Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup domu obciążonego długami

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 19.11.2018

Chciałabym zakupić pewien dom. Niestety jest on obciążony długami. Długi dotyczą ZUS, US, ubezpieczenia zdrowotnego itp. Właściciele nie mają środków do spłaty zadłużenia. Dlatego właśnie sprzedają nieruchomość. Obciążenie nieruchomości to ok. 5% wartości domu. Padła propozycja, aby pieniądze z zadatku spłaciły zadłużenie i wtedy będę mogła nabyć już nieobciążony długami dom. Jak zabezpieczyć się przed wycofaniem się właścicieli z transakcji kupna, kiedy już spłacą swoje długi z zadatku? Czyli ogólnie jak to wszystko zorganizować, żeby mój interes był zabezpieczony?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W odpowiedzi na powyższe pytanie informuję Panią, że transakcję można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to taki, że to Pani spłaci ciążące na nieruchomości hipoteki.


W praktyce robi się to tak, że pomniejsza się cenę płatną kupującemu o wartość hipotek i te płaci się na rzecz wierzycieli hipotecznych. Oczywiście wymaga to uzyskania od nich informacji o wysokości zadłużenia. Wtedy można zawrzeć już bezpośrednio umowę kupna. Jeżeli jednak nie chce Pani korzystać z takiej możliwości, to odpowiadając stricte na Pani pytanie, wyjaśniam, że powinna Pani zawrzeć umowę przedwstępną, w której będzie przewidziana płatność przez Panią zadatku ale też termin, zawarcia właściwej umowy kupna–sprzedaży, tj. umowy przyrzeczonej.

 

Aby interesy Pani były w pełni zabezpieczone, umowa przedwstępna musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Zgodnie z art. 390 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego „jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakup domu obciążonego długami

 

Tak więc wyłącznie umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego gwarantuje Pani możliwość domagania się przed sądem złożenia przez kupującego oświadczenia o sprzedaży Pani domu. Jeżeli sąd wyda orzeczenie to zastępuje ono oświadczenie kupującego o sprzedaży Pani nieruchomości. Jest to zabezpieczenie w zasadzie 100% Pani interesów. Jedyny minus to koszt wynagrodzenia notariusza za sporządzenie umowy przedwstępnej.

 

W praktyce upowszechnił się pogląd, że roszczenie o zawarcie umowy, której przedmiotem ma być rozporządzenie nieruchomością, podlega wpisowi w księdze wieczystej na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, co oznacza, że w zasadzie każda osoba przeglądająca księgę może się dowiedzieć, że jest Pani związana z właścicielem umową przedwstępną sprzedaży, ale to już w zasadzie kwestia drugorzędna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Anulowanie zamówienia przez zleceniodawcę – co robić?

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale rok temu otrzymałem od pewnej firmy zamówienie na wykonanie programu komputerowego. Po ukończeniu pracy miałem otrzymać umowę i udzielenie licencji. Z czasem kontakt stawał się coraz rzadszy, mimo że potrzebowałem wielu danych do pisanego prog

Darowizna od dłużnika

Wspólnie z bratem jesteśmy właścicielami nieruchomości, którą planujemy sprzedać. Brat ma liczne długi wobec różnych wierzycieli (także wobec mnie). Czy mogę przyjąć darowiznę jego części, nie narażając się na roszczenia osób, wobec których brat ma zobowiązania? Czy darowizna

Zakup samochodu na Allegro za bardzo niską cenę

Zakupiłem przez Allegro samochód, wybierając opcję „Kup teraz”. Był to Opel Astra z 2000 r., sprawny – za dziwną cenę 15 PLN. Zaraz po zakupie zadzwonił do mnie sprzedający, mówiąc, że podana cena jest błędna i on nie sprzeda auta za grosze. Wydaje mi się,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »