.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości w celu odsprzedaży - jak się rozliczać?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 07.12.2018

Mieszkam w Belgii i tu mam założoną spółkę z.o.o, tu tez odprowadzam składki i podatek. W Polsce posiadam gospodarstwo rolne, z którego mam dochody, a KRUS mam zawieszony. Natomiast zamierzam w niedalekiej przyszłości zakupić nieruchomość, w celu odsprzedaży z zyskiem, czynność tę mam w planach powtórzyć wielokrotnie. W jaki sposób będę mógł się rozliczać, aby było to najbardziej rozsądne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, że zakup oraz sprzedaż nieruchomości w Polsce ma odbywać się w ramach spółki z o.o. prowadzonej w Belgii. W kontekście opodatkowania takich transakcji w pierwszej kolejności ustalić należy, gdzie powinien Pan odprowadzić podatek od sprzedaży nieruchomości. W tym celu należy rozpatrzeć podatek dochodowy oraz podatek VAT.

 

W zakresie podatku VAT podkreślić należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt. 3 ustawy VAT miejscem opodatkowania towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Jeżeli zatem sprzedaż będzie dotyczyć nieruchomości położonych w Polsce, podatek VAT od takiej sprzedaży należy zapłacić w Polsce. W tym celu przede wszystkim musi Pan zarejestrować belgijską spółkę w Polsce przy pomocy formularza VAT-R. Dodać również należy, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tej nieruchomości.

 

Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych objęta jest stawką 8%, pozostałych 23%. Podatek od sprzedaży płatny jest do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano sprzedaży. Do tego samego terminu należy również złożyć deklaracje VAT-7. Ponadto nie zawsze powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości ponieważ pod pewnymi warunkami istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

 

W zakresie ustalenia miejsca opodatkowania podatkiem dochodowym warto sięgnąć do polsko-belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 6 tejże umowy dochód uzyskany przez przedsiębiorcę mającego siedzibę w Belgii z majątku położonego w Polsce jest opodatkowany w Polsce. Od osiągniętego dochodu (czyli różnicy między ceną sprzedaży a poniesionymi wcześniej kosztami związanymi z zakupem i utrzymaniem mieszkania) zagraniczna firma ma obowiązek zapłacić 19% podatku. Musi go wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został podpisany akt notarialny przenoszący własność nieruchomości. Dodatkowo po zakończeniu roku w terminie do 30 marca roku następującego należy złożyć roczne zeznanie podatkowe CIT-8. Rejestracji zagranicznej spółki z o.o. w Polsce dokona Pan przy użyciu formularza NIP-8.

 

Podsumowując:

 

  • sprzedaż nieruchomości znajdujących się w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce;
  • dla celów rejestracyjnych należy złożyć VAT-R i NIP-8;
  • podatek VAT od sprzedaży nieruchomości wynosi 8% lub 23%, istnieje również możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku;
  • od zakupu nieruchomości można dokonać odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w cenie zakupu;
  • po sprzedaży należy złożyć druk VAT-7 do 25. dnia następnego miesiąca i zapłacić VAT należny;
  • po sprzedaży należy wpłacić zaliczkę w wysokości 19% dochodu (różnica między ceną sprzedaży nieruchomości a ceną nabycia), składa się wyłącznie zeznanie CIT-8 do 30 marca roku następującego po roku podatkowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »