Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania przez osobę mieszkającą za granicą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.11.2010

Od pięciu lat przebywam za granicą. W Polsce nigdy nie płaciłam podatków (bo nie pracowałam), nie mam też zameldowania. Planuję jednak zakup mieszkania, na które część kwoty przeleje mój chłopak. Czy te pieniądze podlegają w Polsce opodatkowaniu, np. jako darowizna? Czy powinnam założyć w Polsce jakieś specjalne konto na ten cel?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Tak, nabywając nieruchomość w Polsce organ podatkowy może Panią wezwać, by wyjaśniła Pani pochodzenie wydatkowanych środków pieniężnych.

 

Przekazanie Pani pieniędzy to darowizna – jest to dokładnie zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

 

Darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

 

Opodatkowaniu podlega także nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podatkowi nie podlega natomiast nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Reasumując, jeśli posiada Pani (zakładam, że tak jest) polskie obywatelstwo, powstanie obowiązek podatkowy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, tj. z chwilą wpływu kwoty na konto.

 

Podstawa opodatkowania to kwota darowizny (zakładam, że ponad 25 000 zł) – 4902 zł, a podatek wyniesie 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

By podatku nie zapłacić, musimy nie mieć do czynienia z darowizną, zatem mieszkanie mogliby Państwo nabyć jako współwłasność. Wtedy Pani partner nabywa udział za własne pieniądze, a Pani za własne. Razem macie Państwo całość.

 

Rodzaj konta czy kraj, w którym znajduje się konto, nie ma znaczenia. Jest Pani polskim obywatelem i z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy, nawet tych znajdujących się za granicą, bowiem w chwili zawarcia umowy darowizny jest Pani obywatelem polskim.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna na rzecz zagranicznej instytucji

Chciałabym przekazać darowiznę – w wysokości 150 dolarów – na rzecz zagranicznej instytucji (dokładniej: fundacji, której siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych). Czy będę musiała zapłacić podatek? Czy powinnam gdzieś zgłosić tę transakcję?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Mam zamiar kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Podpisałam umowę przedwstępną z następującymi warunkami:

 

  1. wymeldowanie sprzedającego w ciągu 14 dni od daty zawarcia aktu notarialnego;
  2. wydanie lokalu w ciągu 30 dni od daty zawarcia aktu notarialnego.

 

Mieszkanie należy do mężczyzny po rozwodzie, jest on jedynym właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej. Czy powinnam mimo wszystko zażądać od niego pokazania wyroku rozwodowego? Czy niewymeldowanie się sprzedającego może mieć dla mnie jakieś negatywne konsekwencje? Ile może mnie kosztować administracyjne wymeldowanie poprzedniego właściciela i ile czasu zabierze? Co zrobić, jeśli sprzedający nie wyda lokalu w ciągu miesiąca? Czy mogę po prostu zmienić zamki i wyrzucić jego rzeczy?

Zezwolenie dewizowe

Od wielu lat mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Teraz chcę kupić mieszkanie w Czechach. Czy muszę poinformować polski urząd skarbowy o nabyciu nieruchomości? Czy konieczne będzie uzyskanie zezwolenia dewizowego?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »