Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup działki przez obywateli Polski mieszkających w Anglii

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 15.02.2019

Mieszkamy z mężem za granicą, konkretnie w Anglii. Chcielibyśmy zakupić nieruchomość, działkę w Polsce. Nadal jesteśmy obywatelami Polski z zameldowaniem. Podatki płacimy w Anglii. Jak w tym przypadku wygląda sprawa z podatkami? Jaki adresem musimy się posługiwać przy zawarciu umowy przedwstępnej? W jaki sposób zapłacić za działkę? Szukamy najlepszej opcji dla nas.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zakup działki przez obywateli Polski mieszkających w Anglii

Pewne ograniczenia dotyczące nabywania nieruchomości położonych w Polsce dotyczą tzw. cudzoziemców. Ograniczenia te wynikają z ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Trzeba jednak wskazać, że zgodnie z art. 2 tej ustawy za cudzoziemca uważa się osobę fizyczną która nie ma polskiego obywatelstwa. W rezultacie nie jest Pani uznawana za cudzoziemca nawet pomimo faktu stałego zamieszkiwania w Anglii. W konsekwencji może Pani nabywać nieruchomości w Polsce na takich samych zasadach jak osoby mieszkające w Polsce. Nie widzę zatem przeszkód, aby posługiwać się angielskim adresem zamieszkania. Co do płatności to zdecydowanie lepszą opcją jest przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem rachunku bankowego – nie ma wtedy żadnych wątpliwości co do okoliczności dokonania zapłaty.

 

Odnośnie natomiast kwestii podatkowych należy wskazać, że na gruncie polskiego prawa podatkowego umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatnikiem tego podatku są nabywcy danej rzeczy (w tym nieruchomości). Nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jej przedmiotem są rzeczy (m.in. nieruchomości) znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W konsekwencji nabycie nieruchomości położonych w Polsce, co do zasady, objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy tej ustawy nie zawierają wyłączeń od opodatkowania tym podatkiem czynności dokonywanych przez cudzoziemca. Warto zauważyć, iż nie każda umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu PCC. Jeśli bowiem sprzedający (np. deweloper) z racji sprzedaży transakcji musi zapłacić VAT, to nabywca podatku nie płaci.

 

W przypadku zaś, gdy transakcja zakupu nieruchomości zawierana jest na rynku wtórnym od osoby fizycznej, transakcja ta będzie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 

Podsumowując, jeżeli osoba mieszkająca w Anglii nabędzie nieruchomość od innej osoby fizycznej mieszkającej w Polsce, to będzie zobowiązana do zapłaty podatku PCC. Stawka podatku wynosi 2% od wartości nieruchomości. Podatek pobiera notariusz w momencie sporządzenia aktu notarialnego i przesyła samodzielnie do urzędu skarbowego. Oznacza to, że nabywca nie musi składać żadnych dokumentów do polskiego urzędu skarbowego.

 

Jeżeli natomiast nabycie nastąpi od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą zobowiązanego do zapłacenia podatku VAT (np. od dewelopera), to nabywca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku PCC.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus VII =

»Podobne materiały

Sprzedaż samochodu używanego

W 2007 r. pan X sprowadził z Belgii samochód osobowy, który niebawem kupił pan Y. W 2011 r. sprzedał go panu Z. Przy sprzedaży pan Y zapewniał, że auto przeszło tylko drobne poprawki blacharsko-lakiernicze (taką wiedzę posiadał). Niedługo później okazało się w warsztacie, że samochód przes

Poręczenie weksla bankowego

Syn zaciągnął kredyt gotówkowy w banku (150 tys. zł). Zabezpieczeniem były środki zgromadzone na jego koncie i regularne przelewy od firmy oraz weksel in blanco poręczony przez siostrę zatrudnioną na umowę-zlecenie. Syn nie spłacał kredytu, więc bank przesłał wezwanie do niego i do siostry – o

Cofnięcie darowizny dokonanej na rzecz rozwiedzionych małżonków

W 2003 r. wraz z żoną aktem darowizny przekazaliśmy synowi i jego żonie nasz dom (mieszkając razem z nimi). Rok później zmarła moja żona, natomiast dwa miesiące temu syn i synowa rozwiedli się. Obawiam się, że będą chcieli sprzedać nieruchomość. Czy w takiej sytuacji mogę cofnąć darowiznę, by nie st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »