.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zaległości i dziwne zachowanie najemcy

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 18.07.2016

Od kilku miesięcy wynajmuję swoje mieszkanie (najem okazjonalny). Lokator opłaca odstępne + czynsz i media. Zalega z opłatą za czynsz za poprzedni miesiąc. Tłumaczył się (mojemu pełnomocnikowi w Polsce), że ma kłopoty finansowe, jego firma bankrutuje. Poza tym w umowie określiliśmy zakaz zwierząt w mieszkaniu, a na zdjęciach umieszczonych na Facebooku widać, że trzyma w lokalu 2 koty i chomika. Jak z powodu tych zaległości i dziwnego zachowania wypowiedzieć umowę? Co robić, by szybko pozbyć się dłużnika?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisu sprawy wynika, że najemca jako strona umowy nie realizuje głównego ze zobowiązań będących istotą najmu, tj. nie reguluje opłat wskazanych w umowie. Zgodnie z  Kodeksem cywilnym stanowi to podstawę do wypowiedzenia umowy:

 

„Art. 659. [Umowa najmu]

§ 1.Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”.

 

oraz:

 

„Art. 669. [Płatność czynszu]

§ 1. Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym”.

 

Jednakże generalnie praktyce – w pierwszej kolejności mają zastosowanie postanowienia umowy najmu, która Pani (osobiście czy przez pełnomocnika) zawarła z najemcą.

 

Warto więc w pierwszej kolejności sięgnąć do zapisów z umowy i powołać się na te punkty, które stanowią o obowiązku najemcy do regulowania opłat. Ponadto wskazuje Pani, iż umowa zabraniała przebywania i przetrzymywania zwierząt w lokalu najmowanym. W takiej sytuacji – jako dowód warto zrobić „scrin” strony z Facebooka, aby później nie dysponować tylko „obrazkiem”, lecz publikacją w określonym otoczeniu. Dzięki tak sformułowanym podstawom wypowiedzenia umowy dokona Pani formalnego jej rozwiązania w trybie przewidzianym w podpisanej i łączącej Państwa umowie. Gdyby żadnego trybu nie przewidziano – pozostaje albo kodeksowe 30 dni na jej wypowiedzenie, albo rozwiązanie bez wypowiedzenia – co wymagałoby wykazania podstaw takiego działa (choćby owe zwierzęta w lokalu).

 

Uczulam jednak na to, że zanim przejdzie Pani do działania – warto szczegółowo przeanalizować treść umowy najmu – kto, do czego i w jakim zakresie jest zobowiązany. Wówczas w oparciu o umowę przygotować pismo wypowiadające i rozwiązujące umowę. Oczywiście usługę przygotowania takiego wypowiedzenia może Pani nam zlecić po załączeniu scanu umowy.

 

Teraz już tylko od Pani zależy zakres i szybkość działań, bo, jak widać, najemca ma raczej kłopoty – warto więc zdążyć przed innymi jego wierzycielami.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl