.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamiana mieszkań a spadek po śmierci ojca

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.11.2021 • Zaktualizowane: 23.11.2021

Mój tata był właścicielem mieszkania w bloku, z tatą mieszkałam ją. Moja siostra z rodziną wykupiła małe mieszkanie w kamienicy. 20 lat temu zamieniliśmy się mieszkaniami, bo siostra z rodziną chciała mieć większe. Po śmierci taty przepisała mieszkanie w kamienicy notarialnie na mnie. Siostra twierdzi, że nic mi się nie należy z mieszkania po tacie, bo dostałam ich mieszkanie w kamienicy. Czy to prawda? Dodam, że różnica w wartości tych mieszkań jest znaczna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zamiana mieszkań a spadek po śmierci ojca

Zamiana mieszkań – umowy i prawa własności

O ile dobrze rozumiem przedstawiony przez Panią stan faktyczny, o tyle przesunięcia właścicielskie miały miejsce w czasie, kiedy ojciec żył, a Panie, każda z osobna, przenosiła wzajemnie na drugą prawo do lokalu. O ile źle myślę, proszę mnie poprawić. Pisze Pani jednak „zamieniłyśmy się”, z tym zastrzeżeniem, że to tata był właścicielem mieszkania. Zachodzi zatem pytanie, kiedy Pani stała się właścicielem mieszkania? Czy za życia ojca, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Czy którakolwiek z umów miała charakter umowy darowizny lub też dożywocia? Powyższe ma istotne znaczenie, bo dożywocie nie jest wliczane do zachowku, a darowizna już tak.

 

Umowa dożywocia to odpłatny i wzajemny stosunek cywilnoprawny, tj. regulujący prawa i obowiązki obydwu stron czynności prawnej. Do obliczania zachowku bierzemy bowiem pod uwagę darowizny. Umowa dożywocia jako umowa odpłatna nie jest darowizną i jako taka nie podlega zaliczeniu przy obliczaniu zachowku. Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 lipca 2006 roku (sygn. akt. VI ACa 99/2006), w którym stwierdził, iż „umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego, wobec zawarcia w niej elementów z rożnych dziedzin prawa, ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 Kodeksu cywilnego”.

 

Proszę zatem o wskazanie, kto wykupił mieszkania, z czyich środków, a także kiedy Panie stały się właścicielami tych nieruchomości. Nadto proszę o wskazanie, czy w treści aktów notarialnych była mowa o tym, jak wyglądają kwestie wzajemnych rozliczeń między stronami.

Spadek po śmierci ojca

Jeśli spadek po ojcu przedstawiał wysoką wartość, zaś Pani uzyskała darowiznę w dużo niższej kwocie, uznać należałoby, że ma Pani prawo do wyrównania. Proszę zważyć, że w tej sytuacji to siostra, a nie tata przekazał Pani prawa do lokalu. Tata po śmierci pozostawił prawo do mieszkania o wyższej wartości, co powoduje, że ma Pani prawo do połowy tego prawa, bowiem o ile tato nie pozostawił po sobie testamentu, jest Pani powołana do spadku na takich samych prawach co siostra – art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »