.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zakończenie aukcji i odmowa kupna samochodu

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 20.06.2015

Sprzedałem samochód przez Allegro, zapłaciłem za wystawienie aukcji plus prowizję. Osoba, która nabyła pojazd, oświadczyła, że go nie kupi, ponieważ licytowała dla zabawy i nie przypuszczała, że wygra aukcję. Czy jej postępowanie jest zgodne z prawem? Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety kupujący ma rację. Sprawa obecnie (po zmianie Regulaminu Allegro) jest bardzo prosta.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 6 Regulaminu Allegro, dostępnego na stronie http://allegro.pl/country_pages/1/0/user_agreement.php:

 

„Celem Aukcji dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, Aukcji w kategorii »Wakacje« oraz Aukcji w kategorii »Motoryzacja« (serwis motoAllegro) w podkategoriach »Samochody«, »Motocykle«, »Maszyny budowlane«, »Maszyny rolnicze« oraz »Inne pojazdy i łodzie« nie jest zawarcie umowy, a jakiekolwiek czynności podejmowane przez Użytkowników w ramach tych aukcji nie są wiążące, a Aukcje te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy”.

 

Wyżej wymieniona aukcja została wystawiona, jak rozumiem (skoro przedmiotem sprzedaży był samochód) w kategorii „Motoryzacja > Samochody >Osobowe”.

 

W związku z tym nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy sprzedaży przedmiotowego pojazdu, a jakiekolwiek czynności podejmowane przez użytkowników nie miały wiążącego charakteru.

 

Sprzedawca nie ma więc prawa żądać od kupującego wykonania umowy sprzedaży, ponieważ nie doszło w ogóle do jej zawarcia, tak samo kupujący nie ma prawa żądać od sprzedawcy wydania pojazdu.

 

Tak jest w teorii, natomiast miałem jedną taką sprawę w sądzie, gdzie sprzedawca sprzedał samochód zamiast za 30 tys. za 20 tys. (pomylił się) i kupujący pozwał go o wydanie pojazdu (a następnie o odszkodowanie, gdy pojazd sprzedawca sprzedał). Aukcja podlegała już nowym przepisom regulaminu Allegro, wyżej wskazanym. Reprezentowałem sprzedawcę. Sąd nie radził sobie z tą sprawą najlepiej, ale w końcu kupujący cofnął pozew i zrezygnował ze sprawy. Natomiast w takich sprawach można próbować argumentować, że np. sprzedawcą był kto inny niż właściciel konta. To się zdarza bardzo często. Np. siostra sprzedaje samochód z konta swojego brata. W takim wypadku powstaje pytanie, czy siostra w ogóle zaakceptowała Regulamin Allegro, a zatem czy obowiązuje ją przepis art. 3 ust. 6. A jeśli nie, to dochodzi do zawarcia umowy kupna–sprzedaży samochodu, bowiem umowa może być przecież zawarta także w formie elektronicznej. To samo dotyczy sytuacji, gdy kto inny jest właścicielem konta a kto inny jest właścicielem pojazdu. Dodam jednak, że nawet w takiej sytuacji nie będzie łatwo wygrać taką sprawę. Decydując się na pozwanie kupującego, musi więc Pan liczyć się z ryzykiem porażki, nawet gdyby zaszła któraś z tych dwóch wymienionych wyżej okoliczności.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl