.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie czasowe

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 11.04.2013

Lokator mieszkania, które wynajmuję, domaga się zgody na zameldowanie czasowe. Czy jest to dla mnie bezpieczne? Jaki zapis w umowie daje gwarancję, że lokator wyprowadzi się po wygaśnięciu umowy najmu?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czasowe zameldowanie lokatora jest nie tylko bezpieczne, ale w myśl ustawy o ewidencji ludności – konieczne. Każda osoba przebywająca ponad 3 miesiące pod danym adresem powinna dopełnić obowiązku meldunku stałego, w wypadku pobytu czasowego – jest to czas dwóch tygodni. Pański najemca ma zamiar przebywać pod adresem lokalu najętego na cele mieszkaniowe przez dłuższy okres, zatem powinien posiadać zameldowanie czasowe.

 

W tym miejscu nadmienię, że w przypadku najmu obowiązek meldunku administracyjnego spoczywa na właścicielu lokalu. Teoretycznie niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nawet karą grzywny. Jednak uspokoję Pana – generalnie się tego nie egzekwuje, przynajmniej obecnie. Najemca nie zyskuje dzięki zameldowaniu czasowemu jakichkolwiek dodatkowych uprawnień cywilnoprawnych – jest to po prostu formalnoprawne potwierdzenie jego pobytu tymczasowego. Pobyt tymczasowy upływa dość szybko i powinno się go wznawiać przy dalszym trwaniu najmu. Nie ma więc tu żadnych niebezpieczeństw.

 

Szczególnie zapisy zabezpieczające nie wniosą niczego nowego do umowy najmu. Lepiej dla celów informacyjnych zawrzeć w umowie oświadczenie najemcy, że po upływie okresu najmu niezwłocznie opuści lokal, udostępniając dokument tożsamości do dokonania czynności związanych z jego wymeldowaniem. Jednak nawet bez takiego zapisu faktycznie zameldowanie czasowe najemcy nie stanowi zagrożenia dla właściciela lokalu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »