Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup działki rolnej

Zakup działki rolnej wiąże się z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Kupujący działkę rolną musi mieć świadomość, że na działce tego typu nie może wybudować domu, może ją jednak uprawiać (na różnych warunkach). Zakup nieruchomości zawsze jednak wymaga rozwagi.

 Niestety jednak z treści Pana pytania wynika, że pożyczka została zaciągnięta na zakup działki rolnej (później przekształconej w działkę budowlaną). Ustawa o PIT nie wymienia zakupu działki rolnej jako wydatku na tzw. cele mieszkaniowe. Ustawa wyraźnie zwalnia z opodatkowania jedynie przychody w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Zakup działki przez kilka osób i jej podział

Ja i dwoje znajomych chcielibyśmy kupić od sprzedającego działkę budowlaną z przylegającą do niej działką rolną. Plan miejscowy nie przewiduje możliwości podziału działek. Po zakupie chcielibyśmy jednak dokonać podziału terenu na trzy równe części (każde z nas miałoby po tyle samo terenu pod zabudowę i działki rolnej przeznaczonej na ogród), każdy miałby taki sam dostęp do drogi i mediów. Czy możemy mimo wszystko zrealizować nasze zamiary? Jak należy postępować?    Przeczytaj pełną treść

 

 Warunki uzyskania decyzji o zabudowie działki na terenie bez MPZP

Kupiłem działkę rolniczą, która jest w trakcie przekwalifikowania. Znajduje się ona na terenie wioski. Działka ma 40 arów. Chcę tam prowadzić hodowlę pszczół i uprawę ziół. Konieczny jest mały budynek. Czy są możliwości zabudowy rekreacyjnej lub innej (rolniczej) legalnie?

Dodam jeszcze, że trzeba czekać na uchwalenie planu zagospodarowania dla tego terenu, a to przez najbliższych kilka latach może jeszcze się ciągnąć. Chciałbym się dowiedzieć, jakie mam możliwości prawne, aby stosowne działania podjąć już teraz.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Podatek od sprzedaży nieruchomości
W 2006 r. sprzedaliśmy działkę pod budowę domu i złożyliśmy w Szczecinie PIT-23 o sprzedaży działki. Żeby nie płacić podatku, złożyliśmy oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. W dniu 11.07.2007 r. kupiliśmy nową działkę. W urzędzie skarbowym powiedziano nam, że będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości, bo w akcie jest zapis o możliwości budowy tylko domu letniskowego, ale ponieważ były jakieś orzeczenia NSA dotyczące działek rekreacyjnych, to żebyśmy się wstrzymali. Muszę też donieść oryginał aktu notarialnego sprzedaży działki, bo zmieniły się przepisy. Co jednak dalej? Urzędniczka mówi, że mogę albo zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości, albo nadal czekać, ale nie wiadomo, kiedy będzie odpowiedź, czy te działki zostaną uznane jako zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.(Zakup działki rolnej)

Podatek od sprzedaży działki otrzymanej w darowiźnie
Mam pytanie o podatek od sprzedaży działki. Otóż w zeszłym miesiącu mój tata dostał w darowiźnie działkę od swojej siostry i jej męża. Działka wcześniej, gdy była w posiadaniu ciotki, została przekwalifikowana przez starostwo z działki rolnej na działkę przemysłowo-budowlaną. Czy w razie sprzedaży działki będzie trzeba zapłacić jakiś podatek od sprzedaży działki? Czy jest jakiś okres, który trzeba odczekać, aby nie pojawił się podatek od sprzedaży działki? Czy przy sprzedaży będzie trzeba ponieść jakieś opłaty w związku ze zmianą przeznaczenia działki?(Zakup działki rolnej)

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Mam działkę rolną o powierzchni około 100 arów. Nie posiada ona aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. W poprzednim planie widnieje jako grunt rolny. Formą własności jest współwłasność małżeńska (akt notarialny).

(Zakup działki rolnej)

Chciałbym na tej działce wybudować budynek gospodarczy (pow. 25 m2). Do zgłoszenia jest potrzebne podpisanie „Oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane”. Czy zgodnie z prawem mogę takie oświadczenie podpisać, mimo że to jest nieruchomość gruntowa rolna?Wybrane opinie naszych klientów:

Szybka, rzeczowa, a przede wszystkim zrozumiała porada dla zwykłego człowieka, który na co dzień nie ma do czynienia z prawem. Gorąco polecam!

Marcin

Bardzo profesjonalni i konkretni w swoim działaniu. Jasne i konkretne porady poparte prawnie. Przypomina działanie prawników z USA. Polecam wszystkim i sam wszystko tylko przez nich będę załatwiał.

Jerzy

Ogólnie jestem zadowolony. Pomimo iż jestem za granicą, mogłem swoje sprawy załatwić należycie przy współpracy z firmą ePorady24.pl. Polecam tą firmę i na pewno jeszcze skorzystam z ich usług, jeśli będę tego potrzebował.

Dariusz

Superportal i zadowalająca obsługa... Rewelacja.

Małgosia

Bardzo dziękuję za szybką i obszerną odpowiedź. Przyznam, że miałam pewne obawy, korzystając z tego typu porad przez internet. Moje wątpliwości zostały jednak rozwiane, a możliwość zadawania dodatkowych pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości przemawia w 100% za tym właśnie serwisem. Gorąco polecam wszystkim :-)

Renata

Najlepsza firma prawnicza, z jaką pracowałem.

Krzysztof

Bardzo fachowa i szybka porada. Nasza sprawa stała w miejscu 2 lata. Po zasięgnięciu porady w tym serwisie sprawa ruszyła wreszcie z miejsca i wiem, co dalej robić.

Pozdrawiam,

Irena

Super. Profesjonalnie. Szybko. Bez wyjścia z domu. Już spieszę zadać kolejne pytanie.

Joanna

Z tego rodzaju usługi korzystałam pierwszy raz. Zadałam pytanie w nocy, rano miałam wycenę, a po południu już odpowiedź. Bardzo czytelną i jasną. Po pytaniach dodatkowych też odpowiedzi były szybkie i zrozumiałe nawet dla laika.

Małgorzata

Pierwszy raz spotkałam się z tak rzetelną odpowiedzią. Nie tylko jasno opisaną, ale dokładną, zrozumiałą, potwierdzoną paragrafami i Dziennikami Ustaw. Bardzo pomogło mi w pracy, gdyż pracodawca próbował sprytnie uniknąć płacenia ekwiwalentu oraz stanowczo obniżał ilość dni wolnych. Dlatego dziękuję całemu gronu prawników z ePorady24.pl, że mogłam według waszych wskazówek walczyć o swoje. Na pewno będę polecała wasze grono wszystkim znajomym, zwłaszcza że ceny za wasze usługi są normalne, na typową kieszeń Polaka. Jeszcze raz dziękuję, i oby tak dalej.

Z wdzięcznością,

Kinga

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »