupionego z bonifikatą a zakończenie budowy domu

Niebawem wykupuję z bonifikatą lokal w budynku komunalnym. Czy jeśli sprzedam go przed upływem pięciu lat od dnia zakupu, uzyskane pieniądze będę mógł przeznaczyć na zakończenie budowy domu, nie musząc zwracać bonifikaty? Jeśli nie, na co innego mogę przeznaczyć te środki, nie tracąc prawa

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »