
Indywidualne Porady Prawne
Zalewanie działek i domów po opadachAutor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 16.10.2020 |
Po każdym większym deszczu na ulicy zostaje woda i przelewa się na działki z jednej strony ulicy, tej na obniżeniu. Dzieje się tak od 20 lat, zalewane są domy, piwnice, garaże. Droga jest krajowa, ma studzienki, jednak drogi ponad nią nie mają odpowiedniego systemu odwadniającego. Dlatego z trzech dróg, w tym miejskiej wszystkie opady spływają na naszą ulicę. Straż pożarna wołana jest za każdym razem. Deszcz może nawet padać tylko przez 5 minut i zalać domy. Pisane były już petycje do gminy. Nie wiemy, co zrobić. |
![]() |
Zarządzanie drogami publicznymiZgodnie z art. 19 ustawy o drogach publicznych:
„1. Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. 2. Zarządcami dróg, z zastrzeżeniem ust. 3, 5, 5a i 8, są dla dróg: 1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; 2) wojewódzkich – zarząd województwa; 3) powiatowych – zarząd powiatu; 4) gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta). (…) 4. Zarządzanie drogami publicznymi może być przekazywane między zarządcami w trybie porozumienia, regulującego w szczególności wzajemne rozliczenia finansowe. Zarządcy dróg mogą zawierać także porozumienia w sprawie finansowania albo dofinansowania zadań z zakresu zarządzania drogami z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. 5. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych oraz dróg, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 drogi krajowe ust. 2a, jest prezydent miasta. (…)”.
Zgodnie z powyższym zarządcą drogi krajowej jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, chyba że doszło do przekazania zarządzania w drodze porozumienia. Obowiązki zarządcy drogiUstawodawca w art. 20 owej ustawy w sposób przykładowy wyliczył obowiązki zarządcy drogi. I tak:
„Do zarządcy drogi należy w szczególności:
Wobec powyższego powinna Pani wystąpić ze stosownym wnioskiem do zarządcy drogi (tj. prawdopodobnie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, chyba, że na podstawie porozumienia zarząd przekazano innemu podmiotowi wówczas należy go ustalić i zwrócić się do niego), powołując się na treść cytowanego powyżej artykułu (tj. art. 19 ust. 2 pkt 1, względnie ust. 4 i art. 20 ustawy o drogach publicznych).
Jeśli GDDIA nie zastosuje się do Pani wezwania, to może Pani podjąć działania na podstawie art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Zgodnie z jego treścią:
„1. Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może: 1) zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich; 2) odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie. 2. Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich. 3. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom”. Zalewanie nieruchomości po opadachZ treści art. 29 ust. 3 Prawa wodnego wynika, że przesłankami wydania nakazów w tym trybie jest ustalenie, że właściciel gruntu (w tym przypadku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) spowodował zmiany stanu wody na swoim gruncie i zmiany te wywierają szkodliwy wpływ na grunty sąsiednie. Organ zobowiązany jest ustalić trzy grupy okoliczności: fakt zmian na gruncie, zmianę stosunków wodnych i szkodliwy wpływ tych zmian na Pani grunt. Z treści art. 29 ust. 2 Prawa wodnego wynika, że nie ma znaczenia, kto faktycznie dokonał zmian na gruncie, a jedynie fakt, iż właściciel (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), ma obowiązek zapewnić, aby taka zmiana nie wpływała szkodliwie na nieruchomości sąsiednie, w tym na Pani nieruchomość. Obowiązek naprawy po zalaniachJeśli to faktycznie woda uszkodziła Pani nieruchomość, to zarządca drogi ma obowiązek naprawy na podstawie przywrócenia stanu poprzedniego w związku z odszkodowaniem. Ale należałoby udowodnić, że to zarządca odpowiada za uszkodzony zjazd. Wniosek w tym temacie należy złożyć do wójta lub burmistrza czy prezydenta miasta na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Jeśli organ nie wyda decyzji w terminie wskazanym w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego (maksymalnie 2 miesiące), to ma Pani prawo wnieść ponaglenie na podstawie art. 37 Kodeksu postępowania administracyjnego, do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie albo do organu prowadzącego postępowanie – jeżeli nie ma organu wyższego stopnia. Organ rozpatruje ponaglenie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>