Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup aut od komornika i ich złomowanie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 10.07.2019

Chciałem się spytać o licytacje komornicze. Jestem zainteresowany kupnem aut osobowych i ich późniejszą sprzedażą na złom. Są licytacje samochodów, które zaczynają się od 100 zł, w licencjonowanych punktach kasacji pojazdów za samochód płacą 400–600 zł. Gdy kupuję auto od komornika, dostaję umowę kupna–sprzedaży, kluczyki i dowód rejestracyjny z OC (jeżeli jest wykupione). Jadę do punktu, następuje ważenie i co dalej? Czy trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Czy ten podatek jest też od takich aut za 100 zł? A podatek dochodowy? Rozumiem, że z papierami z punktu kasacji idę wyrejestrować auto – tak? Czy gdybym regularnie kupował auta i je sprzedawał, to potrzebuję działalności? Co z opłatą recyklingową za złomowanie i podatkiem od środków transportowych?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W kwestii podatków co do przedstawionego przez Pana sposobu działania należy zwrócić uwagę na kilka przepisów. W pierwszej kolejności podatek PCC (potocznie nazywany podatkiem od wzbogacenia). Generalnie opodatkowaniu podlega nabycie rzeczy ruchomych. W takim przypadku obowiązek zapłaty podatku ciąży na nabywcy, zaś stawka podatku wynosi 2%. Pragnę jednak zauważyć, że zgodnie z art. 9 pkt 6 ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Jeżeli zatem zakupi Pan samochód o niskiej wartości, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty PCC.

 

Druga kwestia to podatek dochodowy. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT jeżeli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej kupi rzecz ruchomą (np. samochód) i sprzeda ja w ciągu 6 miesięcy od końca miesiąc,a w którym ją kupił,a to powstanie konieczność zapłaty podatku dochodowego według stawki 18%. Jeżeli natomiast upłynie ponad pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup, sprzedaż taka nie będzie opodatkowana.

 

Powyższą zasadę stosuje się do transakcji sporadycznych, jeżeli natomiast planuje Pan dokonywania większej liczby takich transakcji kupna, a następnie sprzedaży, urząd skarbowy może uznać, że Pana działanie ma już znamiona działalności gospodarczej i będzie chciał opodatkować dokonywane czynność tak, jakby Pan działalność gospodarczą prowadził. Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy PIT „działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły”.

 

Jak zatem widać, warunkiem uznania danego zachowania za działalność gospodarczą wcale nie jest jej oficjalne zarejestrowanie. Wystarczy, że osoba będzie wykonywać czynności zarobkowe w sposób zorganizowany i ciągły i to już może stanowić dla fiskusa przesłankę do uznania, że jest to działalność gospodarcza. Trzeba pamiętać, że w zakresie działalności gospodarczej nie obowiązuje zasada 6 miesięcy, oznacza to, że niezależnie od chwili zakupu i momentu sprzedaży podatek PIT zawsze wystąpi (chyba że sprzeda Pan auto ze stratą). W rezultacie jeżeli regularnie będzie Pan chciał prowadzić taką działalność, polecam założenie firmy.

 

Wspomniany przez Pana podatek od środków transportowych dotyczy wyłącznie pojazdów o masie powyżej 3,5 ton, więc nie wiem, czy w ogóle planuje Pan kupno takich samochodów.

 

Odnośnie natomiast kwestii rejestracyjnych pojazdu, to wskazać należy, że w momencie wygrania licytacji komorniczej staje się Pan właścicielem pojazdu na podstawie protokołu komorniczego. Przepis stanowi, że obowiązek rejestracji powstaje w ciągu 30 dni od dnia, w którym osoba stała się właścicielem. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest mandatem. Nie powinno być problemu, jeżeli w tym czasie (czyli w ciągu 30 dni) sprzeda Pan auto.

 

Inaczej będzie w przypadku kasacji pojazdu. Kasacja w stacji demontażu stanowi przyczynę uzasadniającą wyrejestrowanie pojazdu. Obawiam się, że może być problem z kasacją pojazdu, który nie jest zarejestrowany.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakładanie instalacji elektrycznych – czy odpowiednia jest stawka 5,5%?

Wykonuję usługi zakładania instalacji elektrycznych. Czy są one zaliczane do usług budowlanych i opodatkowane stawką 5,5%? Jakie numery PKWiU powinienem stosować i co wpisać na fakturze?

Sprzedaż w Polsce towarów kupowanych w angielskich hurtowniach

Mieszkam w Anglii. Chcę otworzyć tu działalność gospodarczą. Mam zamiar kupować od hurtowni pewien towar i sprzedawać go przez internet polskim klientom. Większe partie towaru chcę wysyłać do magazynu w Polsce i z niego detalicznie rozsyłać zakupy do klientów. Zależy mi na unikn

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowan
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »