.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup samochodu z licznymi wadami

Opis Problemu:

Kupiłem w komisie samochód. Miał być bezwypadkowy. Sprawdziłem VIN. Nie było negatywnych wpisów. Rozmawiałem przed kupnem auta przez telefon. Zapewniono mnie, że auto jest bezwypadkowe. Prawda okazała się inna. Auto było mocno uderzone i ma wiele wad, które zostały po nieudolnej naprawie. Tu rozumiem, że mogę skorzystać z prawa rękojmi.
Jedna wada wydaje się najgroźniejsza. To wyciek paliwa z baku w czasie tankowania. Zgłosiłem to człowiekowi, który mi sprzedał auto, kilkanaście minut po zakupie, gdy pierwszy raz zatankowałem samochód. Pan z komisu powiedział, żebym wrócił do komisu, to sprawdzi. Sprzedawca obejrzał samochód i zapewnił mnie, że absolutnie wszystko jest w porządku, a ewentualny „wyciek” paliwa to nadmiar benzyny, która wyciekła po przelaniu baku „pod korek”. Sytuacja z wyciekiem powtórzyła się, gdy kolejny raz tankowałem. Z baku mojego samochodu wyciekło tyle paliwa, że według mnie stworzyło to realne zagrożenie dla mnie i innych klientów stacji benzynowej. Czy taka sytuacja może być powodem do oskarżenia sprzedawcy z artykułu 160 Kodeksu karnego – narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu? Samochód został sprawdzony w warsztacie, który zrobił listę wad, w tym nieszczelność zbiornika paliwa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup samochodu z licznymi wadami

Wady samochodu a narażanie na niebezpieczeństwo

Niewątpliwie auto ma wady i może Pan dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi – obniżenia ceny czy odstąpienia od umowy.

 

Jednak kwestia wypełnienia znamion czynu zabronionego z art. 160 Kodeksu karnego to zupełnie inna kwestia. Nie można automatycznie twierdzić, jakoby w skutek rzekomo zatajonych wad i usterek pojazdu, szczegółowo opisanych przez Pana, skutkujących niespełnieniem przez pojazd wymogu warunków technicznych dopuszczenia pojazdu do ruchu, miałoby dojść po stronie sprzedawcy do wypełnienia znamion czynu z art. 160 § 1. Dla przypisania takiej odpowiedzialności sprzedawca swoją świadomością musiałby obejmować przynajmniej możliwość narażenia kupującego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i chcieć wytworzyć taki stan, bądź też przewidując możliwość narażenia ww. na określone w ustawie skutki, godzić się na takie narażenie.

Zamiar sprawcy

Sprawca czynu, o jakim mowa w art. 160 § 1, swoją świadomością musi bowiem obejmować przynajmniej możliwość narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i chcieć wytworzyć taki stan, bądź też przewidując możliwość narażenia człowieka na określone w ustawie skutki, godzić się na takie narażenie. Możliwe jest także nieumyślne narażenie na niebezpieczeństwo, gdy sprawca, nie mając zamiaru narażenia człowieka, naraża go jednak w wyniku niezachowania wymaganej w danych okolicznościach ostrożności, w sytuacji, w której narażenie człowieka na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu przewidywał lub mógł przewidzieć.

 

Niestety ciężko jest coś takiego wykazać.

 

Zamiar sprawcy zaliczany jest do okoliczności faktycznych i tak jak każda inna okoliczność faktyczna musi zostać udowodniony w sposób niewątpliwy. Po wtóre trudno oceniać zachowanie sprzedającego w innych kategoriach niż potocznie rozumianej lekkomyślności. Nie sposób wyobrazić sobie, by miał zamiar narażenia kupującego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to jest co najmniej przewidując możliwość takiego skutku godził się na to. Nie sposób sobie wyobrazić, by mając świadomość niebezpieczeństwa, o jakim mowa w art. 160 § 1 Kodeksu karnego, godził się na nie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl