Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Załatwienie spraw spadkowych po zmarłej matce

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.06.2019

Sprawa dotyczy załatwienia spraw spadkowych po zmarłej matce. W styczniu tego roku zmarła moja matka, w marcu ojciec. Ojciec zostawił testament, w którym mieszkanie mamy dziedziczyć ja i moja siostra (zmarła 3 lata wcześniej) po połowie. Siostra zmarła w 2010. Czy wobec tego jej córka ma prawo dziedziczenia połowy majątku po moich rodzicach? Jaki typ wniosku o dział spadku muszę złożyć do sądu? Czy muszę zakładać osobno sprawę spadkową po mamie i po ojcu, który upoważnił mnie notarialnie do dysponowania całym jego majątkiem, mama już wtedy nie żyła. Mały ogródek działkowy (tzw. dzierżawa wieczysta) był podobno jej. Sama jestem ciężko chora i gubię się w tym wszystkim.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. W opisywanym przez Panią przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 965, zgodnie z którym jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).

 

Mając na uwadze, że w testamencie Pani ojciec jako spadkobierców po sobie wskazał Panią i siostrę, a siostra zgodnie z art. 927 § 1 nie może być spadkobiercą (bowiem nie żyła w chwili otwarcia spadku), ten udział, który by jej przypadał przypadać będzie Pani na zasadzie przyrostu. Powyższe mogłoby nie obwiązywać jedynie wówczas, gdyby w treści testamentu Pani ojciec wskazał, kto ma wstąpić w miejsce, gdyby któraś z Pań zmarła.

 

W tej sytuacji Pani siostrzenica nie miałaby prawa do spadku po dziadku. Zachodzi jednak pytanie, na jakich zasadach odbywać się będzie dziedziczenie po matce? Czy mama pozostawiła po sobie testament? Jeżeli nie, wówczas do spadku powołany będzie ojciec, Pani i dziecko siostry. Córka zmarłej siostry nabędzie zatem jedynie udział po babci, lecz nie po dziadku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli mieszkanie stanowiło majątek wspólny Pani rodziców, wówczas udział 1/3 w części babci będzie należał do siostrzenicy, tj. 1/3 z połowy mieszkania. Reszta przypada Pani.

 

W chwili obecnej winna Pan wystąpić do dądu miejsca zamieszkania rodziców z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W ramach jednego postępowania może Pani przeprowadzić spadek po mamie i ojcu. Opłata sądowa wynosi 100 zł (po 50 zł od każdej osoby zmarłej) oraz 10 zł opłaty kancelaryjnej (5 zł od każdej osoby zmarłej). Do wniosku należy dołączyć odpisy skrócone aktów zgonu rodziców i siostry, a także wypis testamentu ojca.

 

Po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku. Co prawda, w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku także dział spadku może być przeprowadzony, ale sąd może odmówić takiego działu spadku, o ile np. Pani siostrzenica będzie domagała się np. spłaty i będzie to wymagało zasięgnięcia opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wyceny spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy po siostrze dziedziczą potomkowie jej przyrodniego rodzeństwa?

Moja zmarła niedawno siostra nie zostawiła testamentu. W spadku pozostawiła wkład mieszkaniowy, bo mieszkania nie wykupiła na własność. Siostra nie miała rodziny, była panną. Obie byłyśmy dziećmi z drugiego małżeństwa mamy. Pozostałe, już nieżyjące rodzeństwo, pochodziło z pie

Co zrobić, aby cały spadek po dziadku przypadł babci?

Toczy się postępowanie spadkowe po zmarłym dziadku. Co należy zrobić, aby cały spadek przypadł babci?

Więcej niż jedno poświadczenie dziedziczenia

Co stanie się, jeśli spadkobierca, który posiada notarialne poświadczenie dziedziczenia, ale nie wie o testamencie zmarłego, wykorzysta dokument np. do likwidacji środków pieniężnych z konta zmarłego (podczas gdy równocześnie inny spadkobierca w sądzie złoży wniosek o stwierdzenie n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »