Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup aut od komornika i ich złomowanie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 10.07.2019

Chciałem się spytać o licytacje komornicze. Jestem zainteresowany kupnem aut osobowych i ich późniejszą sprzedażą na złom. Są licytacje samochodów, które zaczynają się od 100 zł, w licencjonowanych punktach kasacji pojazdów za samochód płacą 400–600 zł. Gdy kupuję auto od komornika, dostaję umowę kupna–sprzedaży, kluczyki i dowód rejestracyjny z OC (jeżeli jest wykupione). Jadę do punktu, następuje ważenie i co dalej? Czy trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Czy ten podatek jest też od takich aut za 100 zł? A podatek dochodowy? Rozumiem, że z papierami z punktu kasacji idę wyrejestrować auto – tak? Czy gdybym regularnie kupował auta i je sprzedawał, to potrzebuję działalności? Co z opłatą recyklingową za złomowanie i podatkiem od środków transportowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W kwestii podatków co do przedstawionego przez Pana sposobu działania należy zwrócić uwagę na kilka przepisów. W pierwszej kolejności podatek PCC (potocznie nazywany podatkiem od wzbogacenia). Generalnie opodatkowaniu podlega nabycie rzeczy ruchomych. W takim przypadku obowiązek zapłaty podatku ciąży na nabywcy, zaś stawka podatku wynosi 2%. Pragnę jednak zauważyć, że zgodnie z art. 9 pkt 6 ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Jeżeli zatem zakupi Pan samochód o niskiej wartości, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty PCC.

 

Druga kwestia to podatek dochodowy. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT jeżeli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej kupi rzecz ruchomą (np. samochód) i sprzeda ja w ciągu 6 miesięcy od końca miesiąc,a w którym ją kupił,a to powstanie konieczność zapłaty podatku dochodowego według stawki 18%. Jeżeli natomiast upłynie ponad pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup, sprzedaż taka nie będzie opodatkowana.

 

Powyższą zasadę stosuje się do transakcji sporadycznych, jeżeli natomiast planuje Pan dokonywania większej liczby takich transakcji kupna, a następnie sprzedaży, urząd skarbowy może uznać, że Pana działanie ma już znamiona działalności gospodarczej i będzie chciał opodatkować dokonywane czynność tak, jakby Pan działalność gospodarczą prowadził. Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy PIT „działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

 

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły”.

 

Jak zatem widać, warunkiem uznania danego zachowania za działalność gospodarczą wcale nie jest jej oficjalne zarejestrowanie. Wystarczy, że osoba będzie wykonywać czynności zarobkowe w sposób zorganizowany i ciągły i to już może stanowić dla fiskusa przesłankę do uznania, że jest to działalność gospodarcza. Trzeba pamiętać, że w zakresie działalności gospodarczej nie obowiązuje zasada 6 miesięcy, oznacza to, że niezależnie od chwili zakupu i momentu sprzedaży podatek PIT zawsze wystąpi (chyba że sprzeda Pan auto ze stratą). W rezultacie jeżeli regularnie będzie Pan chciał prowadzić taką działalność, polecam założenie firmy.

 

Wspomniany przez Pana podatek od środków transportowych dotyczy wyłącznie pojazdów o masie powyżej 3,5 ton, więc nie wiem, czy w ogóle planuje Pan kupno takich samochodów.

 

Odnośnie natomiast kwestii rejestracyjnych pojazdu, to wskazać należy, że w momencie wygrania licytacji komorniczej staje się Pan właścicielem pojazdu na podstawie protokołu komorniczego. Przepis stanowi, że obowiązek rejestracji powstaje w ciągu 30 dni od dnia, w którym osoba stała się właścicielem. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest mandatem. Nie powinno być problemu, jeżeli w tym czasie (czyli w ciągu 30 dni) sprzeda Pan auto.

 

Inaczej będzie w przypadku kasacji pojazdu. Kasacja w stacji demontażu stanowi przyczynę uzasadniającą wyrejestrowanie pojazdu. Obawiam się, że może być problem z kasacją pojazdu, który nie jest zarejestrowany.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus dziewięć =

»Podobne materiały

Zakładanie instalacji elektrycznych – czy odpowiednia jest stawka 5,5%?

Wykonuję usługi zakładania instalacji elektrycznych. Czy są one zaliczane do usług budowlanych i opodatkowane stawką 5,5%? Jakie numery PKWiU powinienem stosować i co wpisać na fakturze?

 

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowanej wypoż

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »