
Indywidualne Porady Prawne
Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnejAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 04.11.2015 |
|
Spółka komandytowo-akcyjna to osobowa spółka prawa handlowego, w której wspólnikami są komplementariusze oraz akcjonariusze. Do jej powstania wymagane jest sporządzenie statutu oraz dokonanie wpisu do KRS. |
|
|
|
Czym jest spółka komandytowo-akcyjna?
Zgodnie z art. 125 Kodeksu spółek handlowych1 spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem, który zgodnie z art. 135 K.s.h. nie odpowiada za zobowiązania spółki.
Zakładanie spółki komandytowo-akcyjnej
Do powstania spółki komandytowo-akcyjnej konieczne jest w pierwszej kolejności sporządzenie i podpisanie statutu przez założycieli spółki. Zgodnie z art. 129 zd. 2 K.s.h. statut powinni podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze.
Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien zawierać:
Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Następnym po sporządzeniu statutu etapem zakładania spółki komandytowo-akcyjnej jest dokonanie zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego. Zgłoszenie takie powinno zawierać:
Zgodnie z art. 134 K.s.h. spółka komandytowo-akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie.
Zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej – stosunki wewnętrzne spółki
Zgodnie z art. 140 § 1 K.s.h. każdy komplementariusz ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Statut spółki może jednak przewidywać, że prowadzenie spraw spółki powierza się jednemu albo kilku komplementariuszom. Zmiana statutu pozbawiająca prawa prowadzenia spraw spółki lub przyznająca takie prawo komplementariuszowi dotychczas go pozbawionemu wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy.
Komplementariuszowi nie przysługuje jednak prawo do prowadzenia spraw spółki, przekazanych do kompetencji walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej przez ustawę lub statut spółki.
Zgodnie z art. 142 § 1 K.s.h. w spółce komandytowo-akcyjnej można ustanowić radę nadzorczą. Ustanowienie rady nadzorczej jest natomiast obowiązkowe, jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza dwadzieścia pięć osób. Członków rady nadzorczej powołuje i odwołuje walne zgromadzenie spośród dowolnych osób z wyłączeniem komplementariuszy oraz ich pracowników. Ponadto jeżeli komplementariusz objął lub nabył akcje spółki komandytowo-akcyjnej, nie może on wykonywać prawa głosu z tych akcji przy podejmowaniu uchwał o powoływaniu i odwoływaniu rady nadzorczej. Nie może on również być pełnomocnikiem pozostałych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu przy podejmowaniu takich uchwał (zasady te nie dotyczą komplementariusza pozbawionego prawa prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania).
Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, może także wytoczyć, w imieniu spółki, powództwo o odszkodowanie przeciwko komplementariuszom niepozbawionym prawa do prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania (w spółce komandytowo-akcyjnej, w której nie ustanowiono rady nadzorczej, przy wytaczaniu powództw spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia).
Najważniejszym organem spółki komandytowo-akcyjnej jest walne zgromadzenie, które zgodnie z art. 145 § 1 K.s.h. może być zwyczajne albo nadzwyczajne. Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu ma akcjonariusz oraz komplementariusz także w przypadku, gdy nie jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Każda akcja objęta lub nabyta przez osobę, która nie jest komplementariuszem, daje na walnym zgromadzeniu prawo do jednego głosu, chyba że statut stanowi inaczej (nie można jednak całkowicie pozbawić akcjonariusza prawa głosu). Każda akcja objęta lub nabyta przez komplementariusza daje prawo do jednego głosu.
Uchwały walnego zgromadzenia wymaga w szczególności:
Zgody wszystkich komplementariuszy wymagają, pod rygorem nieważności, uchwały walnego zgromadzenia w sprawach:
Zgody jedynie większości komplementariuszy wymagają natomiast, również pod rygorem nieważności, uchwały walnego zgromadzenia w sprawach:
Zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej – stosunek spółki do osób trzecich
Zgodnie z art. 137 § 1 K.s.h. spółkę komandytowo-akcyjną reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.
Pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki stanowi zmianę statutu spółki i wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy. Ponadto pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki wbrew jego sprzeciwowi może nastąpić jedynie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. Sprzeciw taki komplementariusz powinien zgłosić do protokołu walnego zgromadzenia lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym nie później niż w ciągu miesiąca od dnia powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie. Pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki wbrew sprzeciwowi zwalnia go ponadto od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki powstałe od chwili dokonania odpowiedniego wpisu w rejestrze.
Akcjonariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. W przypadku gdy akcjonariusz dokona czynności prawnej w imieniu spółki, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez akcjonariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.
Statut spółki komandytowo-akcyjnej może dopuszczać przyjmowanie do spółki nowych komplementariuszy lub to wykluczać. Jeżeli statut dopuszcza przyjęcie do spółki nowego komplementariusza, dotychczasowy akcjonariusz może uzyskać status komplementariusza, albo osoba trzecia może przystąpić do spółki w charakterze komplementariusza, za zgodą wszystkich dotychczasowych komplementariuszy. Oświadczenie nowego komplementariusza, a także oznaczenie wartości jego wkładów oraz zgoda na brzmienie statutu wymaga formy aktu notarialnego. Nowy komplementariusz odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru.
Zasady podziału zysku w spółce komandytowo-akcyjnej
Zgodnie z art. 147 § 1 K.s.h. komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Jeżeli statut nie stanowi inaczej, komplementariuszowi niepozbawionemu prawa prowadzenia spraw spółki, który pobiera wynagrodzenie z tytułu reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, nie przysługuje udział w zysku spółki w części odpowiadającej wkładowi jego pracy do spółki.
___________________________ 1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 04.11.2015 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>