Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaległości związane ze starym kredytem

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 17.03.2019

W 2008 r. nadano klauzulę wykonalności na rzecz wierzyciela (ok. 100 tys. zł). Zasądzona kwota została spłacona w całości, na co mam dowód wpłaty. Obecnie mieszkam za granicą. Nie posiadam żadnego majątku. Otrzymałam od komornika nakaz z 2015 r. z klauzulą wykonalności na kwotę 108 tys. zł. Nikt wcześniej nie powiadomił mnie, że mam jeszcze jakieś zaległości związane z tym starym kredytem. Co mam robić, jak się bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zaległości związane ze starym kredytem

Komornik nie ma Pani obowiązku wysyłania nakazu zapłaty, żaden przepis nie nakłada na niego takiego obowiązku. Komornik jest jedynie organem wykonawczym, nakaz zapłaty wydaje i przesyła sąd, który go wydał na adres wskazany przez powoda w pozwie.

 

Tak się też stało w Pani przypadku. Zapewne przesyłka była adresowana dwukrotnie i pomimo braku jej podjęcia została uznana za doręczoną. Na tej podstawie sąd stwierdził prawomocność nakazu zapłaty i wierzyciel skierował go do egzekucji. Komornik będzie obecnie prowadził egzekucję bo jest związany wnioskiem wierzyciela. Nie ma prawa badać ani zasadności, ani wymagalności tytułu wykonawczego czyli nakazu zapłaty wraz z klauzulą.

 

Jedyne, co Pani może zrobić, o ile są do tego przesłanki (ja tego nie wiem, Pani również musi dowiedzieć się w sądzie na jaki adres wysłano nakaz i kiedy), czyli wysłano nakaz na nieaktualny adres to może Pani wnieść zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wraz z wnioskiem o zawieszenie egzekucji.

 

Jeżeli Pani ustali z komornikiem dane sądu, a potem w sądzie na jaki adres wysłano nakaz to możemy pomóc przygotować dla Pani zażalenie. Opierać się ono będzie na tym, że pisma Pani nie otrzymała. W myśl bowiem postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2016 r., sygn. akt II UZ 38/15, „doręczenie zastępcze oparte jest na domniemaniu, że pismo sądowe dotarło do rąk adresata i że w ten sposób doręczenie zostało dokonane prawidłowo. Jednak podstawowym warunkiem skuteczności doręczenia w trybie art. 139 § 1 KPC jest to, by adresat rzeczywiście mieszkał pod wskazanym adresem”.

 

Sprawa jest o tyle pilna, o ile termin złożenia zażalenia jest bardzo krótki, 7 dni od momentu kiedy doręczono Pani postanowienie o wszczęciu egzekucji. Proszę zatem działać szybko.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + pięć =

»Podobne materiały

Zaległości w opłatach za abonament telefoniczny

Mam zaległości w opłatach za abonament telefoniczny z 2006 r. Do należności głównej dochodzą jeszcze spore odsetki. Dwa miesiące temu wpłaciłam na konto operatora część kwoty. Czy mogę uregulować tylko główny dług i prosić o umorzenie odsetek? Dodam, że operator wcześniej nie występował do sądu o od

Co z darowizną w obliczu plajty?

Cztery lata temu darowałem aktem notarialnym moim córkom dom. W tym roku koniunktura się odwróciła i moja firma jest zadłużona, grozi mi plajta, oprócz tego mam prywatne zadłużenia. W poprzednich latach firma była na plusie, nie miałem żadnych roszczeń od wierzycieli, teraz mam kredyt bankowy i

Zwrot kosztów dojazdu do komornika urzędującego w innym mieście

Otrzymałam wezwanie do stawienia się w kancelarii komorniczej w mieście (w którym wcześniej mieszkałam) znacznie oddalonym od mojego obecnego miejsca zamieszkania i zameldowania. Oświadczyłam już w liście do komornika, że nie posiadam dochodów ani majątku, jednak komornik wzywa mnie do złożenia wyja
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »