.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup sprowadzonego samochodu od importera a opłaty

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 18.03.2011

Chciałabym kupić do firmy samochód z ogłoszenia. Wiem, że jest sprowadzony z Austrii, ale już zarejestrowany w Polsce. Firma, która go sprowadziła, już dokonała rejestracji pojazdu, sprzedaje go na fakturę VAT. Obawiam się jednak, co będzie w wypadku, jeśli importer nie opłacił należnych podatków, akcyzy i VAT? Czy w ogóle możliwe jest zarejestrowanie samochodu, jeżeli powyższe opłaty nie zostały uiszczone?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek akcyzowy jest, w przeciwieństwie do podatku od towarów i usług, selektywnym podatkiem konsumpcyjnym. VAT jest bowiem powszechnym podatkiem konsumpcyjnym, a więc podatkiem należnym co do zasady od wszystkich towarów i usług. Z kolei akcyza jest podatkiem należnym tylko od niektórych towarów uznawanych za wyroby akcyzowe oraz od samochodów osobowych. To jest pierwsza przesłanka podlegania danego stanu faktycznego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Drugą jest wykonanie określonej czynności podlegającej opodatkowaniu z udziałem wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego. Te czynności, w przypadku samochodów osobowych, to:

 

    1. import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
       

      nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,

    2. pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

       

      • wyprodukowanego na terytorium kraju,
      • od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego, 

 

  1. sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, następująca po pierwszej sprzedaży, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

 

Podatek akcyzowy należny z tytułu określonych czynności mających za przedmiot samochód osobowy jest podatkiem jednofazowym, a więc należnym tylko na jednym etapie obrotu (warunek – rejestracja pojazdu na terytorium RP). Zasada jednofazowości polega na tym, że jeżeli w stosunku do samochodu osobowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

 

Mając na względzie powyższe wyjaśnienia (udzielone w oparciu o treść art. 100 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku – Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), stwierdzam, że jakakolwiek czynność podlegająca opodatkowaniu akcyzą, mająca za przedmiot samochód osobowy, dokonana po dniu pierwszej rejestracji tego pojazdu na terytorium Polski nie podlega opodatkowaniu akcyzą.

 

Odpowiadając zatem na Pańskie pytanie, należy uznać, że jeżeli importer, od którego kupi Pan samochód osobowy, nie opłacił należnych podatków, akcyzy i VAT, to będzie jego problem. Akcyza nie jest wymagana od samochodu, który został sprzedany po dniu jego pierwszej rejestracji na terytorium kraju.


Importer może zarejestrować samochód, jeżeli nie opłacił podatków. Wszystko zależy od podejścia urzędnika w wydziale komunikacji. Jeżeli dojdzie on do przekonania, że nieuprawnione było żądanie zaświadczenia o kwocie zapłaconej akcyzy oraz zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT (lub o jego zapłacie) – to taka decyzja o rejestracji pojazdu jest ważna i skuteczna.

 

Reasumując, jakakolwiek czynność podlegająca opodatkowaniu akcyzą, mająca za przedmiot samochód osobowy, dokonana po dniu pierwszej rejestracji tego pojazdu na terytorium Polski nie podlega opodatkowaniu akcyzą.

 

Importer może zarejestrować samochód, jeżeli nie opłacił podatków.

 

 

 

Stan prawny z 31.01.11 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 7 =

21.02.2017

Bardzo dobry artykuł. Warto się zapoznać z prawem dot. importu auta oraz znaleść zaufanego importera. Z akcyzą, jak ostatnio widać, cały czas się zmienia a to co Pan Arkadiusz Fudkiewicz napisał w artykule o czynnościach w przypadku samochodów osobowych trzeba sobie dobrze zapamiętać. Z mojego doświadczenia mogę dodać, że bardzo istotne jest by poznać stan prawny pojazdu oraz dowiedzieć się czy pojazd ma w swojej historii wypadek, ponieważ jeśli uczestniczył w wypadku, a rząd lub ubezpieczyciel w danym kraju uznał to jako "szkodę całkowitą", to możemy mieć duże kłopoty, nawet jeśli sam import przebiegnie pomyślnie. Inaczej mówiąc, dobrze jest zapoznać się z prawdziwą historią pojazdu (tutaj polecam wiarygodne zródło http://www.autoraport.pl ). Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy auto było kradzione, Autoraport tutaj też nam pomoże. Niestety prawo w Polsce jest takie, że jeśli auto było wcześniej kradzione w innym kraju, a my je kupimy i przywieziemy do Polski, wcześniej czy później Policja Polska może zapukać do naszych drzwi i w świetle prawa może skonfiskować pojazd bez żadnego odszkodowania!! Będziemy w plecy całkowity koszt auta oraz importu.

Marek Siekorski

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »