
Indywidualne Porady Prawne
Zakup gruntu dokonany przez męża a prawo żony do świadczenia przedemerytalnegoAutor: Irena Sawa • Opublikowane: 03.12.2010 |
Kilka lat temu rozstałam się z mężem. Mamy 1 ha przeliczeniowy ziemi, a mąż planuje kupić 4,8 ha ziemi w innej miejscowości. Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych, ale wkrótce nabędę prawo do przejścia na świadczenie przedemerytalne. Zamierzam też wnieść pozew o formalną separację. Czy świadczenie będzie mi wciąż przysługiwało, jeśli mąż zakupi wspomniany grunt? |
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.) – „prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe”.
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 3 pkt 4 „wstrzymanie wypłaty świadczenia przedemerytalnego następuje, poczynając od dnia nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe”.
Dodać należy, że zgodnie z treścią art. 4 ust. 5 „osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest obowiązana zawiadomić organ rentowy wypłacający to świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia”.
Zauważyć należy również, że zgodnie z treścią art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków”.
Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że pozostaje Pani we wspólności ustawowej małżeńskiej. Nabycie ziemi przez małżonka o powierzchni wskazanej, czyli 4,8 ha przeliczeniowego, spowoduje zatem, że Pani udział jako współmałżonka będzie wynosił 1/2 – czyli – 2,4 ha przeliczeniowe plus połowa z powierzchni 1 ha przeliczeniowego należącego do Państwa.
Powierzchnia przypadająca na Panią będzie wynosiła 2,9 ha przeliczeniowego, co spowoduje:
W każdej chwili przyznane świadczenie przedemerytalne przez ZUS może Pani zawiesić na swój wniosek.
Po rozpoznaniu sprawy o separację przez sąd okręgowy i wydaniu wyroku (po jego prawomocności) na Pani wniosek ZUS wznowi wypłatę świadczenia.
Podstawą do wznowienia wypłaty świadczenia przedemerytalnego będzie wyrok sądu orzekający separację.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>