Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania przez osobę mieszkającą za granicą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.11.2010

Od pięciu lat przebywam za granicą. W Polsce nigdy nie płaciłam podatków (bo nie pracowałam), nie mam też zameldowania. Planuję jednak zakup mieszkania, na które część kwoty przeleje mój chłopak. Czy te pieniądze podlegają w Polsce opodatkowaniu, np. jako darowizna? Czy powinnam założyć w Polsce jakieś specjalne konto na ten cel?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tak, nabywając nieruchomość w Polsce organ podatkowy może Panią wezwać, by wyjaśniła Pani pochodzenie wydatkowanych środków pieniężnych.

 

Przekazanie Pani pieniędzy to darowizna – jest to dokładnie zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

 

Darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

 

Opodatkowaniu podlega także nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podatkowi nie podlega natomiast nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Reasumując, jeśli posiada Pani (zakładam, że tak jest) polskie obywatelstwo, powstanie obowiązek podatkowy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, tj. z chwilą wpływu kwoty na konto.

 

Podstawa opodatkowania to kwota darowizny (zakładam, że ponad 25 000 zł) – 4902 zł, a podatek wyniesie 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

By podatku nie zapłacić, musimy nie mieć do czynienia z darowizną, zatem mieszkanie mogliby Państwo nabyć jako współwłasność. Wtedy Pani partner nabywa udział za własne pieniądze, a Pani za własne. Razem macie Państwo całość.

 

Rodzaj konta czy kraj, w którym znajduje się konto, nie ma znaczenia. Jest Pani polskim obywatelem i z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy, nawet tych znajdujących się za granicą, bowiem w chwili zawarcia umowy darowizny jest Pani obywatelem polskim.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus dziesięć =

»Podobne materiały

Darowizna na rzecz zagranicznej instytucji

Chciałabym przekazać darowiznę – w wysokości 150 dolarów – na rzecz zagranicznej instytucji (dokładniej: fundacji, której siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych). Czy będę musiała zapłacić podatek? Czy powinnam gdzieś zgłosić tę transakcję?

 

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Mam zamiar kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Podpisałam umowę przedwstępną z następującymi warunkami:   wymeldowanie sprzedającego w ciągu 14 dni od daty zawarcia aktu notarialnego; wydanie lokalu w ciągu 30 dni od daty zawarcia aktu notarialnego.   Mieszkanie należy do mężczyzny

 

Zezwolenie dewizowe

Od wielu lat mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Teraz chcę kupić mieszkanie w Czechach. Czy muszę poinformować polski urząd skarbowy o nabyciu nieruchomości? Czy konieczne będzie uzyskanie zezwolenia dewizowego?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »