Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości w celu odsprzedaży - jak się rozliczać?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 07.12.2018

Mieszkam w Belgii i tu mam założoną spółkę z.o.o, tu tez odprowadzam składki i podatek. W Polsce posiadam gospodarstwo rolne, z którego mam dochody, a KRUS mam zawieszony. Natomiast zamierzam w niedalekiej przyszłości zakupić nieruchomość, w celu odsprzedaży z zyskiem, czynność tę mam w planach powtórzyć wielokrotnie. W jaki sposób będę mógł się rozliczać, aby było to najbardziej rozsądne?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zakładam, że zakup oraz sprzedaż nieruchomości w Polsce ma odbywać się w ramach spółki z o.o. prowadzonej w Belgii. W kontekście opodatkowania takich transakcji w pierwszej kolejności ustalić należy, gdzie powinien Pan odprowadzić podatek od sprzedaży nieruchomości. W tym celu należy rozpatrzeć podatek dochodowy oraz podatek VAT.

 

W zakresie podatku VAT podkreślić należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt. 3 ustawy VAT miejscem opodatkowania towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Jeżeli zatem sprzedaż będzie dotyczyć nieruchomości położonych w Polsce, podatek VAT od takiej sprzedaży należy zapłacić w Polsce. W tym celu przede wszystkim musi Pan zarejestrować belgijską spółkę w Polsce przy pomocy formularza VAT-R. Dodać również należy, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tej nieruchomości.

 

Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych objęta jest stawką 8%, pozostałych 23%. Podatek od sprzedaży płatny jest do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano sprzedaży. Do tego samego terminu należy również złożyć deklaracje VAT-7. Ponadto nie zawsze powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości ponieważ pod pewnymi warunkami istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W zakresie ustalenia miejsca opodatkowania podatkiem dochodowym warto sięgnąć do polsko-belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 6 tejże umowy dochód uzyskany przez przedsiębiorcę mającego siedzibę w Belgii z majątku położonego w Polsce jest opodatkowany w Polsce. Od osiągniętego dochodu (czyli różnicy między ceną sprzedaży a poniesionymi wcześniej kosztami związanymi z zakupem i utrzymaniem mieszkania) zagraniczna firma ma obowiązek zapłacić 19% podatku. Musi go wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został podpisany akt notarialny przenoszący własność nieruchomości. Dodatkowo po zakończeniu roku w terminie do 30 marca roku następującego należy złożyć roczne zeznanie podatkowe CIT-8. Rejestracji zagranicznej spółki z o.o. w Polsce dokona Pan przy użyciu formularza NIP-8.

 

Podsumowując:

 

  • sprzedaż nieruchomości znajdujących się w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce;
  • dla celów rejestracyjnych należy złożyć VAT-R i NIP-8;
  • podatek VAT od sprzedaży nieruchomości wynosi 8% lub 23%, istnieje również możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku;
  • od zakupu nieruchomości można dokonać odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w cenie zakupu;
  • po sprzedaży należy złożyć druk VAT-7 do 25. dnia następnego miesiąca i zapłacić VAT należny;
  • po sprzedaży należy wpłacić zaliczkę w wysokości 19% dochodu (różnica między ceną sprzedaży nieruchomości a ceną nabycia), składa się wyłącznie zeznanie CIT-8 do 30 marca roku następującego po roku podatkowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodów z Holandii

Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »