.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup domu z hipoteką - jak się zabezpieczyć?

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 30.04.2021 • Zaktualizowane: 30.04.2021

Jestem na etapie szukania nieruchomości, znalazłam ciekawy dom, ale pośrednik twierdzi, że hipoteka jest zadłużona na kwotę 300 000 (dom kosztuje ok. 800 000). Mam tyle gotówki, żeby to spłacić i cena za nieruchomość jest okazyjna. Boję się tego, że sprzedający może mnie oszukać. Chciałabym dowiedzieć się, jak się zabezpieczyć i czy jest szansa na kredyt na zakup domu z hipoteką.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup domu z hipoteką - jak się zabezpieczyć?

Sytuacja nie jest oczywiście bez wyjścia i jak najbardziej da się taką transakcję przeprowadzić, ale oczywiście wymagana jest tutaj współpraca ze sprzedającym. Pytanie zasadnicze, czy nieruchomość będzie kredytowana w całości (czyli w 80%,) czy jakaś mniejsza kwota będzie tutaj brana z banku, a reszta z Pani środków?

Zabezpieczenie hipoteczne na domu

W hipotece znajduje się zabezpieczenie, które będzie tam do czasu jego wykreślenia przez wierzyciela hipotecznego bądź przez inną osobę, np. Panią po zakupie nieruchomości w sytuacji otrzymania przez Panią stosownych dokumentów takich jak np. oświadczenie wierzyciela o zgodnie na wykreślenie hipoteki z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przy zakupie nieruchomości za własne środki sytuacja jest dosyć prosta. Właściciel nieruchomości uzyskuje od wierzyciela hipotecznego zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia hipotecznego, natomiast pomiędzy Panią a sprzedającym sporządzana jest umowa przedwstępna na podstawie, której również Pani otrzymuje od wierzyciela hipotecznego promesę wydania zgody na wykreślenie hipoteki pod warunkiem wpłaty określonej kwoty w określonym terminie. Następnie notariusz w akcie sprzedaży nieruchomości wymienia, że kwotę np. 300 000 zł przelewa Pani na konto wierzyciela hipotecznego, a 500 000 zł na konto sprzedającego. Wtedy też staje się Pani właścicielem nieruchomości i mając rzeczone oświadczenie, może Pani wykreślić wpis z działu IV księgi wieczystej.

Wpis nowej hipoteki wynikającej z kredytu

W sytuacji, gdyby nieruchomość była kredytowana, oczywiście sytuacja jest podobna z tym, że bank może mieć obawy związane z zajętym miejscu hipotecznym wpisanym przez wierzyciela. Wtedy bank będzie potrzebował od Pani dodatkowego dokumentu w postaci zgody na ustanowienie hipoteki w miejsce zwolnionego miejsca hipotecznego przez poprzedniego wierzyciela. Do księgi wieczystej również zostanie wpisane to roszczenie banku o przeniesienie na zwolnione miejsce hipoteczne, a następnie bank zostanie wpisany na miejsce hipoteczne nr 1. Takie transakcje przeprowadzane są często, bez żadnych problemów.

 

Oczywiście wszystkie czynności należy przeprowadzić u notariusza, bowiem w ten sposób uda się właściwie zabezpieczyć Pani środki. Odradzam dogadywanie się z właścicielem nieruchomości poza notariuszem, np. spłacając to zadłużenie hipoteczne wcześniej. Sporządzając umowę przedwstępną, również można zabezpieczyć Pani interesy poprzez wpis do księgi wieczystej roszczenia przeniesienia nieruchomości po spełnieniu warunków z tejże umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton