.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie w mieszkaniu w zamian za opiekę

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 22.03.2011

Siedem lat temu mama wykupiła mieszkanie i później przekazała mi je aktem darowizny. Przedtem jednak zameldowała w nim swoją przyjaciółkę. W akcie notarialnym darowizny zaznaczyła, że ma dożywotnią opiekę i możliwość mieszkania z przyjaciółką. Czy ja jako właściciel nie powinnam płacić podatku od najmu mieszkania obcej osobie zameldowanej w lokalu na czas nieokreślony? Przyjaciółka mamy jednak nie płaci mi żadnych pieniędzy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem nie ciąży na Pani jakikolwiek obowiązek podatkowy z opisanego udostępnienia mieszkania – bez opłat, obcej osobie.

 

Przychodami na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

 

Jest to tzw. nieodpłatne świadczenie, które otrzymuje ta osoba, a które podlega opodatkowaniu przez nią. Nawet gdyby uznać, że np. Pani mama otrzymuje nieodpłatne świadczenie, to dla niej owo nieodpłatne świadczenie zwolnione jest od opodatkowania zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

 

Wartością pieniężną nieodpłatnego świadczenia, którego przedmiotem jest udostępnienie lokalu lub budynku, ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku. W pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

 

Reasumując, owa osoba mieszkająca bezpłatnie w Pani mieszkaniu uzyskuje przychód i ona winna ów przychód wykazać i (w uproszczeniu) opodatkować.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl