Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup majątku od innej spółki a koszt uzyskania przychodu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.08.2010

Spółka z o.o. zakupiła majątek od spółki z zaległościami podatkowymi. Czy jest to koszt uzyskania przychodu dla spółki?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”.

 

Artykuł 16 nie wymienia decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej, wydawać by się mogło, że wprost możliwość zaliczenia kwoty wynikającej z takiej decyzji nie została wyłączona i skoro zakup majątku, w związku z którym decyzję otrzymano, stanowił koszt uzyskania przychodu, kwota z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej również winna stanowić taki koszt. Takie jest moje zdanie niejako „prywatne”.

 

Zupełnie inaczej sprawę widzą organy podatkowe i w sumie również mają argumenty przemawiające za ich punktem widzenia. Artykuł 16 wymienionej ustawy w ust. 1 pkt 10 lit. b) wskazuje, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków na spłatę innych zobowiązań, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń; ten sam ustęp w pkt 15 nie uznaje za koszt uzyskania przychodu podatku dochodowego oraz wpłat z zysku określonych w odrębnych przepisach.

 

Organy podatkowe, w przypadku gdy decyzja dotyczy podatku dochodowego, wskazują właśnie, że na podstawie punktu 15, kwota zobowiązania zapłacona wskutek wydania decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o inny podatek, organy utrzymują często, iż artykuł 16 tej ustawy w ust. 1 pkt 10 lit. b) wskazuje, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków na spłatę innych zobowiązań, i uznają przedmiotowe kwoty za owe „inne zobowiązania”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ustawodawca nie sprecyzował, czym są „inne zobowiązania”, więc organy podatkowe, korzystając z tego przepisu, mogą, co czasem czynią, zakwalifikować jako „inne zobowiązanie” w zasadzie wszystko, co sprawia problem lub nie jest oczywiste.

 

Wyrok z dnia 27 sierpnia 2009 r. Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 865/08) wskazuje, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów danych wydatków ciężar udowodnienia zasadności tej operacji spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi dla siebie określone skutki prawne.

 

Ciężar dowodzenia i ryzyko sporu ciąży zatem na podatniku.

 

Jeśli kwota jest znaczna, proponowałbym próbę obrony stanowiska, że stanowi ona koszt uzyskania przychodu we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej (wniosek ORD-IN). Jeśli uda się uzyskać pozytywną interpretację, mało prawdopodobny będzie konflikt z organami skarbowymi w omawianym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego

Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za pieniądze ze sprzedaży kupić dwa mieszkania, w tym jedno dla starszej córki, która wkrótce się usamodzielni?

Przychód z najmu mieszkania, stanowiącego współwłasność małżeńską

W jakiej części przychód z najmu mieszkania, stanowiącego współwłasność małżeńską (z założenia każdy z małżonków posiada 50% udziałów), powinien być podany w urzędzie pracy przez jednego z małżonków, starającego się o status bezrobotnego? Czy fakt, że pracujący małżonek w całości rozlicza przychód z powyższego najmu, jest równoznaczny z tym, że drugi małżonek formalnie nie uzyskuje przychodu z tego najmu i może to oświadczyć w urzędzie pracy?

Samodzielne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy

Pracuję dla zagranicznego zleceniodawcy, nie prowadzę jednak firmy. Rozliczam się na podstawie umowy o dzieło z przekazaniem autorskich praw majątkowych. Zleceniodawca przesyła mi kwotę brutto i nie płaci za mnie zaliczek na podatek dochodowy. Jak powinienem się rozliczać z tego przychodu? Czy i jak mam odprowadzać comiesięczne zaliczki do urzędu skarbowego? Jakimi dokumentami powinienem dysponować?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »