.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup leku nasennego przez internet od osoby prywatnej

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 07.09.2018

Chciałam kupić lek nasenny przez Internet od Pani, osoby prywatnej, która chciała odsprzedać swój lek po skończonej kuracji, ponieważ jej został, a już go nie potrzebowała, dostała na niego receptę od lekarza. Wysłała mi go pocztą za pobraniem i prawdopodobnie paczka została skierowana do urzędu celnego – tak nadawca dowiedział się na poczcie. Czy to możliwe, że przesyłka jest w urzędzie celnym, i co mi grozi z tego tytułu? Paczka była nadana na moje imię i nazwisko, ale odbiór w punkcie na poczcie. Nie wpłaciłam żadnych pieniędzy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup leku nasennego przez internet od osoby prywatnej

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w tej ustawie. Art. 68 ust. 3 ustawy dopuszcza prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez recepty.

 

Odsprzedawanie leków na receptę w sprzedaży detalicznej i przez internet jest  niedozwolone, czyli nielegalne. Jeśli ktoś wykupi na receptę jakiś lek, a następnie z jakiegoś powodu przestanie go potrzebować, nie może go odsprzedać, a  nawet jeśli apteka taki lek przyjmie, już nie może tego leku nikomu ponownie sprzedać.

 

Jedynie w sytuacji, gdy pacjent zamówi lek, ma receptę i okaże ją dostawcy, to taką sprzedaż – jeśli nawet odbywa się przez Internet – można uznać za legalną. Każda inna forma sprzedaży leków na receptę online jest nielegalna.

 

I tak, według art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne, „kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu,  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Z kolei art. 125 ustawy mówi, iż  „kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub importu produktu leczniczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Jeżeli więc zakupiony  przez Panią lek był w niewielkiej ilości i nie zakupiła go Pani w zamiarze jego dalszej odsprzedaży lub nie sprowadziła Pani leku w ramach działalności gospodarczej, to nie powinna się Pani obawiać.

 

Nawet gdyby została Pani wezwana na policję, to jedynie w charakterze świadka w sprawie prowadzonej przeciwko osobie, która ten lek wprowadziła do obrotu, czyli sprzedawała. Dlatego tak ważne jest, aby podczas ewentualnej wizyty na policji podkreśliła Pani, że lek był sprowadzony wyłącznie dla własnego użytku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »