Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaległość podatkowa to wykroczenie czy przestępstwo skarbowe?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.05.2011

Czy zaległość podatkowa w wysokości 60 000 to wykroczenie, czy przestępstwo skarbowe? Co grozi w jednym i drugim przypadku? Jakie argumenty przedstawić, żeby uniknąć kary lub ją zminimalizować?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Samo powstanie zaległości podatkowej nie jest automatycznie czynem penalizowanym przez Kodeks karny skarbowy – znaczenia mają okoliczności powstania tej zaległości. Okoliczności te pozwalają na klasyfikację określonego zachowania pod normę i ustalenie sankcji grożącej w tej konkretnej sytuacji.

 

Karami za przestępstwa skarbowe są:

 

 1. kara grzywny w stawkach dziennych;
 2. kara ograniczenia wolności;
 3. kara pozbawienia wolności.

 

Środkami karnymi są:

 

 1. dobrowolne poddanie się odpowiedzialności;
 2. przepadek przedmiotów;
 3. ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów;
 4. przepadek korzyści majątkowej;
 5. ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku korzyści majątkowej;
 6. zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu lub zajmowania określonego stanowiska;
 7. podanie wyroku do publicznej wiadomości;
 8. pozbawienie praw publicznych;
 9. środki związane z poddaniem sprawcy próbie:

   

  • warunkowe umorzenie postępowania karnego,
  • warunkowe zawieszenie wykonania kary,
  • warunkowe zwolnienie.

 

Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej; jeżeli Kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterokrotności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny określona kwotowo – może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że Kodeks stanowi inaczej.

 

Środkami karnymi są:

 

 1. dobrowolne poddanie się odpowiedzialności;
 2. przepadek przedmiotów;
 3. ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów.

 

Przykładowo, zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, z art. 57 § 1, „podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych przeciw podatnikom przepisów Kodeksu karnego skarbowego – kara grzywny może być tu wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku dotyczy sytuacji, gdy poprawnie zgłoszony został już przedmiot opodatkowania, a Pan uchyla się (zdaniem organu) od wpłacania w terminie tego podatku lub wpłaceniu go w ogóle.

 

Podstawą odpowiedzialności jest „uporczywość” – przyjmuje się, że owa „uporczywość” niewpłacania podatku to taki stan faktyczny, gdy podatnik ma obiektywną, finansową, możliwość wykonania zobowiązania podatkowego, tj. zapłacenia podatku, a mimo tego nie czyni tego, będąc jednocześnie świadomym, iż ma taki obowiązek.

 

By się bronić przed stawianym Panu zarzutem, musi Pan wykazać, iż podatek chce Pan zapłacić, lecz nie ma takiej finansowej możliwości.

 

Z opisanego stanu faktycznego nie wynika, w jakich okolicznościach powstała zaległość; mimo wszystko wskażę jednak, iż zgodnie z:

 

Art. 54. § 1: „Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

 

Art. 56. § 1: „Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

 

Pamiętać należy, że przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, a także nieumyślnie, jeżeli Kodeks tak stanowi, a gdy ten sam czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach Kodeksu, przypisuje się tylko jedno przestępstwo skarbowe lub tylko jedno wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. W takim wypadku sąd wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą, a jeżeli zbiegające się przepisy przewidują zagrożenia takie same – na podstawie przepisu, którego znamiona najpełniej charakteryzują czyn sprawcy.

 

Pyta Pan, czym jest przestępstwo skarbowe, a czym wykroczenie. Otóż:

 

 1. przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez Kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności; natomiast
 2. wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli Kodeks tak stanowi.

 

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 roku wynosi 1386 zł – jego pięciokrotność to 6930 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • zero + 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zaległości podatkowe

Pod koniec 2011 r. zostałam wybrana na przewodniczącą międzyzakładowej organizacji związkowej. W marcu 2012 r. organ skarbowy przeprowadził kontrolę podatkową za lata 2007–2008, która wykazała zaległości podatkowe z działalności, którą prowadziła w tamtym okresie spółka działająca przy związku W 2009 r. związek został przekształcony, a działalność tej spółki – zawieszona, jednak (o czym dowiedziałam się niedawno) nie wykreślono jej z rejestru. Nie zmieniono także wówczas numerów NIP i REGON; zrobiłam to dopiero ja w 2012 r. O wszystkich problemach dowiedziałam się dopiero w trakcie kontroli. Obecny zarząd związku wykonuje swoje obowiązki społecznie, nie prowadząc żadnej działalności gospodarczej. Jaką odpowiedzialność ponoszą jego członkowie, którzy nie mają nic wspólnego z opisaną działalnością? Dodam, że – jako przewodnicząca – jestem imiennie wzywana do wyjaśnień w tej sprawie. Czy tak powinno być?

Niewysyłanie do urzędu skarbowego oświadczeń o sprzedaży oleju opałowego

Czy w związku z niewysyłaniem do urzędu skarbowego oświadczeń o sprzedaży oleju opałowego grozi mi sprawa karnoskarbowa, czy tylko muszę zapłacić stawkę sankcyjną za olej jak do celów napędowych? Problem wyniknął z niewiedzy biura rachunkowego. Czy może ono pokryć stratę ze swojej polisy OC? Kontrola dotyczy lat 2009–2012. 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »