Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup działki przez obywateli Polski mieszkających w Anglii

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 15.02.2019

Mieszkamy z mężem za granicą, konkretnie w Anglii. Chcielibyśmy zakupić nieruchomość, działkę w Polsce. Nadal jesteśmy obywatelami Polski z zameldowaniem. Podatki płacimy w Anglii. Jak w tym przypadku wygląda sprawa z podatkami? Jaki adresem musimy się posługiwać przy zawarciu umowy przedwstępnej? W jaki sposób zapłacić za działkę? Szukamy najlepszej opcji dla nas.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pewne ograniczenia dotyczące nabywania nieruchomości położonych w Polsce dotyczą tzw. cudzoziemców. Ograniczenia te wynikają z ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Trzeba jednak wskazać, że zgodnie z art. 2 tej ustawy za cudzoziemca uważa się osobę fizyczną która nie ma polskiego obywatelstwa. W rezultacie nie jest Pani uznawana za cudzoziemca nawet pomimo faktu stałego zamieszkiwania w Anglii. W konsekwencji może Pani nabywać nieruchomości w Polsce na takich samych zasadach jak osoby mieszkające w Polsce. Nie widzę zatem przeszkód, aby posługiwać się angielskim adresem zamieszkania. Co do płatności to zdecydowanie lepszą opcją jest przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem rachunku bankowego – nie ma wtedy żadnych wątpliwości co do okoliczności dokonania zapłaty.

 

Odnośnie natomiast kwestii podatkowych należy wskazać, że na gruncie polskiego prawa podatkowego umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatnikiem tego podatku są nabywcy danej rzeczy (w tym nieruchomości). Nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jej przedmiotem są rzeczy (m.in. nieruchomości) znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W konsekwencji nabycie nieruchomości położonych w Polsce, co do zasady, objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy tej ustawy nie zawierają wyłączeń od opodatkowania tym podatkiem czynności dokonywanych przez cudzoziemca. Warto zauważyć, iż nie każda umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu PCC. Jeśli bowiem sprzedający (np. deweloper) z racji sprzedaży transakcji musi zapłacić VAT, to nabywca podatku nie płaci.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakup działki przez obywateli Polski mieszkających w Anglii

 

W przypadku zaś, gdy transakcja zakupu nieruchomości zawierana jest na rynku wtórnym od osoby fizycznej, transakcja ta będzie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 

Podsumowując, jeżeli osoba mieszkająca w Anglii nabędzie nieruchomość od innej osoby fizycznej mieszkającej w Polsce, to będzie zobowiązana do zapłaty podatku PCC. Stawka podatku wynosi 2% od wartości nieruchomości. Podatek pobiera notariusz w momencie sporządzenia aktu notarialnego i przesyła samodzielnie do urzędu skarbowego. Oznacza to, że nabywca nie musi składać żadnych dokumentów do polskiego urzędu skarbowego.

 

Jeżeli natomiast nabycie nastąpi od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą zobowiązanego do zapłacenia podatku VAT (np. od dewelopera), to nabywca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku PCC.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż samochodu używanego

W 2007 r. pan X sprowadził z Belgii samochód osobowy, który niebawem kupił pan Y. W 2011 r. sprzedał go panu Z. Przy sprzedaży pan Y zapewniał, że auto przeszło tylko drobne poprawki blacharsko-lakiernicze (taką wiedzę posiadał). Niedługo później okazało się w warsztacie,

Poręczenie weksla bankowego

Syn zaciągnął kredyt gotówkowy w banku (150 tys. zł). Zabezpieczeniem były środki zgromadzone na jego koncie i regularne przelewy od firmy oraz weksel in blanco poręczony przez siostrę zatrudnioną na umowę-zlecenie. Syn nie spłacał kredytu, więc bank przesłał wezwanie do niego i do s

Cofnięcie darowizny dokonanej na rzecz rozwiedzionych małżonków

W 2003 r. wraz z żoną aktem darowizny przekazaliśmy synowi i jego żonie nasz dom (mieszkając razem z nimi). Rok później zmarła moja żona, natomiast dwa miesiące temu syn i synowa rozwiedli się. Obawiam się, że będą chcieli sprzedać nieruchomość. Czy w takiej sytuacji mogę cofnąć
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »