Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości od spółki cywilnej

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 28.06.2016

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę kupić od spółki cywilnej (niebędącej powiązaną z moją firmą) nieruchomość z gruntem, która nigdy nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, jest to budynek. który cały czas jest na etapie budowy(w stanie surowym). Spółka nigdy nie czerpała korzyści z niego i nie rozliczała kosztów z jego budowy, nie prowadziła w nim swojej działalności. Czy spółka zapłaci podatek dochodowy? Czy musi wystawić fakturę z VAT 23%? Czy musi być podpisany akt notarialny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, iż temat nie jest prosty, dlatego wymagał on ode mnie dodatkowych konsultacji z Ministerstwem Finansów.

 

Czy spółka zapłaci podatek dochodowy?

 

Jeśli nieruchomość była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, to przychód ze zbycia tego lokalu powinien być potraktowany jako przychód z działalności gospodarczej wspólników. Wykorzystywanie natomiast przedmiotowej nieruchomości w działalności, o której mowa powyżej, nie musi wcale polegać na faktycznym jej wykorzystywaniu, amortyzowaniu i traktowaniu jako środek trwały spółki. Sądy stoją na stanowisku, iż w sytuacji w której nie można uznać danej nieruchomości jako majątku prywatnego wspólników, nie można mówić o tym iż dana nieruchomość nie stanowi majątku wykorzystywanego w działalności. Dodatkowym argumentem przemawiając za tym, że jednak ten podatek po stronie wspólników spółki osobowej się pojawi jest fakt, iż nieruchomość taka należy zakwalifikować jako nieruchomość niemieszkalną – de facto dochodzimy do sytuacji iż na podstawie informacji przedstawionych w zapytaniu, przedmiot sprzedaży należy zakwalifikować jako budynek jak rozumiem usługowy (zakładam, iż ten budynek miał przeznaczenie usługowe – proszę o potwierdzenie).

 

Mając na uwadze powyższe, zakładając, iż nieskończony budynek miał przeznaczenie usługowe, w mojej ocenie wspólnicy spółki cywilnej będą musieli rozpoznać dochód na transakcji sprzedaży. Przy czym proszę pamiętać, że wspólnicy będą mogli jednocześnie rozpoznać koszty nabycia gruntu i koszty rozpoczętej budowy. Zatem w konsekwencji może to doprowadzić do sytuacji, w której podatek do zapłaty może być marginalnej wysokości.

 

Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Czy musi wystawić fakturę z VAT 23%?

 

Sprzedaż w ramach prowadzenia działalności gospodarczej musi zawsze zostać udokumentowane fakturą. Jednak nie oznacza to od razu, iż stawką obowiązującą będzie zawsze 23% VAT.

 

W przedstawionym stanie faktycznym na wstępie należy się zastanowić, czy nie możemy zastosować zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy VAT. Mianowicie – zwalnia się dostawę budynków z wyjątkiem, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres krótszy okres niż 2 lata.

 

Jednak w analizowanym stanie faktyczny nie możemy mówić o budynku, a o obiekcie budowlanym, a więc zwolnienie przewidziane w art. 43 ustawy VAT nie obejmuje przedmiotowej transakcji.

 

Planowaną transakcję należy zakwalifikować jako transakcję w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia.

 

W mojej ocenie należy wiec wystawić fakturę VAT ze stawką 23%. Jednak proszę pamiętać, iż transakcja odbywa się pomiędzy podmiotami gospodarczymi, więc kwota VAT będzie dla Pana neutralna.

 

Dodatkowo pragnę zaznaczyć, iż bezpieczniej jest odprowadzić podatek VAT na tego rodzaju sprzedaż, bowiem tego typu transakcje zazwyczaj kontrolowane są przez US i często też podważane z perspektywy właśnie podatku VAT (jak wynika z mojego doświadczenia).

 

Czy musi być podpisany akt notarialny?

 

Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus IX =

»Podobne materiały

Dostawa produktów z Biedronki, Lidl, Kaufland, Żabki, Tesco do klienta za prowizję

Planuję założyć sklep internetowy oferujący dostawę produktów spożywczych innych firm m.in. takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Żabka, Tesco, prosto do klienta. Tu nasuwa się pierwsze pytanie, czy legalne jest robienie zakupów ludziom i pobieranie za to prowizji? Kolejna sprawa dotyczy zasad konku

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »