Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości w Polsce z dochodów z zagranicy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.05.2011

Od siedmiu lat przebywam na stałe za granicą, gdzie legalnie zarabiam. Rozliczam się z podatków zgodnie z prawem, a oszczędności przywoziłem do kraju i składałem w kopercie u moich rodziców od początku. Jednorazowo wwoziłem ok. 8-9 tys. euro, czego nigdzie nie zgłaszałem, posiadam tylko wyciągi bankowe. Obecnie planuję zakup nieruchomości. Czy polski urząd skarbowy będzie dociekał źródeł moich dochodów i jak udowodnić, że są one legalne?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

„Rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro” – powyższe wynika z art. 18 ustawy Prawo dewizowe.

 

Systematyczne przewożenie gotówki nie jest niczym nagannym, nie ma ustawowego obowiązku trzymania pieniędzy w bankach.

 

Gdy nabędzie Pan nieruchomość, odezwie się prawdopodobnie właściwy urząd skarbowy i wezwie do wyjaśnienia pochodzenia środków, z których sfinansowano zakup.

 

Musi się Pan wytłumaczyć, bowiem jeśli Pan tego nie zrobi, to owa kwota potraktowana zostanie jako ukryty przychód, a wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania. Taki ukryty przychód opodatkowany jest 75% (tak, to nie błąd) stawką podatku dochodowego.

 

Podstawą Pańskiej obrony jest możliwość wykazania, iż legalnie zarobił Pan wydatkowane środki. Dowiedzione może zostać to zeznaniami podatkowymi.

 

Drugi krok to udowodnienie wwożenia do kraju pieniędzy partiami w gotówce – potwierdzić to mogą przywołane dowody wypłaty i np. oświadczenia złożone przez rodziców czy znajomych.

 

Forma notarialna oświadczenia w razie ewentualnej kontroli potwierdzałaby, że oświadczenie złożono nie w jej toku, a wcześniej, co uwiarygodniłoby Pańską wersję.

 

Nie ma jednak prawem przewidzianej formy, z której trzeba skorzystać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kupno nieruchomości za granicą

Czy zakup nieruchomości za granicą (na Teneryfie) powinienem zgłosić w urzędzie skarbowym?

Kwestionowanie prawa do ulgi przez US

Rok temu sprzedałam odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat. Całą kwotę przeznaczyłam na spłatę kredytu za moje mieszkanie. Urząd skarbowy jednak kwestionuje moje prawo do skorzystania z ulgi, gdyż kredyt miałam wzięty razem z rodzicami (nie miałam takiej zdolności kredytowej sama). Są współkredytobiorcami. Tymczasem moje mieszkanie jest wyłącznie moje, jestem jedynym właścicielem. Obecnie urząd zarzuca mi, że zwolnienie mogę wykorzystać tylko od 1/3 sumy. Jak się bronić?

Korekta deklaracji podatkowej z uzasadnieniem

Wynajmowałem mieszkanie od 2007 r., za które nie odprowadzałem należnego podatku. Teraz chciałbym złożyć korekty za poszczególne lata podatkowe. Od którego roku mam to zrobić?

Wspólna budowa domu a podatek

Moi synowie budują dom. Zastanawiam się nad dopisaniem do pozwolenia na budowę i zainwestowania w nią środków. Pochodziłyby one ze sprzedaży mieszkania, które odziedziczyłem 2 lata temu. Czy to uchroni mnie przed podatkiem dochodowym?

Problem ze środkami pieniężnymi

W 2014 r. otrzymałem w darowiźnie działkę. W 2015 r. sprzedałem ją za 200 tys. zł, około 60 tys. zł zostało przeznaczone na spłatę wcześniejszych kredytów. Chciałbym teraz około 50 tys. zostawić na lokacie, a do pozostałej kwoty dobrać kredyt na zakup nieruchomości. W jakiej kwocie w tym wypadku będę zobowiązany zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości przed 5. rokiem od nabycia? W jaki sposób maksymalnie obniżyć ten podatek?

Czy zapłacę podatek po przekazaniu pieniędzy synowi?

Chciałbym przekazać środki pieniężne na zakup mieszkania mojemu synowi, który jest żonaty. Syn z synową nie spisali intercyzy. Czy będę musiał zapłacić podatek?

Sprzedaż wywłaszczonej działki

Rok temu – jako spadkobierca – odzyskałem działkę wcześniej odebraną matce. Zwrot działki nastąpił na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997 o gospodarce nieruchomościami. Obecnie zamierzam ją sprzedać. Czy będę musiał zapłacić 19% podatku od uzyskanego dochodu? Czy wyrok WSA z dnia 9 lipca 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 582/08), który dotyczy takiej sprawy, jest prawomocny? Czy sprzedaż działki muszę zgłosić w urzędzie skarbowym? Kiedy ewentualnie wystąpić z wnioskiem o interpretację do urzędu skarbowego?

Podatek od dywidendy ze spółki z o.o.

Powadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie jestem wspólnikiem spółki z o.o. Z działalności osiągam dochód regularnie co miesiąc, na poczet PIT płacę zaliczki co miesiąc; ze spółki z o.o. za ubiegły rok otrzymałem dywidendę. Czy dywidendę mam sobie wliczyć do dochodu i rozliczyć do kwietnia 2017 r. wraz z dochodami z jednoosobowej działalności? Kto płaci podatek od dywidendy – ja indywidualnie czy spółka? Ponadto za dywidendę ze spółki chciałbym zakupić mieszkanie – w jaki sposób jego cenę mogę wliczyć w swoje koszty, by zapłacić niższy podatek? W jaki sposób mieszkanie mogę wliczyć w koszty?

Problemy z rozliczaniem dochodu z najmu

Od lutego 2016 r, wynajmuję mieszkanie – tzw. najem prywatny, zadeklarowałem rozliczanie ryczałtem. Przypadkowo nie zapłaciłem podatku za miesiąc kwiecień, za to zapłaciłem nawet za grudzień (co było błędem). PIT-28 wraz z czynnym żalem złożyłem dopiero teraz (luty). Ponadto opłacałem kwotę 156,20 zł bez zaokrąglania. Sam zapłaciłem zaległy podatek wraz z odsetkami. Czy te problemy z rozliczaniem dochodu z najmu będą miały dla mnie jeszcze jakieś konsekwencje?

Rozliczenie obrotu kryptowalutami

Mam pytanie dotyczące obrotu kryptowalutami. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem na podatku liniowym. Przez ostatnie sześć miesięcy ubiegłego roku dokonywałem wpłat na giełdę BitBay, zakupiłem kryptowaluty, które następnie przelałem dalej (inne giełdy zagraniczne, portfele). Jak dotąd nie wypłaciłem ani złotówki. Przeprowadziłem jednak kilka transakcji sprzedaży kryptowalut – zakupiłem złotówki. Interesuje mnie aspekt podatkowy. Jak korzystnie realizować wypłaty (ew. kolejne wpłaty) pieniędzy z rynku? Kiedy i jak się rozliczać? Czy powinienem w ramach działalności, czy na koniec roku w rozliczeniu PIT?

Działalność w Anglii, usługi w Polsce, jak rozliczyć?

Prowadzę działalność w UK – zajęcia ruchowe z niepełnosprawnymi dziećmi. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Otrzymałam zaproszenie od pewnej polskiej fundacji do prowadzenia takich zajęć w kraju. Czy mogę wystawić rachunek z UK i rozliczać się w UK, a dać sesję na terenie Polski? Podopiecznych tej fundacji nie stać na wyjazd do Anglii. Dodam, że nie jestem VAT-owcem, bo nie osiągam tak wysokich dochodów. Czy mogę wystawić rachunek na fundację z podaniem nazwiska dziecka albo na jego rodziców? Pieniądze trafią do mnie z subkonta podopiecznego. Czym muszę się z takiego dochodu rozliczyć w Polsce?

Wspólne rozliczanie z małżonką za rok podatkowy

W okresie od listopada 2016 do października 2017 pracowałem na umowę o pracę z wynagrodzeniem 3400 brutto. 1 czerwca 2017  i nadal prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Natomiast 1 kwietnia 2017 zawarłem związek małżeński. Małżonka nie ma dochodów. Podstawa podatkowa w dniu dzisiejszym uzyskana z działalności przekroczyła dla mnie pierwszy próg podatkowy. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką za ten rok podatkowy, żeby zmieścić się w I progu?

Konsekwencje podatkowe wydania zaliczki z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości ze spadku

W 2013 r. przyjęłam spadek po ojcu – nieruchomość obciążoną kredytem. Mój udział to 1/2 i 1/2 dla macochy. Współwłasność zniosłyśmy w 2016 r., wydzielając dwie nieruchomości z oddzielnymi numerami. Na swoją nieruchomość znalazłam kupca i wtedy udało się rozdzielić kredyt w banku na mnie i macochę. Z kupującym w 2017 zawarliśmy u notariusza umowę przedwstępną kupna nieruchomości – umowa kupna zostanie zawarta w styczniu 2019 (5 lat od nabycia spadku). Z zaliczki, którą otrzymałam, spłaciłam swoją część kredytu (1/2) i pozostała mi jeszcze spora kwota. Czy mogę wydać zaliczkę na zakup mieszkania, nie narażając się na konsekwencje podatkowe? Czy w ogóle można wykorzystać zaliczkę z umowy przedwstępnej, czy też należy z tym poczekać – w moim przypadku do stycznia 2019 r.?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »