Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakwestionowanie umów o dzieło

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 07.06.2016

Miałem kontrolę z ZUS-u i zakwestionowano umowy o dzieło. Sprawa trafiła do sądu. Umowy są na roboty budowlane: wykonanie ogrodzenia ze słupków i z siatki. ZUS żąda zmiany na umowy-zlecenia. Jak się mogę bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wszystko w tym przypadku zależy od dowodów, jakie trzeba przedstawić sądowi.

 

Należy nastawić treść umowy nie na wykonanie prac, ale na osiągnięcie celu. Być może błędne sformułowanie umów spowodowało zakwalifikowanie tego jako zlecenia, a treści umów nie da się już raczej poprawić. W każdym razie treścią umowy powinno być:

 

  • wykonanie ogrodzenia ze słupków z powierzonych materiałów,
  • wykonanie ogrodzenia z siatki z powierzonego materiału.

 

Jako dzieło można potraktować każde dobro materialne lub niematerialne powstałe w wyniku pracy i umiejętności przyjmującego zlecenie. Dzieło może polegać na stworzeniu nowego dobra (np. uszycie ubrania, napisanie programu komputerowego) lub na przetworzeniu lub obróbce dobra już istniejącego (np. reperacja butów, czyszczenie ubrania). Dzieło może mieć charakter materialny, w szczególności może nim być rzecz: np. ubranie, mebel, samochód. Dzieło może mieć również charakter niematerialny (np. program komputerowy, projekt architektoniczny, rzeźba, obraz lub rysunek, artykuł do czasopisma lub inna publikacja), lecz w wypadku dzieł niematerialnych powinno zostać w jakiś sposób utrwalone, np. w formie zapisu na papierze czy w postaci zapisu elektronicznego na dyskietce (zobacz: wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 17 stycznia 1996 r., sygn. akt I ACr 618/95, OSA 1998 r., nr 3, poz. 12; zobacz również Z. Radwański, Zobowiązania. Część szczegółowa, Warszawa 2001, s. 125–126). Można nadto wskazać, że dzieło powinno mieć pewien zindywidualizowany charakter, skoro jest wykonywane na podstawie indywidualnego zamówienia. Cecha ta może mieć istotne znaczenie w wypadku nabywania od przyjmującego zamówienie, dzieła wykonanego z materiałów przez niego dostarczonych. Jeżeli nabywane dzieło ma cechy dzieła standardowo produkowanego przez przyjmującego zamówienie, zawartą umowę należy traktować nie jako umowę o dzieło, lecz jako umowę sprzedaży rzeczy przyszłej, gdyż mającej być dopiero na podstawie zawartej umowy wytworzonej. Jeżeli jednak takie dzieło ma mieć cechy indywidualnie określone przez zamawiającego, tak zawartą umowę należy traktować jako umowę o dzieło.

 

Nie mogą natomiast być przedmiotem umowy o dzieło takie działania, które żadnego zmaterializowanego rezultatu nie pozostawiają. Nie może być zatem przedmiotem umowy o dzieło świadczenie polegające na utrzymaniu określonego stanu, np. pilnowanie obiektu, regularnie wykonywane sprzątanie. Nie będzie mogło być przedmiotem umowy o dzieło samo wykonanie określonej czynności, np. wykonanie utworu muzycznego, recytacja lub wygłoszenie prelekcji.

 

„Istotą dzieła jest zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do osiągnięcia oznaczonego rezultatu (czyli np. nowych butów, czystego ubrania, sprawnie działającego programu komputerowego). Jeżeli z umowy wynika, że przyjmujący zamówienie nie zobowiązał się do osiągnięcia oznaczonego, konkretnego rezultatu, a jedynie do starannego wykonania określonych czynności w celu osiągnięcia tego rezultatu, umowy takiej nie można uznać za umowę o dzieło, lecz jest ona umową o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia (art. 750 kodeksu cywilnego)” – zobacz: wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 21 grudnia 1993 r., sygn. akt III AUr 357/93, OSAiSN 1994 r., nr 6, poz. 49.

 

„Granica ta może być czasami nieostra. Na przykład zobowiązanie do wyprania ubrania (czyli osiągnięcia określonego rezultatu) jest zobowiązaniem do wykonania oznaczonego dzieła. Jednakże, gdyby zobowiązujący zastrzegł w umowie, że nie może zapewnić (np. z uwagi na to, że zabrudzenia są nietypowe), że ubranie będzie w wyniku podjętych przez niego czynności czyste, mamy wtedy do czynienia z umową o świadczenie usług, gdyż zobowiązano się jedynie do starannego działania w celu wyczyszczenia ubrania, lecz nie zapewniono, że rezultat w postaci czystego ubrania zostanie osiągnięty. Jako na ważne kryterium pozwalające odróżnić umowę o dzieło od umowy o świadczenie usług wskazuje się nadto na to, czy uzyskany w wyniku wykonania umowy rezultat może być zbadany pod kątem istnienia wad fizycznych” (zobacz: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2000 r., sygn. akt IV CKN 152/2000, OSNC 2001 r. nr 4 poz. 63). Szerzej na temat pojęcia dzieła patrz – A. Brzozowski, w: Prawo zobowiązań – część szczegółowa, tom VII, pod redakcją J. Rajskiego, Warszawa 2001, s. 229–236).

 

Strony, które zawierają umowę, zgodnie z którą jedna z nich zobowiązuje się wykonać oznaczone dzieło, a druga zapłacić za wykonania tego dzieła wynagrodzenie, zawierają umowę nazwaną w kodeksie cywilnym umową o dzieło. Stronę, która zgodnie z umową zobowiązuje się wykonać dzieło, określa się jako przyjmującego zamówienie, natomiast stronę, dla której dzieło jest wykonywane i która za dzieło ma zapłacić, określa się jako zamawiającego (zob. art. 627 Kodeksu cywilnego).

 

Przy zawieraniu umowy należy mieć na uwadze, że o uznaniu zawartej umowy za umowę o dzieło decyduje to, w jaki sposób zostały w niej określone obowiązki stron. Gdyby obowiązki stron określone w zawartej między nimi umowie nie odpowiadały określonym w Kodeksie cywilnym wymogom umowy o dzieło (w szczególności jeżeli zobowiązanie strony określonej jako przyjmujący zamówienie nie polega na wykonaniu dzieła), strony nie zawarły umowy o dzieło, lecz inną umowę np. umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, czy wręcz umowę o pracę. Samo nazwanie zawartej umowy umową o dzieło nie będzie przy jej ocenie odgrywało decydującej roli, bowiem o tym, jaką umowę zawarto, decyduje to, do czego strony umowy zamierzały się zobowiązać i jaki był cel zawieranej umowy, a nie jej dosłowne brzmienie (art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego).

 

Świadczenie pracy, według ZUS, może być bowiem na gruncie polskiego prawa przedmiotem stosunków cywilnych, na przykład w przypadku:

 

  • ukierunkowanej na rezultat owej pracy umowy o dzieło (zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia),
  • ukierunkowanej na staranne świadczenie owej pracy umowy-zlecenia (zgodnie z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej – a więc zasadniczo nie do świadczenia pracy – dla dającego zlecenie, jednak w świetle art. 750 Kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu),
  • umów nienazwanych (przy których często pojawiają się elementy zbliżające je do stosunku pracy).

 

Z pewnością problem jest w treści samej umowy przy określeniu obowiązków stron. To poprawić ciężko. Obecnie jedynie wykazanie dowodami – zeznaniami, opisem zakresu pracy – może spowodować, iż sąd uzna to za dzieło.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 6 =

»Podobne materiały

Wyrejestrowanie z urzędu pracy

Mamy kontrolę z PIP. Dwóch pracowników (umowa-zlecenie) dokonało wyrejestrowania z urzędu pracy już po rozpoczęciu kontroli. Inspektor chce nałożyć na mnie za to kary. Czy mogę jakoś uniknąć odpowiedzialności?

Pozew do sądu pracy

Podczas pracy zasłabłam i poszłam do lekarza. Dostałam zwolnienie na 2 tygodnie, ale szef zgodził się tylko na tydzień. Dodam, że pracuję w nadgodzinach, a obcinane są mi premie. W związku ze zwolnieniem chorobowym i zasłabnięciem dostałam wypowiedzenie. Czy mogę skierować w tej spra

Pieczęć imienna

ZUS wzywa mnie do dostarczenia świadectwa pracy z prawidłową pieczęcią imienną pracodawcy. Dostarczony dokument zawiera pieczątkę firmy i czytelny podpis osoby wystawiającej. Czy ZUS ma prawo do takiego żądania?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »