Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Założenie spółki jawnej lub komandytowej

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 07.07.2018

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Chciałbym z synem założyć spółkę jawną lub komandytową. Jakie są konsekwencje podatkowe i VAT? Jaka forma spółki byłaby najkorzystniejsza i jak długo trwa rejestracja takich spółek? Dodam, że syn też prowadzi firmę jako osoba fizyczna.

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Jak rozumiem prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałby Pan wraz z synem, który również prowadzi działalność gospodarczą otworzyć spółkę – spółkę jawną albo spółkę komandytową. Pana pytanie dotyczy, jak wygląda opodatkowanie z punktu widzenia podatku dochodowego i podatku od towarów i usług prowadzenia działalności w ramach jednej z wymienionych spółek. Ponadto, jak długo trwa rejestracja takich spółek i wybór jakiej spółki z punktu widzenia rozliczeń podatkowych będzie dla Pana najkorzystniejszy.

 

1. Informacje ogólne

 

Spółka jawna i spółka komandytowa są w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych spółkami osobowymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Poniżej zostanie przedstawiona Panu krótka charakterystyka tych spółek.

 

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki:

– co najmniej jeden wspólnik, określany jako komplementariusz, odpowiada bez ograniczenia, a

– odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika, czyli komandytariusza jest ograniczona.

 

Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”. Przy czym dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.k.”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Założenie spółki jawnej lub komandytowej

 

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Natomiast odpowiedzialność komplementariuszy jest nieograniczona, co oznacza, że za zobowiązania spółki odpowiadają oni całym swoim majątkiem. Przy czym osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie.

 

Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.

 

Jeśli komandytariusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.

 

Natomiast spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Należy pamiętać, że każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Przy czym wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Przy czym dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. j.”.

 

Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

 

2. Podatki dochodowe

 

W związku z tym, że spółka jawna i spółka komandytowa są spółkami osobowymi nieposiadającymi osobowości prawnej – z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są traktowane jako odrębni podatnicy, ale przychód uzyskiwany za pośrednictwem tych spółek jest traktowany jako przychód ze wspólnego źródła. Inaczej mówiąc, spółki osobowe w rozumieniu ustawy o PIT są transparentne podatkowo. Wobec czego opodatkowanie następuje na poziomie wspólnika takiej spółki. Zgodnie z art. 8 ustawy PIT przychody oraz koszty ze wspólnego źródła określane są proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku spółki.

 

Przykładowo, jeżeli spółka jawna (Pana i Pana syna) osiągnie przychód w danym roku w kwocie 100 000 zł, a koszty uzyskania przychodów wyniosą 50 000 zł, zaś Pan i Pana syn jako wspólnicy będą mieli 50% prawa do udziału w zysku to Pana rozliczenie będzie wyglądać następująco: przychód i koszty po uwzględnieniu prawa do udziału w zysku wyniosą odpowiednio 50 000 zł i 25 000 zł. Zatem dochód wyniesie 25 000 zł i od tak ustalonego dochodu będzie obliczany należny podatek za dany rok. W konsekwencji dochód ten będzie stanowił dla Pana i Pana syna dochód z działalności gospodarczej i w rozliczeniu rocznym zostanie opodatkowany w takiej formie w jakiej opodatkowuje Pan lub Pana syn dochody z działalności gospodarczej (na zasadach ogólnych lub podatku liniowym lub zryczałtowanym podatku od dochodów ewidencjonowanych).

 

Zwrócić trzeba uwagę, że w przypadku spółki komandytowej dochody z niej uzyskiwane nie będą mogły być opodatkowane na ryczałcie ewidencjonowanym. W takim wypadku, co do zasady, możliwość stosowania tej formy opodatkowania będzie dotyczyć tylko spółki jawnej i opodatkowaniu właściwą stawką ryczałtu będzie podlegał cały przychód.

 

3. Podatek od towarów i usług

 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT za podatnika podatku VAT uważa się osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Zatem zarówno spółka jawna, jak i spółka komandytowa jest uznawana za podatnika VAT.

 

Natomiast ustawa o VAT w art. 96 ust. 1 stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15 są zobowiązani do złożenia rejestracyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego najpóźniej przez dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej. Obowiązku takiego nie mają podmioty, które wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT, które są wymienione w art. 43 ust. 1 VAT lub podmioty, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na mocy art. 113 ust. 1 i 9 ustawy VAT.

 

Do podmiotów wymienionych w art. 113 ust. 1 i 9 VAT zalicza się m.in. podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą, u których przewidywana sprzedaż w danym roku nie przekroczy kwoty 200 000 zł, w przypadku, gdy działalność jest rozpoczynana w trakcie roku – kwotę tę ustala się proporcjonalnie do pozostałej części roku.

 

Niemniej jednak ze zwolnienia tego nie mogą skorzystać podatnicy, którzy dokonują dostaw m.in.: wyrobów jubilerskich, metali szlachetnych, wyrobów akcyzowych z wyłączeniem wyrobów tytoniowych i energii elektrycznej lub samochodów osobowych stanowiących środki trwałe, budynków lub terenów budowlanych, nowych środków transportu albo świadczących usługi prawnicze, jubilerskie, doradztwa (z wyjątkiem związanego z rolnictwem) lub nieposiadających siedziby na terytorium kraju.

 

Zatem, co do zasady, jeżeli podatnik nie przewiduje przekroczenia wymienionego progu zwolnienia w roku rozpoczęcia działalności, jak również nie wykonuje czynności ww., powodujących niemożność skorzystania ze zwolnienia podmiotowego albo wykonuje wyłącznie czynności zwolnione, o których mowa w art. 43 ust. 1 VAT – nie będzie musiał się rejestrować do podatku VAT. W każdym innym przypadku rejestracja spółki jawnej lub komandytowej będzie powodowała obowiązek rejestracji do VAT i co za tym idzie wykonywanie wszelkich obowiązków tą ustawą przewidzianych.

 

4. Rejestracja spółki jawnej lub komandytowej

 

Spółka jawna oraz spółka komandytowa podlegają obowiązkowi rejestracji do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Założenia spółki dokonuje się na wniosek na ściśle określonym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami formularzy, umowy spółki, wykazem wspólników oraz dowodami uiszczenia opłat za wpis (obecnie opłata ta wynosi 500 zł). Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną. Sądem właściwym do rejestracji jest sąd rejonowy (gospodarczy) właściwy dla siedziby zakładanej spółki. Rejestracja spółki trwa średnio ok. miesiąc.

 

5. Wybór spółki

 

Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzenie działalności w formie spółki jawnej albo komandytowej jest traktowane tak samo – tzn. są one transparentne podatkowo i dochód opodatkowany będzie na poziomie wspólników.

 

Natomiast w kwestii opodatkowania VAT – opodatkowanie czynności wykonywanych przez spółkę, co do zasady, będzie uzależnione od wysokości sprzedaży (próg zwolnienia podmiotowego), jak i przedmiotu działalności. Zatem teoretycznie w obu przypadkach wygląda tak samo.

 

Z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej wydaje się być bezpieczniejsze – gdyż odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona do sumy komandytowej określonej w umowie spółki. Natomiast w przypadku spółki jawnej – wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki jawnej. W przypadku spółki komandytowej – występuje struktura spółki, w której komplementariuszem jest sp. z o.o. o kapitale zakładowym w kwocie 5000 zł (komplementariusz odpowiada w pełni za zobowiązania spółki komandytowej), co zwiększa bezpieczeństwo prowadzonej działalności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podpisanie weksla i oświadczenie o poddaniu się egzekucji udziałowcy spółki

Jestem udziałowcem w spółce komandytowej, która bierze kredyt. Udziałowcy poręczają go przy pomocy weksli in blanco oraz oświadczeń o poddaniu się egzekucji. Kiedy powstaje dla mnie zobowiązanie z tytułu poręczenia weksla? Czy jeśli po poręczeniu wezmę ślub, podpisując rozdzielność majątkową, a później przekażę część majątku żonie, to jest on bezpieczny wobec ewentualnych roszczeń banku? Jeszcze pytanie hipotetyczne: zakładając, że jestem wspólnikiem spółki jawnej i spółka ta poręcza swoje zobowiązania handlowe wekslem in blanco (wystawionym na spółkę), a następnie przekształcam spółkę w spółkę komandytową, to czy wspólnicy spółki komandytowej będący jej komandytariuszami (te same osoby, które były wspólnikami spółki jawnej) nadal odpowiadają za ten weksel całym swoim majątkiem, czy też tylko do wniesionych sum komandytowych?

Podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej

Ja i mój mąż jesteśmy jednocześnie udziałowcami i członkami zarządu (ja jestem prezesem) spółki z o.o., która jest komplementariuszem spółki komandytowej, w której to spółce jesteśmy również jedynymi wspólnikami (komandytariuszami). Kto z nas składa podpisy pod uchwałą zatwierdzającą wynik finansowy spółki komandytowej? I w jakim charakterze, wspólnika sp.komandytowej czy członka zarządu sp. z o.o.? Czy też powinniśmy złożyć podpisy dwukrotnie, raz jako wspólnik sp.k. i raz jako członek zarządu sp. z o.o.?

Wystąpienie komandytariusza ze spółki a przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę

Reprezentuję spółkę komandytową. W chwili obecnej wspólnikami są jeden komplementariusz i jeden komandytariusz. Komandytariusz niestety chciałby opuścić spółkę. Co zrobić, żeby spółka nadal mogła istnieć jako spółka komandytowa? Czy przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę coś da? Czy takie przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę jest możliwe, jeśli nie zastrzeżono takiej możliwości w umowie spółki? Czy jest inne rozwiązanie?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »