Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak najkorzystniej zakończyć pracę pół roku przed emeryturą?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 21.10.2018

Jestem pół roku przed emeryturą i chciałbym zakończyć pracę. Jak to najkorzystniej zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak najkorzystniej zakończyć pracę pół roku przed emeryturą?

Fot. Fotolia


Nie rozumiem dokładnie, co ma Pan na myśli, mówiąc o uwolnieniu się od świadczenia pracy, ale zasadniczo nie ma instytucji, która pozwoli Panu na niewykonywanie obowiązków pracowniczych z jednoczesnym zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

Ma Pan następujące możliwości:

 

  1. Wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub w tym wypadku wskazując na datę uzyskania prawa do emerytury i wnioskować o zwolnienie Pana ze świadczenia stosunku pracy z zachowaniem wynagrodzenia. Wątpliwe, aby pracodawca na to przystał. Prędzej udzieli Panu bezpłatnego urlopu na czas 6 miesięcy, aby potem mógł Pan skorzystać z przejścia na emeryturę i otrzymania odprawy. Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika wraz ze wskazaniem terminu w którym chce skorzystać z urlopu. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na udzielenie takiego urlopu.
  2. Może Pan wypowiedzieć umowę o pracę i poczekać na emeryturę, straci Pan jednak prawo do odprawy.
  3. Może Pan udać się na zwolnienie lekarskie, jeśli lekarz stwierdzi niezdolność do pracy.

 

Zgodnie z ustawą zasiłkową (art. 8) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.

 

„Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej »okresem zasiłkowym«, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. 3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.

 

Jeśli któraś z opcji wymaga szerszego omówienia – proszę o pytania dodatkowe. Chętnie wyjaśnię.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - zero =

»Podobne materiały

Działalność gospodarcza w kraju a zatrudnienie w państwie członkowskim Unii Europejskiej

Prowadzę w Polsce usługową działalność gospodarczą. Jak wyglądałaby moja sytuacja w ZUS, gdybym został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na Litwie, pracę dla litewskiego pracodawcy wykonywałbym na terenie Polski, a jednocześnie wciąż prowadziłbym w Polsce moją firmę?

Praca podczas studiów a okresy składkowe ZUS

Gdy studiowałam, na czwartym semestrze studiów stacjonarnych zaszłam w ciążę i nie zaliczyłam jednego przedmiotu. Otrzymałam urlop macierzyński. Po urodzeniu dziecka rozpoczęłam dalszą naukę na tym samym kierunku na czwartym semestrze, tyle że na studiach zaocznych, i podjęłam pracę w szkole. Nie mi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »