Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz stadionowy a skrócenie kary

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 14.07.2009

Mam 4-letni zakaz stadionowy, nałożony przez sąd grodzki w 2007 r. Chodziło o to, że nie zastosowałem się do poleceń ochrony na stadionie. Niestety oprócz zakazu muszę się teraz stawiać podczas każdego meczu w miejscowym komisariacie. Rujnuje mi to życie, bo mecze są we wszystkie weekendy. Czy jest możliwość skrócenia lub choćby zniesienia nadzoru policyjnego i obowiązku meldunku w czasie meczu?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie podaje Pan dokładnie kwalifikacji czynu, jakiego się Pan dopuścił, ale z pytania wynika, że został Pan obwiniony o popełnienie wykroczenia z art. 21 ust. 5 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych: „Kto nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy lub regulaminu imprezy masowej (obiektu) przez organizatora imprezy lub służby porządkowe, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł”. 

 

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy: „W razie ukarania za wykroczenia z art. 50, 51, 52a, 124 lub 143 Kodeksu wykroczeń oraz określone w art. 21 ust. 1–3, 5–7, 9 i 10 niniejszej ustawy, popełnione w związku z masową imprezą sportową, orzeka się środek karny zakazu wstępu na masową imprezę sportową na okres od lat 2 do lat 6”.

 

Zakaz stadionowy jest więc środkiem karnym orzeczonym za popełnione przez Pana wykroczenie.

 

Przepisy regulujące środek karny orzekany na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a także przepisy Kodeksu wykroczeń (część ogólna, rozdział II Kary, środki karne i zasady ich wymiaru) nie zawierają przepisu, na mocy którego środki karne można uznać za wykonane po upływie połowy okresu, na który je orzeczono, jeżeli skazany przestrzegał porządku karnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok (tak jak to ma miejsce w przypadku środka karnego orzeczonego na podstawie Kodeksu karnego).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Stosownie do art. 84 § 1 Kodeksu karnego sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1–3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

 

Kodeks wykroczeń nie przewiduje odesłania do przepisów Kodeksu karnego, jeżeli chodzi o wykonanie środków karnych. Nie przewiduje również możliwości modyfikacji orzeczonego środka karnego w sprawie o wykroczenie.

 

Trudno wskazać, co kierowało ustawodawcą, że tak niekonsekwentnie uchwalił przepisy dotyczące środków karnych orzeczonych za popełnione przestępstwo i wykroczenie. Gdyby dopuścił się Pan przestępstwa, a nie wykroczenia, miałby Pan szansę na uznanie środka karnego za wykonany po upływie połowy terminu, na jaki został orzeczony.

 

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że przepisy prawa wykroczeń nie przewidują możliwości skrócenia czasu wykonywania środka karnego, orzeczonego za wykroczenie lub postępowania o uznanie takiego środka za wykonany.

 

Należy pamiętać, że art. 22a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wskazuje, że kto nie stosuje się do orzeczonego zakazu wstępu na imprezę masową albo nie stosuje się do orzeczonego obowiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej policji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Darowanie środka karnego lub jego modyfikacja (np. zniesienie obowiązku zgłaszania się na policję w dniu imprezy sportowej) mogłyby nastąpić w ramach stosowania prawa łaski przez Prezydenta RP nadanego mu przez Konstytucję RP (art. 139).

 

Przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie przewidują regulacji dotyczących ułaskawienia (tak jak Kodeks postępowania karnego), ale przyjmuje się, że przedmiotowy zakres prawa łaski rozciąga się, obok przestępstw, również na wykroczenia (chociaż zdarzają się zdania przeciwne). Może o tym świadczyć choćby to, że Kodeks wykroczeń w art. 46 § 1 wskazuje, że ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

 

Darowanie kary to jedna z form zastosowania prawa łaski przez Prezydenta RP.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Obowiązek stawiania się na komisariacie

Zostałem skazany z art. 60 ust. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Mam zakaz stadionowy i muszę się stawiać na komisariacie w trakcie meczów. Otrzymałem jednak pracę za granicą i nie mogę stawiać się na komendzie. Napisałem wniosek o uchylenie tego środka karnego, ale orzeczono, że wyrok jest prawomocny. Czy mogę złożyć zażalenie na postanowienie? Co robić?

Co mi grozi za zakup znalezionego telefonu?

Dwa miesiące temu kupiłem od kolegi telefon, który znalazł na chodniku. Wczoraj dzwoniono do mnie z policji – mam wnieść wyjaśnienia w sprawie telefonu, który został namierzony (ktoś zgłosił zagubienie). Na razie twierdziłem, że nie znam osoby, od której kupiłem telefon. Co grozi mi i koledze w tej sytuacji? Jakie zeznania najlepiej złożyć?

Stopień rozstroju zdrowia poszkodowanego wpływa na wymiar kary za pobicie

Mam dziewczynę, która mieszka u mnie w domu. Pewnego dnia się pokłóciliśmy; nie chciała mnie wpuścić do mieszkania i czekałem pod drzwiami około 30 min. W międzyczasie zadzwoniła do rodziny, a następnie mnie wpuściła. Tam nasza kłótnia trwała dalej. Muszę dodać, iż dziewczyna podczas tej awantury ucierpiała – ma lekko podbite oko. Po jakimś czasie usłyszałem walenie pięścią w drzwi i krzyki. To był jej niepełnoletni brat, który dostał się na moją posesję bez pozwolenia. Zachowywał się agresywnie i nie chciał wyjść z mojego domu. Nie wytrzymałem i uderzyłem go w twarz, on zbiegł na dół i uciekł. Moja dziewczyna wyszła za nim i odjechali.

Okazało się, że chłopak ma wybite 2 zęby i rozciętą głowę z tylu – jeśli chodzi o rozcięcie to nie jest moja wina, możliwe, że się poślizgnął na schodach lub przewrócił, przechodząc przez plot. Proszę mi odpowiedzieć, jaka kara mi grozi, jeżeli poszkodowany wniesie sprawę do sądu? Czy fakt, że chłopak wdarł się na moją posesję, ma znaczenie w całej sprawie? 

Jak sobie pomóc przed sprawą sądową?

Kilka dni temu byłem sprawcą kolizji – nie udzieliłem pierwszeństwa innemu pojazdowi (powodem była bardzo zła widoczność). Policja zatrzymała moje prawo jazdy. Wiem, że w sądzie jeszcze nie ma mojej sprawy. Czy mogę sobie jakoś pomóc? Nie mogę inaczej niż samochodem dojeżdżać do pracy (brak komunikacji). Może napisać jakiś wniosek?

Odebranie prawa jazdy za potrącenie pieszego

Potrąciłem pieszego na przejściu dla pieszych, za pokwitowaniem zabrano mi prawo jazdy. Co mogę zrobić, żeby odzyskać prawo jazdy? Jest mi niezbędne w pracy, bez niego stracę zatrudnienie.

Co grozi za próbę zakupu broni palnej?

Co grozi za próbę zakupu broni palnej? Do transakcji nie doszło, produkt nie został sprzedany, a więc posiadania nie ma/nie było, ale zamiar zakupu był, czy coś za to grozi, czy to są przesłanki do przestępstwa ? Chciałem kupić broń przez internet, przelałem zaliczkę, ale produktu na szczęście nie dostałem. Wiedziałem, że ogłoszenie dotyczy broń palnej. Na 99% był to oszust, który chciał tylko wyłudzić pieniądze w ten sposób.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »