


Indywidualne porady prawne
Zameldowanie w swoim domu zadłużonego mężaAutor: Anna Sufin • Opublikowane: 11.09.2018 |
Czy jak zamelduję w swoim domu zadłużonego męża, to komornik może zająć tę nieruchomość za długi męża powstałe przed ślubem? Dom dostałam w darowiźnie przed małżeństwem. |
![]() Fot. Fotolia |
Na wstępie zaznaczę, że meldunek nie kreuje żadnych praw do nieruchomości, jest tylko potwierdzeniem miejsca zamieszkania i ma charakter tylko ewidencyjny. Dom otrzymany jako darowizna przed Pani małżeństwem stanowi Pani majątek osobisty. Zgodnie z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„Do majątku osobistego każdego z małżonków należą: 1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej; 2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (…)„.
Na mocy natomiast art. 41 (obowiązującego w obecnym brzmieniu od 20.01.2005) r.:
„§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa”.
Z powyższego wynika, że wierzyciel nie może żądać zaspokojenia długów jednego małżonka za długi zaciągnięte nawet w małżeństwie z majątku osobistego drugiego małżonka.
Podobnie regulacje znajdziemy w przypadku zaległości podatkowych i wobec ZUS-u. Zgodnie z art. 29 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26 (odpowiedzialność całym majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki), obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Odpowiedzialność ta obejmuje podatki powstałe tak przed, jak i po zawarciu małżeństwa (postanowienie SN z 23.11.2011 r., sygn. akt IV CSK 71/11). Na mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej.
Nie musi się zatem Pani obawiać, że komornik ustanowi hipotekę na Pani nieruchomości. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>