Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomość przez obywatela Rosji

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 26.02.2017

Jestem obywatelem Rosji, ale mam kartę stałego pobytu w RP. Chcę kupić nieruchomość - hotel w stanie deweloperskim, wykończyć go i otworzyć działalność. Jaka jest dla mnie lepsza forma prawna do takich celów – działalność gospodarcza czy spółka z o.o.? Czy adresem rejestracji firmy może by moje mieszkanie (póki co)? Czy kredyt na wykończenie łatwiej uzyskać jako działalność czy spółka? Jak to się ma do ewentualnego rozwoju, tj. np. zakupu innego hotelu za jakieś 5 lat?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wskażę, że:

 

  1. Działalność gospodarcza wymaga wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podatki płaci (VAT, dochodowy od osób fizycznych- PIT). Wszelkie zezwolenia, koncesje byłyby na Pana jako przedsiębiorcę.
  2. Spółka z o.o. wymaga zawarcia umowy spółki oraz jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym; podatki płaci spółka (VAT i dochodowy od osób prawnych – CIT). Pan może być członkiem zarządu z wynagrodzeniem dla siebie oraz dostawać dywidendę (zyski wypracowane przez spółkę – wtedy płaci Pan podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT). Występuje tu podatek dochodowy od spółki oraz podatek dochodowy od tego, co Pan otrzyma jako dywidendę. Wszelkie zezwolenia, koncesje byłyby na spółkę jako przedsiębiorcę.

 

Przy działalności Pan osobiście jest przedsiębiorcą, jedynym właścicielem przedsiębiorstwa (firmy), właścicielem zakupionego hotelu (i działki) oraz odpowiada Pan osobiście za wszelkie zobowiązania cywilne i podatkowe związane z działalnością. Pan byłby pracodawcą oraz płatnikiem składek na ubezpieczenie swoje i pracowników.

 

Przy spółce z o.o. – jest Pan jej jedynym wspólnikiem i właścicielem udziałów w tej spółce; spółka jest z kolei będzie właścicielem zakupionego hotelu (i działki) oraz wszystkiego co wypracuje i zakupi w przyszłości. Pan jako wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki (poza wkładem jaki Pan wniesie do spółki w chwili jej zakładania – czyli minimum 5000 zł). Będąc członkiem zarządu, może Pan odpowiadać za długi spółki, gdy spółka nie miałaby z czego ich pokryć.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakup nieruchomość przez obywatela Rosji

 

Pracodawcą dla ludzi byłaby spółka. Płatnikiem składek na ubezpieczenie pracowników byłaby spółka. Pan, będąc jednym wspólnikiem, podlegałby ubezpieczeniu jak przedsiębiorca.

 

Wybór formy zależy do tego, czego Pan oczekuje, czego się obawia itp. Z uwagi na zakres odpowiedzialności za długi lepsza jest spółka z o.o. Z uwagi na szybkie zarządzanie – lepsza jest działalność gospodarcza.

 

Adres do rejestracji wymagany jest przy działalności oraz przy spółce z o.o. Może to być adres Pana mieszkania – nasze prawo nie zabrania urządzenia biura we własnym domu (mieszkaniu). Po rejestracji nie ma problemu, by zmienić adres – tym bardziej, jak firma dorobi się swojej siedziby w zakupionym hotelu.

 

Przy kredycie nie ma tak prostego przełożenia jak forma prawna: nie jest tak , że spółka z o.o. otrzyma kredyt łatwiej niż Pan jako przedsiębiorca (lub odwrotnie). Bank ocenia zdolność kredytową: albo Pana albo spółki; do tego ocenia zabezpieczenie jakie może być udzielona przy kredycie. W zależności od istniejącego stanu faktycznego, perspektyw dochodowym firmy – decyzje bywają różne. W takiej samej sytuacji ocena w różnych bankach może być nieco odmienna.

 

Na obecnym etapie musiałby Pan zorientować się w kilku bankach – jakie formy prowadzenia działalności miałaby lepiej przy ubieganiu się o kredyt. To także bywa niestety zmienne. Raz jest to działalność gospodarcza ( bo odpowiada się swoim majątkiem) a innym razem spółka zoo( lub akcyjna).

 

Ani ja, ani Pan nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie przepisy będą za 5 lat. Z tego względu nie napiszę nic na ten temat (co będzie za 5 lat). Gdyby 2. hotel miałby być kupowany w tym roku, to:

 

  • Nie polecałbym zakupu hotelu tylko jako nieruchomości.
  • Polecałbym dokonanie zakupu tego hotelu z działka jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oczywiście umowa musiałaby być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

W obydwu przypadkach po stronie sprzedającego wystąpiłby podatek dochodowy (ale to nie Pana zmartwienie). W obydwu przypadkach po stronie Pana jako kupującego wystąpiłby podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2%.

 

W pierwszym przypadku wystąpiłby podatek VAT (od wartości dodanej). Płaciłby go formalnie sprzedający, ale dla Pana zawarty byłby on w cenie zakupu. W drugim przypadku podatek VAT (od wartości dodanej) nie wystąpiłby, a zatem cena dla Pana byłaby niższa o tenże podatek (23%). W obydwu przypadkach kwota zakupu nie byłaby kosztem uzyskania przychodu. Konieczne byłoby wprowadzenie hotelu do ewidencji środków trwałych – kosztem uzyskania przychody byłyby odpisy amortyzacyjne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 9 =

»Podobne materiały

Obcokrajowiec mieszkający w Polsce i prawo autorskie

Obcokrajowiec (moja żona) mieszka w Polsce cały rok, ma kartę pobytu czasowego, nie pracuje, nie ma na to zezwolenia. Żona jednak wykonuje grafiki, ma agenta, który je sprzedaje i płaci żonie kwotę za prawo autorskie. Żona nie ma firmy ani innej działalności. Czy może tak legalnie zarabi

Działalność w Polsce firmy ukraińskiej

Firma z Ukrainy chce rozpocząć działalność na terenie Polski. Jakie kroki powinna podjąć?

Rejestracja podmiotu zagranicznego z UE jako polskiego podatnika VAT

Chciałem zapytać o rejestrację zagranicznego (z UE) podmiotu jako polskiego podatnika VAT: Jakie są etapy rejestracji krok po kroku? Jakie powinno być miejsce złożenia wniosku wyłącznie na potrzeby rozliczeń VAT? Z jakimi opłatami wiąże się rejestracja? Czy konieczne jest posiadanie ko
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »