Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości i urządzeń do spółki

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 29.07.2011

Zgodnie z umową spółki zarząd obowiązany jest uzyskać zgodę rady nadzorczej na zakup dla spółki nieruchomości lub urządzeń służących trwałemu użytkowi za cenę przewyższającą 1/3 kapitału zakładowego. Jak należy postąpić, gdy zarząd o taką zgodę nie wystąpił? Jakie konsekwencje powinny być wyciągnięte w stosunku do członków zarządu? Czy pozytywna opinia rady nadzorczej w sprawie planu nakładów inwestycyjnych, które częściowo obejmują przedmiotowe wydatki, może być interpretowana jako wypełnienie obowiązku wynikającego z umowy spółki?

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pana pytanie dotyczy zakupu nieruchomości i urządzeń do spółki. Po analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy oraz przesłanej dokumentacji stwierdzić należy, iż działanie zarządu było nieprawidłowe i może wiązać się z możliwością wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji wobec jego członków.

 

Otóż zawarty w treści umowy zapis, warunkujący zawieranie wskazanych w nim umów przez zarząd od uzyskania zgody rady nadzorczej, znajduje swą podstawę w treści przepisu art. 220 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym umowa spółki może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności stanowić, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem oznaczonych w umowie spółki czynności oraz przekazać radzie nadzorczej prawo zawieszania w czynnościach, z ważnych powodów, poszczególnych lub wszystkich członków zarządu.

 

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, iż ustalenie źródła określonego obowiązku (ustawowe lub umowne) warunkuje także przypisanie odpowiedniego znaczenia działaniom lub zaniechaniom sprzecznym z tymi postanowieniami.

 

Wobec powyższego, skoro wskazany w umowie spółki obowiązek każdorazowego uzyskiwania przez zarząd zgody rady nadzorczej do dokonania określonej czynności (którą jest w omawianym przypadku zakup nieruchomości i urządzeń do spółki) ma źródło umowne, to konsekwencje naruszenia tego zapisu powinny być oceniane w świetle przepisu art. 17 § 3 K.s.h., zgodnie z którym czynność prawna dokonana bez zgody właściwego organu spółki, wymaganej wyłącznie przez umowę spółki, jest ważna, jednakże nie wyklucza to odpowiedzialności członków zarządu wobec spółki z tytułu naruszenia umowy spółki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak zatem z powyższego wynika, umowa zawarta przez zarząd jest ważna, jednak zawarcie jej z pominięciem obowiązku uzyskania zgody rady nadzorczej powoduje powstanie po stronie członków zarządu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz odszkodowawczej wobec spółki.

 

W związku z powyższym za naruszenie postanowień umowy spółki członkowie zarządu mogą zostać w pierwszej kolejności odwołani, czego dokonać może, zgodnie z postanowieniami umowy, zgromadzenie wspólników na wniosek rady nadzorczej. Istnieje również możliwość wytoczenia przeciwko członkom zarządu powództwa o odszkodowanie w związku z naruszeniem postanowień umowy, jeżeli w ten sposób wyrządzili spółce określoną szkodę majątkową. Jednakże działania zarządu, pomimo że były niezgodne z umową spółki, mogły być uzasadnione interesem spółki. Jeśli zarząd wykaże, że zakup ww. urządzeń lub nieruchomości był uzasadniony i należało szybko podjąć decyzję, wówczas podstawa do pociągnięcia zarządu do odpowiedzialności może nie mieć miejsca.

 

Na koniec należy wskazać, iż każdorazowa zgoda rady nadzorczej, o której mówi umowa spółki, co do zasady powinna być jednoznaczna i wyraźna, obejmująca konkretną czynność, a ponadto powinna zostać wyrażona przez radę nadzorczą w formie stosownej uchwały. Wyrażenie przez radę nadzorczą zgody lub zaakceptowanie innych działań lub planów, nie bezpośrednio i nie wprost odnoszących się do podejmowanej przez zarząd czynności, nie może być uznawane za wyrażenie wymaganej przez umowę spółki zgody do podjęcia konkretnej czynności, zatem także pozytywna opinia rady nadzorczej w sprawie planu nakładów inwestycyjnych nie jest w opisanej przez Pana sprawie wystarczająca i nie stanowi wymaganej zgody na podjęcie wskazanej przez Pana czynności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakup nieruchomości od wieczystego użytkownika

Chcę nabyć nieruchomość od wieczystego użytkownika i wybudować na niej budynek z lokalami usługowymi. Co powinnam wiedzieć i sprawdzić, żeby transakcja została przeprowadzona zgodnie z prawem? Czy powinnam mieć zgodę właściciela (gmina) na zakup? Bank żąda aktu notarialnego nabycia

Zakup nieruchomości w ramach działalności handlowej – pośrednik w obrocie nieruchomościami

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, dokładniej – firmę komputerową. Osiągam bardzo wysokie dochody, które chciałabym ulokować w nieruchomościach. Zamierzam dodać do przedmiotu działalności handel i wynajem nieruchomości i zakupić kilka mieszkań pod wynajem. Czy a

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca (obywatela USA) w Polsce

Jestem obywatelem USA i mam pytanie o zakup nieruchomości przez cudzoziemca. Niestety nie mogę w tej chwili przybyć do Polski, a chciałbym szybko dokonać zakupu nieruchomości i, jeśli to możliwe, uniknąć opłaty podatku. Właścicielka nieruchomości jest starszą panią, która jest babci
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »