.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zakup mieszkania bez założonej księgi wieczystej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.08.2022 • Zaktualizowane: 31.08.2022

Chciałbym kupić spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, które niestety nie posiada księgi wieczystej. Chciałbym wiedzieć, jakie wiąże się z tym ryzyko i jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję. Sprzedawca ma przedstawić dokument ze spółdzielni potwierdzający prawo do lokalu, dokument o braku zameldowanych osób i zaświadczenie od zarządcy nieruchomości o niezaleganiu z opłatami czynszowymi i remontowymi. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup mieszkania bez założonej księgi wieczystej

Mieszkanie spółdzielcze bez KW

W pierwszej kolejności godzi się wskazać, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego stanowi tzw. ograniczone prawo rzeczowe. Jako prawnik na co dzień zajmujący się prawem spółdzielczym i obsługą spółdzielni mieszkaniowej mogę wskazać, iż jedynie dla 25–30% praw prowadzone są księgi wieczyste. Nawet teraz, o ile zakup nastąpi za gotówkę, nie będzie miał Pan obowiązku jej zakładania. Obowiązek taki występuje jedynie wówczas kiedy prawo ma być obciążone hipoteką.

Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej

Wszelkie kwestie związane z zadłużeniem winne być uregulowane w zaświadczeniu, które wydaje spółdzielnia mieszkaniowa. Dokument taki winien być podpisany przez zarząd spółdzielni, a zatem osoby upoważnione do reprezentowania spółdzielni na zewnątrz, względnie osoba umocowana przez zarząd.

 

Z zaświadczenia powinien wynikać nie tylko rodzaj prawa, ale także ewentualne zadłużenie, a także kwestia prawa do gruntu na którym stoi blok w zasobach którego lokal się znajduje. Oświadczenie, którego treść Pan przytacza, jest oświadczeniem bardzo często spotykanym w praktyce i nie budzi ono moich podejrzeń. Najważniejszej jednak, by podpisane było przez osoby upoważnione do reprezentowania spółdzielni. Powyższe z kolei wynika z KRS spółdzielni.

Oświadczenie sprzedającego

Tym samym tego rodzaju oświadczenie w pełni Pana zabezpiecza. O tym, czy dla ww. prawa prowadzony jest zbór dokumentów, po pierwsze musiałaby wiedzieć spółdzielnia – co z kolei wymagałoby zawarcia tego w oświadczeniu, a po drugie musi o tym wiedzieć, jako organ prowadzący, wydział ksiąg wieczystych właściwy dla miejsca położenia lokalu mieszkalnego.

 

Każde przekazanie do wspólności majątkowej wymaga zgody spółdzielni, a zatem brak takiej adnotacji w zaświadczeniu w pełni chroni Pana przed jakimkolwiek oszustwem.

 

Na pewno wydanie zaświadczenia z US i ZUS jest zasadne, by uchronić się w przyszłości przed skargą pauliańską.

 

W mojej ocenie zakup takiego prawa jest w pełni bezpieczny, ale jak sam Pan widzi po sobie, w społeczeństwie występuje obawa, że brak księgi wieczystej może skutkować nieprawidłowościami. Najważniejsze jest, by dokumenty ze spółdzielni podpisały osoby upoważnione (co można sprawdzić w KRS, a co powinien także sprawdzić notariusz).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl