Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania od banku z zameldowanymi osobami

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 06.09.2017

Jestem w trakcie zakupu mieszkania od pewnego banku. Była już podpisana umowa przedwstępna. Po miesiącu od umowy przedwstępnej ustalona została kolejna data podpisania umowy końcowej. Dzień przed podpisaniem umowy końcowej otrzymałam informację e-mailową, że w mieszkaniu zameldowanych jest 5 osób, 3 na czas określony, który upływa za miesiąc, 2 osoby są zameldowane na stałe. Przed podpisaniem umowy zapewniano mnie, że w lokalu NIE są zameldowane żadne osoby. Osoba reprezentująca bank zapewnia, że obecnie osoby zameldowane nie mieszkają w danym lokalu. Będąc w tym lokalu przed podpisaniem umowy, nie zauważyłam mebli czy odzieży. Mieszkanie było puste. Bank u notariusza zobowiązał się, do wymeldowania osób w ciągu 1 miesiąca. Z tego, co mi wiadomo, obecnie trwa procedura administracyjna związana z wymeldowaniem. Otrzymałam kolejne pismo, które informuje, że bank nie dotrzyma terminu w określonym przez siebie czasie z wymeldowaniem tych osób. Muszę nadmienić, że mieszkanie, które chcę zakupić, będzie w 80% kredytowane w innym banku. Czas ważności wniosku mija za 1,5 miesiąca. Czy jeżeli zakupię mieszkanie z osobami zameldowanymi przechodzą na mnie wszystkie sprawy związane z wymeldowaniem tych osób? Jakie ryzyko z tym się wiąże? Czy sprawę z wymeldowaniem powinien dokończyć bank i wtedy podpisać akt notarialny?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanym przypadku znajdują zastosowanie przepisy ustawy o ewidencji ludności. Zgodnie z art. 24 :

 

„1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.

2. Obowiązek meldunkowy polega na:

1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;

3) zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem art. 36”.

 

W myśl cytowanego przepisu osoby do tej pory zameldowane w mieszkaniu powinny dopełnić obowiązku meldunkowego i przemeldować się do nowego miejsca zamieszkania. W przypadku niewywiązania się z obowiązku meldunkowego przez zobowiązanych, możliwe jest złożenie wniosku o wymeldowanie ich przez właściciela mieszkania (którym w tej chwili jest bank) w oparciu o art. 35 omawianej ustawy: „organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

 

W celu wymeldowania dotychczasowych lokatorów, należy zatem zgłosić do gminy wniosek o ich wymeldowanie, z informacją że opuścili miejsce stałego pobytu i nie dopełnili obowiązku wymeldowania się. Organ gminy po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w sprawie wyda wówczas decyzje w sprawie ich. Co istotne dla Pani, organ gminy zobowiązany jest do załatwienia sprawy maksymalnie w miesiąc, a w przypadkach szczególnie skomplikowanych, po poinformowaniu o tym strony postępowania, w terminie 2 miesięcy. Wymeldowanie powinno zatem nastąpić przed zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości (jeśli bank złożył już stosowny wniosek). Jeśli jednak tak by się nie stało, a doszłoby do sprzedaży, to w myśl art. 30 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, stanie się Pani stroną postępowania w miejsce banku: „w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakup mieszkania od banku z zameldowanymi osobami

 

Nie jest zatem konieczne wszczynanie nowego postępowania w sprawie wymeldowania, gdyż wstępuje Pani jako następca prawny w miejsce banku, jako strona postępowania. Dzieje się tak, ponieważ status strony w postępowaniu o wymeldowanie wywodzony jest z faktu bycia właścicielem nieruchomości. W takim przypadku przejdzie na Panią ewentualne ryzyko otrzymania decyzji odmownej i konieczności wnoszenia na nią środków zaskarżenia. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zapis partykuły w dowodzie osobistym

Od kilku lat staram się o nowy dowód osobisty. Moje nazwisko pisze się małą literą: „de”, ale w urzędzie odmówiono mi takiego zapisu, powołując się na prawo WE. Nazwisko jest moim dobrem osobistym i nie chciałabym się go pozbywać. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?

Konsekwencje niewyrobienia nowego dowodu osobistego

Jaka sankcja mi grozi za niewyrobienie nowego dowodu osobistego?

Koszty wyrobienia nowego paszportu

Skradziono mi paszport. Gdy starałem się o nowy, poinformowano mnie, że, oprócz kompletu potrzebnych dokumentów i potwierdzenia z policji, będzie mnie to kosztowało 140 zł. Później okazało się jednak, że muszę zapłacić 200% za wyrobienie nowego dokumentu, ponieważ niewystarczająco
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »