Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaległy urlop nauczycielki

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.07.2018

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej. Od 27 sierpnia 2015 roku do 5 marca 2015 r. byłam na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Po porodzie automatycznie dostałam roczny urlop macierzyński, który kończy się 2 marca 2017 r. Od 27 sierpnia 2015 roku nie wykorzystałam żadnego urlopu wypoczynkowego. Ile mam zaległego urlopu wypoczynkowego do wykorzystania i czy tegoroczne ferie też bierze się pod uwagę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaległy urlop nauczycielki

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

 

Przepis ten dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne. Ustalenie prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego może nastąpić dopiero po zakończeniu ferii zimowych i letnich. Nauczyciel, który chorował przez dwa tygodnie ferii zimowych, nie nabywa automatycznie prawa do urlopu uzupełniającego i nie może domagać się udzielenia urlopu w wymiarze 2 tygodni, np. w kwietniu. Nauczyciel ten nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego, jeżeli nie wykorzysta 8 tygodniu urlopu w czasie trwania ferii letnich. Jeśli skorzysta z 8 tygodni urlopu, nie będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego.

 

Podsumowując powyższe rozważania, za rok 2015 wykorzystała Pani 2 tygodnie urlopu w czasie ferii zimowych i co najmniej 8 tygodni urlopu (do 27 sierpnia) w czasie ferii letnich, wiec za tamten okres nie przysługuje Pani urlop uzupełniający.

 

Inaczej jest za urlopem za 2016 rok, bo ani w czasie ferii zimowych, ani letnich nie korzystała Pani z urlopu wypoczynkowego, więc ma Pani prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni.

 

Za obecny rok urlopu uzupełniającego póki co Pani nie otrzyma. Dopiero gdy skończy się rok szkolny (31 sierpnia), będzie można ocenić, czy wykorzystała Pani co najmniej 8 tygodni urlopu (jeśli więc nie zachoruje Pani w czasie wakacji, to wykorzysta Pani urlop w tym wymiarze).

 

Urlop uzupełniający może Pani wykorzystać w terminie ustalonym z dyrektorem, przy czym może Pani go wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - pięć =

»Podobne materiały

Urlop „tacierzyński” dla żołnierza zawodowego

Czy mnie, jako żołnierzowi zawodowemu, przysługuje tzw. urlop ojcowski z racji tego, że urodziło mi się dziecko?

 

Odwołanie pracownika z urlopu poprzez wiadomość SMS

Czy pracodawca może poinformować pracownika o odwołaniu z urlopu, wysyłając mu wiadomość SMS na jego prywatny numer? W jaki sposób pracodawca może wykazać (np. przed sądem pracy), że owa wiadomość SMS została odczytana przez tego pracownika?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »