Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Załatwienie spraw spadkowych po zmarłej matce

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.06.2019

Sprawa dotyczy załatwienia spraw spadkowych po zmarłej matce. W styczniu tego roku zmarła moja matka, w marcu ojciec. Ojciec zostawił testament, w którym mieszkanie mamy dziedziczyć ja i moja siostra (zmarła 3 lata wcześniej) po połowie. Siostra zmarła w 2010. Czy wobec tego jej córka ma prawo dziedziczenia połowy majątku po moich rodzicach? Jaki typ wniosku o dział spadku muszę złożyć do sądu? Czy muszę zakładać osobno sprawę spadkową po mamie i po ojcu, który upoważnił mnie notarialnie do dysponowania całym jego majątkiem, mama już wtedy nie żyła. Mały ogródek działkowy (tzw. dzierżawa wieczysta) był podobno jej. Sama jestem ciężko chora i gubię się w tym wszystkim.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. W opisywanym przez Panią przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 965, zgodnie z którym jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).

 

Mając na uwadze, że w testamencie Pani ojciec jako spadkobierców po sobie wskazał Panią i siostrę, a siostra zgodnie z art. 927 § 1 nie może być spadkobiercą (bowiem nie żyła w chwili otwarcia spadku), ten udział, który by jej przypadał przypadać będzie Pani na zasadzie przyrostu. Powyższe mogłoby nie obwiązywać jedynie wówczas, gdyby w treści testamentu Pani ojciec wskazał, kto ma wstąpić w miejsce, gdyby któraś z Pań zmarła.

 

W tej sytuacji Pani siostrzenica nie miałaby prawa do spadku po dziadku. Zachodzi jednak pytanie, na jakich zasadach odbywać się będzie dziedziczenie po matce? Czy mama pozostawiła po sobie testament? Jeżeli nie, wówczas do spadku powołany będzie ojciec, Pani i dziecko siostry. Córka zmarłej siostry nabędzie zatem jedynie udział po babci, lecz nie po dziadku.

 

Jeżeli mieszkanie stanowiło majątek wspólny Pani rodziców, wówczas udział 1/3 w części babci będzie należał do siostrzenicy, tj. 1/3 z połowy mieszkania. Reszta przypada Pani.

 

W chwili obecnej winna Pan wystąpić do dądu miejsca zamieszkania rodziców z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W ramach jednego postępowania może Pani przeprowadzić spadek po mamie i ojcu. Opłata sądowa wynosi 100 zł (po 50 zł od każdej osoby zmarłej) oraz 10 zł opłaty kancelaryjnej (5 zł od każdej osoby zmarłej). Do wniosku należy dołączyć odpisy skrócone aktów zgonu rodziców i siostry, a także wypis testamentu ojca.

 

Po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku. Co prawda, w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku także dział spadku może być przeprowadzony, ale sąd może odmówić takiego działu spadku, o ile np. Pani siostrzenica będzie domagała się np. spłaty i będzie to wymagało zasięgnięcia opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wyceny spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + zero =

»Podobne materiały

Czy po siostrze dziedziczą potomkowie jej przyrodniego rodzeństwa?

Moja zmarła niedawno siostra nie zostawiła testamentu. W spadku pozostawiła wkład mieszkaniowy, bo mieszkania nie wykupiła na własność. Siostra nie miała rodziny, była panną. Obie byłyśmy dziećmi z drugiego małżeństwa mamy. Pozostałe, już nieżyjące rodzeństwo, pochodziło z pierwszego związku małżeńs

Co zrobić, aby cały spadek po dziadku przypadł babci?

Toczy się postępowanie spadkowe po zmarłym dziadku. Co należy zrobić, aby cały spadek przypadł babci?

Więcej niż jedno poświadczenie dziedziczenia

Co stanie się, jeśli spadkobierca, który posiada notarialne poświadczenie dziedziczenia, ale nie wie o testamencie zmarłego, wykorzysta dokument np. do likwidacji środków pieniężnych z konta zmarłego (podczas gdy równocześnie inny spadkobierca w sądzie złoży wniosek o stwierdzenie nabycia spadku)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »