Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości w Polsce z dochodów z zagranicy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.05.2011

Od siedmiu lat przebywam na stałe za granicą, gdzie legalnie zarabiam. Rozliczam się z podatków zgodnie z prawem, a oszczędności przywoziłem do kraju i składałem w kopercie u moich rodziców od początku. Jednorazowo wwoziłem ok. 8-9 tys. euro, czego nigdzie nie zgłaszałem, posiadam tylko wyciągi bankowe. Obecnie planuję zakup nieruchomości. Czy polski urząd skarbowy będzie dociekał źródeł moich dochodów i jak udowodnić, że są one legalne?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

„Rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro” – powyższe wynika z art. 18 ustawy Prawo dewizowe.

 

Systematyczne przewożenie gotówki nie jest niczym nagannym, nie ma ustawowego obowiązku trzymania pieniędzy w bankach.

 

Gdy nabędzie Pan nieruchomość, odezwie się prawdopodobnie właściwy urząd skarbowy i wezwie do wyjaśnienia pochodzenia środków, z których sfinansowano zakup.

 

Musi się Pan wytłumaczyć, bowiem jeśli Pan tego nie zrobi, to owa kwota potraktowana zostanie jako ukryty przychód, a wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania. Taki ukryty przychód opodatkowany jest 75% (tak, to nie błąd) stawką podatku dochodowego.

 

Podstawą Pańskiej obrony jest możliwość wykazania, iż legalnie zarobił Pan wydatkowane środki. Dowiedzione może zostać to zeznaniami podatkowymi.

 

Drugi krok to udowodnienie wwożenia do kraju pieniędzy partiami w gotówce – potwierdzić to mogą przywołane dowody wypłaty i np. oświadczenia złożone przez rodziców czy znajomych.

 

Forma notarialna oświadczenia w razie ewentualnej kontroli potwierdzałaby, że oświadczenie złożono nie w jej toku, a wcześniej, co uwiarygodniłoby Pańską wersję.

 

Nie ma jednak prawem przewidzianej formy, z której trzeba skorzystać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 2 =

»Podobne materiały

Kupno nieruchomości za granicą

Czy zakup nieruchomości za granicą (na Teneryfie) powinienem zgłosić w urzędzie skarbowym?

 

Kwestionowanie prawa do ulgi przez US

Rok temu sprzedałam odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat. Całą kwotę przeznaczyłam na spłatę kredytu za moje mieszkanie. Urząd skarbowy jednak kwestionuje moje prawo do skorzystania z ulgi, gdyż kredyt miałam wzięty razem z rodzicami (nie miałam takiej zdolności kredytowej sama). Są wsp

 

Problem ze środkami pieniężnymi

W 2014 r. otrzymałem w darowiźnie działkę. W 2015 r. sprzedałem ją za 200 tys. zł, około 60 tys. zł zostało przeznaczone na spłatę wcześniejszych kredytów. Chciałbym teraz około 50 tys. zostawić na lokacie, a do pozostałej kwoty dobrać kredyt na zakup nieruchomości. W jakiej kwocie w tym wypadku będ

 

Czy zapłacę podatek po przekazaniu pieniędzy synowi?

Chciałbym przekazać środki pieniężne na zakup mieszkania mojemu synowi, który jest żonaty. Syn z synową nie spisali intercyzy. Czy będę musiał zapłacić podatek?

 

Sprzedaż wywłaszczonej działki

Rok temu – jako spadkobierca – odzyskałem działkę wcześniej odebraną matce. Zwrot działki nastąpił na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997 o gospodarce nieruchomościami. Obecnie zamierzam ją sprzedać. Czy będę musiał zapłacić 19% podatku od uzyskanego dochodu? Czy wyrok WSA z dnia 9 lipca

 

Podatek od dywidendy ze spółki z o.o.

Powadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie jestem wspólnikiem spółki z o.o. Z działalności osiągam dochód regularnie co miesiąc, na poczet PIT płacę zaliczki co miesiąc; ze spółki z o.o. za ubiegły rok otrzymałem dywidendę. Czy dywidendę mam sobie wliczyć do dochodu i rozl

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »