
Indywidualne porady prawne
Zakończenie użyczenia lokalu mieszkalnego uchodźcom z UkrainyAutor: Marek Gola |
Mam pytanie odnośnie nieodpłatnego użyczenia lokalu mieszkalnego uchodźcom z Ukrainy. Czy po okresie użyczenia spoczywa na mnie obowiązek znalezienia tym uchodźcom innego lokalu? Co mogę zrobić, jeśli przyjęte przeze mnie osoby nie zechcą się wyprowadzić? Proszę o informacje jak zakończyć użyczenie lokalu mieszkalnego uchodźcom z Ukrainy? |
![]() |
Wygaśnięcie użyczenia lokalu mieszkalnegoPodstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).
Z punktu widzenia przepisów prawa w pierwszej kolejności zasadnym jest podkreślenie, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z umową najmu, lecz z umową użyczenia. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, w takiej sytuacji użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (art. 715 K.c.).
Powody uprawniające do żądania zwrotu rzeczy użyczonejNadto wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 716 K.c. – jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie, nie będąc do tego upoważnionym przez umowę ani zmuszonym przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nieprzewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.
Jako właścicielka mieszkania ma Pani wyłączne prawo do władania swoją nieruchomością i w związku z tym przysługuje Pani prawo wystąpienia z żądaniem o nakazanie wymienionej pani opróżnienia – wraz z rzeczami i osobami, których prawa reprezentuje – i wydania Pani zajmowanego lokalu mieszkalnego, z jednoczesnym wskazaniem, iż tym osobom nie będzie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego.
Pozew o eksmisjęSąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:
Reasumują, przysługuje Pani prawo do wystąpienia z pozwem o eksmisję. Opłata sądowa wynosi 200 zł. Sądem właściwym jest sąd położenia nieruchomości. Opłata sądowa w przypadku wygranej będzie Pani zwrócona.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>