.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup rasowego szczeniaka z wadami

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.08.2017

Kupiłam rasowego szczeniaka z hodowli. Wiedziałam, że ma wadę zgryzu. Okazało się jednak, że ma wady kończyn i dwie inne choroby. Przeszedł już dwie bardzo kosztowne operacje. Hodowca początkowo pytał, jak może pomóc. Odpisałam, że chciałabym zwrotu kosztu zakupu psa. Od tej pory się nie odezwał. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w tym przypadku zwierzę traktowane jest jak rzecz. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

 

Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

 

  1. nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  2. nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  3. nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  4. została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

 

Co istotne, jeżeli kupującym jest konsumentem, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Z treści Pani pytania nie wynika. co prawda. kiedy zakupiła Pani szczeniaka i kiedy stwierdzono wady, ale mniemam, że nie upłynął jeszcze rok.

 

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Hodowca jest zatem zwolniony od odpowiedzialności jedynie w zakresie wady zgryzu. Co do reszty ponosi za nie pełną odpowiedzialność, bowiem nie wskazuje Pani, jakoby miała wiedzę co do istnienia pozostałych wad i chorób.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż konieczne jest zbieranie faktur imiennych, z których wynikać będzie, że to Pani ponosiła koszty związane z leczeniem psa. Z uwagi na powyższe może Pani domagać się wymiany psa lub naprawienia wyrządzonej szkody poprzez zwrot nakładów finansowych poczynionych na leczenie psa. Konieczne będą jednak faktury imienne.

 

Reasumując, hodowca jest zwolniony od odpowiedzialności tylko w zakresie wad, o których istnieniu w dniu podpisania umowy Pani wiedziała. Co do pozostałych wad ponosi za nie odpowiedzialność, bowiem Pani jako kupująca nie miała obowiązku przebadania psa przed jego zakupem, nie musiała się Pani także wykazywać nadzwyczajną spostrzegawczością oraz znajomością rasy. Innymi słowy wady, które nie zostały stwierdzone w dniu zakupu, nie zwalniają sprzedawcy, hodowcy od odpowiedzialności cywilnej.

 

Dysponując fakturami za leczenie psa, winna Pani najpierw wysłać do hodowcy wezwanie do zapłaty, ze wskazaniem na powyższe twierdzenia. W przypadku braku wpłaty we wskazanym terminie zasadne będzie skierowanie pozwu o zapłatę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton