.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup części domu i sprzedaż całości a podatek

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 21.08.2021 • Zaktualizowane: 21.08.2021

Ponad 20 lat temu otrzymałam spadek po babci, 3/4 domu, moja mama dostała 1/4 domu. W 2015 roku odkupiłam od mamy te 1/4 domu za 30 000 zł. W roku 2018 sprzedałam cały dom za 200 000 zł. W 2019 roku przesłaliśmy rozliczenie PIT 39, chcieliśmy skorzystać z ulgi podatkowej. Sumę 50 000 zł (1/4 z całości sprzedanego domu) mieliśmy przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Teściowie chcieli przepisać dom na mojego męża, ale obecnie się rozmyślili. Chcemy teraz zapłacić ten podatek od sprzedaży nieruchomości, ale nie wiemy, jak to zrobić, ile to będzie wynosić, bo 3/4 domu było z darowizny sprzed 20 lat, 1/4 sprzedanego domu kupiliśmy w 2015 roku za 30 000 zł – czyli od tej kwoty musimy zapłacić podatek, tak?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup części domu i sprzedaż całości a podatek

Podatek dochodowy a grupy podatkowe

Z opisu zapytania wynika, że ponad 20 lat temu otrzymali Państwo w formie darowizny 3/4 ułamkowych części udziału w nieruchomości. Była to darowizna, jak rozumiem, od osoby najbliższej, w związku z powyższym należy ją zaliczyć do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Do grupy 1 zalicza się:

 

  • małżonka (obecnego, nie byłych) oraz
  • zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierba,
  • ojczyma,
  • macochę,
  • teściów,
  • zięcia.

 

W I grupie podatkowej, a w zasadzie grupie 0, nie mamy podatku do zapłaty. Po przekroczeniu jednak limitu 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat musimy taką sytuację zgłosić do urzędu skarbowego, wobec tego w tej sytuacji należy wskazać, że czynność ta powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego na formularz SD-Z2. Jak rozumiem, wtedy odpowiednia deklaracja została zgłoszona?

Przedawnienie zobowiązania podatkowego

Jeśli jednak tak się nie stało, to pragnę jednak wskazać, że nie powinna się Pani teraz niczego obawiać, a to dlatego, że zobowiązanie takie już wygasło z uwagi na przedawnienie. Termin takiego przedawnienia wynosi 5 lat i jest to regulowane wprost przez przepisy Ordynacji podatkowej:

 

„Art. 68. [Przedawnienie prawa do wydania decyzji podatkowej]

§ 1. Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

§ 2. Jeżeli podatnik:

1) nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,

2) w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,

– zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

Wysokość podatku do zapłaty

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że od zbycia 3/4 ułamkowych części nieruchomości otrzymanej w formie darowizny nie będziecie Państwo zobowiązani do zapłaty podatku. Podatek będzie zaś należny od 1/4 z uwagi na fakt, iż zbycie nastąpiło przed upływem pełnych pięciu lat kalendarzowych, licząc od końca roku. Odpłatne zbycie nieruchomości, z zastrzeżeniem zwolnienia po upływie terminu 5-letniego, podatnik (osoba fizyczna) jest zobowiązany rozliczyć, składając do właściwego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe PIT-39 w terminie do dnia 30 kwietnia roku, następującego po roku podatkowym, w którym miało miejsce odpłatne zbycie. Podatek dochodowy wynosi aktualnie 19% od wykazanego w zeznaniu dochodu.

 

W zeznaniu PIT-39 wykazujemy:

 

  • uzyskany przychód – poz. 20,
  • koszty uzyskania przychodu (czyli udokumentowane koszty nabycia lub koszty wytworzenia i nakłady, poczynione w czasie posiadania nieruchomości) – poz. 21,
  • sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanej nieruchomości – poz. 22,
  • dochód/stratę (poz. 23 i 24) wyliczony jako wynik sumowania poz.: (20-21)+22.

 

W związku z powyższym będą Państwo zobligowani do zapłaty podatku od 1/4, tj. od 20 000 zł dochodu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »