Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie L4 i wystąpienie o zasiłek rehabilitacyjny

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.03.2019

Obecnie przebywam na L4. Za dwa tygodnie upłynie 182 dni okresu zasiłkowego. Wkrótce wystąpię o zasiłek rehabilitacyjny. Mam dwa pytania. Co zrobić w sytuacji kiedy zakończy mi się L4, a z ZUS-u nie będę miała odpowiedzi dotyczącej stawienia się przed lekarzem orzecznikiem? Czy mam stawić się w pracy? Moja firma jest odległa o 300 km od miejsca zamieszkania, gdzie będę składać wniosek. Czy wystąpić o urlop bezpłatny? Co zrobić, jeśli zasiłek rehabilitacyjny nie zostanie przyznany i będę się dowoływać? Czy mam pójść do pracy, oczekując na decyzję?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W sytuacji, gdy ZUS przyzna pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne, będzie ono przysługiwało od pierwszego dnia po zakończeniu okresu zasiłkowego. 

 

Okres oczekiwania na decyzję ZUS-u (na którą ZUS ma 30 dni) jest okresem nieobecności usprawiedliwionej, niepłatnej. W tym okresie pracodawca nie powinien udzielać pracownikowi żadnych urlopów, bowiem w przypadku przyznania świadczenia rehabilitacyjnego świadczenie to będzie przyznane od 183 dnia choroby, wiec urlop będzie trzeba anulować.

 

Tak więc nie ma potrzeby występować o urlop bezpłatny. Należy jednak powiadomić pracodawcę, że czeka Pani na decyzję ZUS co do świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę, gdy po upływie okresu zasiłkowego pracownikowi nie zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli więc otrzyma Pani decyzję odmowna od ZUS-u i będzie się Pani odwoływać, pracodawca będzie mógł Panią zwolnić, o ile nie stawi się Pani do pracy. Zaś po stawieniu się do pracy zostanie Pani skierowana na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Jeśli orzeknie on, że jest Pani zdolna do pracy, pracodawca Panią do tej pracy dopuści. Jeśli lekarz orzeknie, że nie jest Pani zdolna do pracy – może się Pani odwołać od decyzji lekarza medycyny pracy, bowiem brak zdolności do pracy oznacza wypowiedzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wysoka zaległość w ZUS

Czy jest możliwość, aby umorzyć zaległe składki ZUS? Zadłużenie składek jest za lata 2009–2011 w kwocie ok. 70 tys. zł. Firma aktualnie jest zawieszona, właścicielka nie ma dochodów z innych źródeł. Czy istnieje szansa prawna o umorzenie zaległości? Co robić?

Korekta dokonana przez ZUS

W okresie 2003–2004 wykonywał dla nas umowę zlecenie zleceniodawca, który, rozpoczynając zlecenie, był zatrudniony w wojsku. W trakcie okresu umowy przeszedł na emeryturę, o czym nie wiedzieliśmy, i faktycznie nie zostały zadeklarowane i odprowadzone składki emerytalno-rentowe za kil

Niedotrzymanie warunków abolicji w ZUS

Skorzystałem z ustawy abolicyjnej dotyczącej umorzenia składek na ZUS. Warunkiem umorzenia była spłata składek niepodlegających umorzeniu w ciągu 12 miesięcy. ZUS rozłożył mi je na raty, spłaciłem je częściowo, ale nie dotrzymałem terminu. ZUS wydał decyzję o odmowie umorzenia nal
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »