Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie L4 i wystąpienie o zasiłek rehabilitacyjny

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.03.2019

Obecnie przebywam na L4. Za dwa tygodnie upłynie 182 dni okresu zasiłkowego. Wkrótce wystąpię o zasiłek rehabilitacyjny. Mam dwa pytania. Co zrobić w sytuacji kiedy zakończy mi się L4, a z ZUS-u nie będę miała odpowiedzi dotyczącej stawienia się przed lekarzem orzecznikiem? Czy mam stawić się w pracy? Moja firma jest odległa o 300 km od miejsca zamieszkania, gdzie będę składać wniosek. Czy wystąpić o urlop bezpłatny? Co zrobić, jeśli zasiłek rehabilitacyjny nie zostanie przyznany i będę się dowoływać? Czy mam pójść do pracy, oczekując na decyzję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zakończenie L4 i wystąpienie o zasiłek rehabilitacyjny

W sytuacji, gdy ZUS przyzna pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne, będzie ono przysługiwało od pierwszego dnia po zakończeniu okresu zasiłkowego. 

 

Okres oczekiwania na decyzję ZUS-u (na którą ZUS ma 30 dni) jest okresem nieobecności usprawiedliwionej, niepłatnej. W tym okresie pracodawca nie powinien udzielać pracownikowi żadnych urlopów, bowiem w przypadku przyznania świadczenia rehabilitacyjnego świadczenie to będzie przyznane od 183 dnia choroby, wiec urlop będzie trzeba anulować.

 

Tak więc nie ma potrzeby występować o urlop bezpłatny. Należy jednak powiadomić pracodawcę, że czeka Pani na decyzję ZUS co do świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę, gdy po upływie okresu zasiłkowego pracownikowi nie zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli więc otrzyma Pani decyzję odmowna od ZUS-u i będzie się Pani odwoływać, pracodawca będzie mógł Panią zwolnić, o ile nie stawi się Pani do pracy. Zaś po stawieniu się do pracy zostanie Pani skierowana na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Jeśli orzeknie on, że jest Pani zdolna do pracy, pracodawca Panią do tej pracy dopuści. Jeśli lekarz orzeknie, że nie jest Pani zdolna do pracy – może się Pani odwołać od decyzji lekarza medycyny pracy, bowiem brak zdolności do pracy oznacza wypowiedzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + osiem =

»Podobne materiały

Wysoka zaległość w ZUS

Czy jest możliwość, aby umorzyć zaległe składki ZUS? Zadłużenie składek jest za lata 2009–2011 w kwocie ok. 70 tys. zł. Firma aktualnie jest zawieszona, właścicielka nie ma dochodów z innych źródeł. Czy istnieje szansa prawna o umorzenie zaległości? Co robić?

Korekta dokonana przez ZUS

W okresie 2003–2004 wykonywał dla nas umowę zlecenie zleceniodawca, który, rozpoczynając zlecenie, był zatrudniony w wojsku. W trakcie okresu umowy przeszedł na emeryturę, o czym nie wiedzieliśmy, i faktycznie nie zostały zadeklarowane i odprowadzone składki emerytalno-rentowe za kilka ostatni

Niedotrzymanie warunków abolicji w ZUS

Skorzystałem z ustawy abolicyjnej dotyczącej umorzenia składek na ZUS. Warunkiem umorzenia była spłata składek niepodlegających umorzeniu w ciągu 12 miesięcy. ZUS rozłożył mi je na raty, spłaciłem je częściowo, ale nie dotrzymałem terminu. ZUS wydał decyzję o odmowie umorzenia należności. Odwołałem
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »