.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zakup nieruchomość przez obywatela Rosji

Jestem obywatelem Rosji, ale mam kartę stałego pobytu w RP. Chcę kupić nieruchomość - hotel w stanie deweloperskim, wykończyć go i otworzyć działalność. Jaka jest dla mnie lepsza forma prawna do takich celów – działalność gospodarcza czy spółka z o.o.? Czy adresem rejestracji firmy może by moje mieszkanie (póki co)? Czy kredyt na wykończenie łatwiej uzyskać jako działalność czy spółka? Jak to się ma do ewentualnego rozwoju, tj. np. zakupu innego hotelu za jakieś 5 lat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup nieruchomość przez obywatela Rosji

Fot. Fotolia

Wskażę, że:

 

  1. Działalność gospodarcza wymaga wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podatki płaci (VAT, dochodowy od osób fizycznych- PIT). Wszelkie zezwolenia, koncesje byłyby na Pana jako przedsiębiorcę.
  2. Spółka z o.o. wymaga zawarcia umowy spółki oraz jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym; podatki płaci spółka (VAT i dochodowy od osób prawnych – CIT). Pan może być członkiem zarządu z wynagrodzeniem dla siebie oraz dostawać dywidendę (zyski wypracowane przez spółkę – wtedy płaci Pan podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT). Występuje tu podatek dochodowy od spółki oraz podatek dochodowy od tego, co Pan otrzyma jako dywidendę. Wszelkie zezwolenia, koncesje byłyby na spółkę jako przedsiębiorcę.

 

Przy działalności Pan osobiście jest przedsiębiorcą, jedynym właścicielem przedsiębiorstwa (firmy), właścicielem zakupionego hotelu (i działki) oraz odpowiada Pan osobiście za wszelkie zobowiązania cywilne i podatkowe związane z działalnością. Pan byłby pracodawcą oraz płatnikiem składek na ubezpieczenie swoje i pracowników.

 

Przy spółce z o.o. – jest Pan jej jedynym wspólnikiem i właścicielem udziałów w tej spółce; spółka jest z kolei będzie właścicielem zakupionego hotelu (i działki) oraz wszystkiego co wypracuje i zakupi w przyszłości. Pan jako wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki (poza wkładem jaki Pan wniesie do spółki w chwili jej zakładania – czyli minimum 5000 zł). Będąc członkiem zarządu, może Pan odpowiadać za długi spółki, gdy spółka nie miałaby z czego ich pokryć.

 

Pracodawcą dla ludzi byłaby spółka. Płatnikiem składek na ubezpieczenie pracowników byłaby spółka. Pan, będąc jednym wspólnikiem, podlegałby ubezpieczeniu jak przedsiębiorca.

 

Wybór formy zależy do tego, czego Pan oczekuje, czego się obawia itp. Z uwagi na zakres odpowiedzialności za długi lepsza jest spółka z o.o. Z uwagi na szybkie zarządzanie – lepsza jest działalność gospodarcza.

 

Adres do rejestracji wymagany jest przy działalności oraz przy spółce z o.o. Może to być adres Pana mieszkania – nasze prawo nie zabrania urządzenia biura we własnym domu (mieszkaniu). Po rejestracji nie ma problemu, by zmienić adres – tym bardziej, jak firma dorobi się swojej siedziby w zakupionym hotelu.

 

Przy kredycie nie ma tak prostego przełożenia jak forma prawna: nie jest tak , że spółka z o.o. otrzyma kredyt łatwiej niż Pan jako przedsiębiorca (lub odwrotnie). Bank ocenia zdolność kredytową: albo Pana albo spółki; do tego ocenia zabezpieczenie jakie może być udzielona przy kredycie. W zależności od istniejącego stanu faktycznego, perspektyw dochodowym firmy – decyzje bywają różne. W takiej samej sytuacji ocena w różnych bankach może być nieco odmienna.

 

Na obecnym etapie musiałby Pan zorientować się w kilku bankach – jakie formy prowadzenia działalności miałaby lepiej przy ubieganiu się o kredyt. To także bywa niestety zmienne. Raz jest to działalność gospodarcza ( bo odpowiada się swoim majątkiem) a innym razem spółka zoo( lub akcyjna).

 

Ani ja, ani Pan nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie przepisy będą za 5 lat. Z tego względu nie napiszę nic na ten temat (co będzie za 5 lat). Gdyby 2. hotel miałby być kupowany w tym roku, to:

 

  • Nie polecałbym zakupu hotelu tylko jako nieruchomości.
  • Polecałbym dokonanie zakupu tego hotelu z działka jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oczywiście umowa musiałaby być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

W obydwu przypadkach po stronie sprzedającego wystąpiłby podatek dochodowy (ale to nie Pana zmartwienie). W obydwu przypadkach po stronie Pana jako kupującego wystąpiłby podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2%.

 

W pierwszym przypadku wystąpiłby podatek VAT (od wartości dodanej). Płaciłby go formalnie sprzedający, ale dla Pana zawarty byłby on w cenie zakupu. W drugim przypadku podatek VAT (od wartości dodanej) nie wystąpiłby, a zatem cena dla Pana byłaby niższa o tenże podatek (23%). W obydwu przypadkach kwota zakupu nie byłaby kosztem uzyskania przychodu. Konieczne byłoby wprowadzenie hotelu do ewidencji środków trwałych – kosztem uzyskania przychody byłyby odpisy amortyzacyjne.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl