Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup domu obciążonego długami

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 19.11.2018

Chciałabym zakupić pewien dom. Niestety jest on obciążony długami. Długi dotyczą ZUS, US, ubezpieczenia zdrowotnego itp. Właściciele nie mają środków do spłaty zadłużenia. Dlatego właśnie sprzedają nieruchomość. Obciążenie nieruchomości to ok. 5% wartości domu. Padła propozycja, aby pieniądze z zadatku spłaciły zadłużenie i wtedy będę mogła nabyć już nieobciążony długami dom. Jak zabezpieczyć się przed wycofaniem się właścicieli z transakcji kupna, kiedy już spłacą swoje długi z zadatku? Czyli ogólnie jak to wszystko zorganizować, żeby mój interes był zabezpieczony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup domu obciążonego długami

Fot. Fotolia


W odpowiedzi na powyższe pytanie informuję Panią, że transakcję można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to taki, że to Pani spłaci ciążące na nieruchomości hipoteki.


W praktyce robi się to tak, że pomniejsza się cenę płatną kupującemu o wartość hipotek i te płaci się na rzecz wierzycieli hipotecznych. Oczywiście wymaga to uzyskania od nich informacji o wysokości zadłużenia. Wtedy można zawrzeć już bezpośrednio umowę kupna. Jeżeli jednak nie chce Pani korzystać z takiej możliwości, to odpowiadając stricte na Pani pytanie, wyjaśniam, że powinna Pani zawrzeć umowę przedwstępną, w której będzie przewidziana płatność przez Panią zadatku ale też termin, zawarcia właściwej umowy kupna–sprzedaży, tj. umowy przyrzeczonej.

 

Aby interesy Pani były w pełni zabezpieczone, umowa przedwstępna musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Zgodnie z art. 390 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego „jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej”.

 

Tak więc wyłącznie umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego gwarantuje Pani możliwość domagania się przed sądem złożenia przez kupującego oświadczenia o sprzedaży Pani domu. Jeżeli sąd wyda orzeczenie to zastępuje ono oświadczenie kupującego o sprzedaży Pani nieruchomości. Jest to zabezpieczenie w zasadzie 100% Pani interesów. Jedyny minus to koszt wynagrodzenia notariusza za sporządzenie umowy przedwstępnej.

 

W praktyce upowszechnił się pogląd, że roszczenie o zawarcie umowy, której przedmiotem ma być rozporządzenie nieruchomością, podlega wpisowi w księdze wieczystej na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, co oznacza, że w zasadzie każda osoba przeglądająca księgę może się dowiedzieć, że jest Pani związana z właścicielem umową przedwstępną sprzedaży, ale to już w zasadzie kwestia drugorzędna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus cztery =

»Podobne materiały

Anulowanie zamówienia przez zleceniodawcę – co robić?

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale rok temu otrzymałem od pewnej firmy zamówienie na wykonanie programu komputerowego. Po ukończeniu pracy miałem otrzymać umowę i udzielenie licencji. Z czasem kontakt stawał się coraz rzadszy, mimo że potrzebowałem wielu danych do pisanego programu. Ostatec

Darowizna od dłużnika

Wspólnie z bratem jesteśmy właścicielami nieruchomości, którą planujemy sprzedać. Brat ma liczne długi wobec różnych wierzycieli (także wobec mnie). Czy mogę przyjąć darowiznę jego części, nie narażając się na roszczenia osób, wobec których brat ma zobowiązania? Czy darowizna może zostać unieważnion

Zakup samochodu na Allegro za bardzo niską cenę

Zakupiłem przez Allegro samochód, wybierając opcję „Kup teraz”. Był to Opel Astra z 2000 r., sprawny – za dziwną cenę 15 PLN. Zaraz po zakupie zadzwonił do mnie sprzedający, mówiąc, że podana cena jest błędna i on nie sprzeda auta za grosze. Wydaje mi się, że nie ma racji
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »